Raportowanie śladu węglowego w MŚP

04.07.2023 Prowadzenie działalności
Oceń 4.33/5 (3)
Ekspert
Plan Be Eco Ekologia
firma: Plan Be Eco

Napisz do eksperta
Plan Be Eco

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Według SME Climate Hub, ponad 60% właścicieli małych i średnich firm nie wie, jak rozpocząć swoją drogę do neutralności klimatycznej. Nie mają wiedzy, pieniędzy i czasu, aby zadbać o emisję dwutlenku węgla w swojej firmie. Opracowanie skutecznych planów redukcyjnych wydaje się być zadaniem dla ekspertów ESG - i nie sposób się z tym nie zgodzić. Czy istnieje jednak sposób, by małe firmy poradziły sobie z tym zadaniem nie mając specjalistycznej wiedzy? Odpowiedź brzmi: tak.

Obowiązek raportowania

W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę CSRD, która zobowiązuje firmy do raportowania swojego wpływu na środowisko, również wysokości śladu węglowego. Już od 2024 wszystkie duże firmy i te obecne na giełdzie będą musiały taki raport złożyć. MŚP, jeżeli będą w łańcuchu dostaw tych większych - również. Aby osiągnąć cel, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050, właściciele firm powinni już teraz wdrożyć działania ESG w swoich firmach.

 

Obawy sektora MŚP

Aż 63% właścicieli firm z sektora MŚP deklaruje, że liczenie śladu węglowego jest za trudne.  MŚP często dysponują ograniczonymi zasobami, zarówno finansowymi, jak i ludzkimi. Mogą postrzegać raportowanie śladu węglowego jako czasochłonne i kosztowne, wymagające dodatkowego personelu lub specjalistycznej wiedzy, której mogą nie mieć łatwo dostępnej. Obawiają się skomplikowanej procedury, popełnienia błędów, a także tego, że wyliczenie lub oszacowanie wielkości emisji wpłynie negatywnie na wizerunek firmy. 40% z nich twierdzi, że nie ma na to pieniędzy.

 

Zapewnienie edukacji i wsparcia, uproszczenie procesów raportowania, pokazanie potencjalnych korzyści i podkreślenie sukcesów innych firm z sektora może zachęcić więcej MŚP do przyjęcia raportowania śladu węglowego jako cennego narzędzia dla zrównoważonego rozwoju i rozwoju biznesu.

 

Korzyści z liczenia śladu węglowego w MŚP

Raportowanie śladu węglowego w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) oferuje szereg korzyści. Oto niektóre z zalet raportowania śladu węglowego w MŚP:

 

 

Automatyczne narzędzia do raportowania

Boston Consulting Group przeprowadziło badanie, z którego wynika, że firmy i organizacje, które mają zautomatyzowane rozwiązania cyfrowe do pomiaru emisji ponad dwa razy częściej mierzą emisje w sposób kompleksowy. Ekspertka CO2 AI w BCG Charlotte Degot potwierdza, że “Wsparcie narzędzi cyfrowych w tym procesie daje dokładność oraz kompleksowość danych i w rezultacie pomaga podjąć firmom decyzje w sprawie redukcji".

 

Z tego samego badania wynika, że firmy mierzące swoje emisje w zakresie 1,2 i 3 zauważają większy ich spadek – czyli im dokładniej raportujemy, tym skuteczniej redukujemy. Redukcja na każdym poziomie to ogromny sukces dla przedsiębiorstwa. Zauważalne są również korzyści wizerunkowe, finansowe i środowiskowe.

 

Wydaje się zatem, że wszystkie wątpliwości rozwiewa podjęcie wyzwania, jakim jest policzenie śladu węglowego. Dzięki istniejącym na rynku automatycznym narzędziom, przedsiębiorcy nie muszą się więcej obawiać swojej niewiedzy.

 

Climate Beginner – plan freemium od Plan Be Eco

Poznanie śladu węglowego organizacji to krok, który niesie ze sobą dużą wartość dla samej firmy oraz ochrony środowiska. Obawy firm sektora MŚP (i nie tylko) zostały zauważone przez Plan Be Eco, polski startup, który specjalizuje się w liczeniu śladu węglowego dla organizacji, które robią to po raz pierwszy. Firma udostępniła jeden z planów narzędzia w wersji darmowej. Przedstawiciele firm mogą policzyć ślad węglowy w zakresie 1 i 2, zgodnie z wytycznymi GHG Protocol. Podany w widełkach wynik zaprezentuje zakres emisji, które zostały wyemitowane przez daną organizację.

 

Nie trzeba inwestować nic, prócz czasu - samodzielnie uzupełnia się dane swojej firmy, a następnie poznaje zakres wartości emisji gazów cieplarnianych. Dostęp do planu Climate Beginner jest bezterminowy, po upływie roku poprosimy jedynie o zaktualizowanie danych. - deklaruje Aga Maciejowska, CEO i co-founderka Plan Be Eco.

 

“Już nawet szacunkowa wartość pozwoli zorientować się, czy emisje dwutlenku węgla danej organizacji są wysokie, czy nie. Prosty i intuicyjny moduł uzupełniania danych umożliwi też zapoznanie się z niezbędną dokumentacją, co w przyszłości, kiedy raportowanie śladu węglowego będzie obowiązkowe, ułatwi proces zbioru niezbędnych danych. Climate Beginner to pierwszy, darmowy krok na drodze do net-zero" - dodaje Aga Maciejowska.

 

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies