Rejestracja spółki cywilnej w REGON
09.12.2016 Prowadzenie działalnościJako przedsiębiorca masz obowiązek zarejestrowania prowadzonej działalności w prowadzonym przez GUS krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON). Jeśli rejestrujesz się w CEIDG lub KRS wpis do rejestru REGON następuje automatycznie na podstawie danych przesyłanych z tych rejestrów. Są jednak pewne wyjątki. W sytuacjach gdy wpis, zmiana lub skreśleniem wpisu do rejestru REGON nie następuje z urzędu, podmioty gospodarcze są zobowiązane do samodzielnego złożenia wniosku. Obowiązek ten dotyczy m.in. procedury rejestracji, zmiany danych, albo zamknięcia spółki cywilnej.
Wnioski do GUS składa się na formularzach RG-OP (lub RG-OF) wraz z odpowiednimi załącznikami (druk RG-SC, RG-RD).
Druki RG-OP i RG-OF, kto i kiedy je składa?
Wniosek RG-OP jest przeznaczony dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz ich jednostek lokalnych z wyłączeniem m.in. przedszkoli i szkół. Wniosek składają wspólnicy spółki cywilnej przy rejestracji (REGON dla spółki cywilnej), zmianach danych i rozwiązaniu spółki. Dodatkowo składają go zarządy wspólnot mieszkaniowych. Wniosek o wpis do rejestru podmiotów może również złożyć spółka kapitałowa w organizacji. Wynika to z faktu, że ma ona prawo podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do KRS a w tej sytuacji będzie zobowiązana posługiwać się swoim numerem REGON, zanim nastąpi jej formalna rejestracja w KRS.
Integralną częścią wniosku RG-OP jest załącznik „RG-RD Wykonywana działalność", który wypełnia się w przypadku potrzeby wskazywania dużej ilości kodów PKD (więcej niż 9 pozycji).
Wniosek RG-OF jest przeznaczony dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu art. 42 ust. 2 ww. ustawy o statystyce publicznej lub ich jednostek lokalnych (nie dotyczy przedsiębiorców podlegających wpisowi do CEIDG). W praktyce wniosek składają najczęściej rolnicy oraz podmioty zajmujące się działalnością leczniczą. Równocześnie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą poinformować GUS składając wniosek RG-OF o zmianach dot. ich działalności, które nie są uwidaczniane w rejestrze CEIDG np. zmiana liczby pracujących.
Gdzie należy złożyć RG-OP i w jakim terminie?
Wniosek RG-OP lub RG-OF wraz z załącznikami powinien być złożony w urzędzie statystycznym lub jego oddziale w województwie, na terenie którego:
- osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej ma siedzibę,
- osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą niepodlegająca wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ma miejsce zamieszkania.
Wniosek można złożyć bezpośrednio w wersji papierowej we właściwym Urzędzie Statystycznym.
O czym musisz pamietąć?
Pamiętaj, że każdy wypełniony wniosek powinien zostać podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu. W przypadku spółki cywilnej wniosek powinien być podpisany przez wszystkich wspólników lub przez jednego ze wspólników o ile do wniosku dołączony zostanie dokumentpodpisany przez wszystkich wspólników, potwierdzający powstanie/zgłaszane zmiany/zakończenie działalności spółki cywilnej. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika należy dołączyć pełnomocnictwo do reprezentowania podmiotu, którego dotyczy składany wniosek. Kwestie związane ze wpisem do rajestru REGON reguluje ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Źródło: https://www.biznes.gov.pl