Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

12.12.2016 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (1)
Ekspert
Anna Bagińska radca prawny
firma: Inicjatywa Mikro sp. z o.o.

Napisz do eksperta
Anna Bagińska

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Prowadzisz indywidualną działalność gospodarczą ? Chcesz być bardziej wiarygodnym partnerem biznesowym ? Pragniesz ograniczyć ryzyko utraty majątku prywatnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą? Rozpocznij proces przekształcania w spółkę kapitałową. Proces przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę kapitałową jest bardzo sformalizowany, wszystkie kroki i etapy muszą być przeprowadzone w określonym czasie, z odpowiednim wyprzedzeniem i w odpowiedniej kolejności.

 

Jak formalnie przeprowadzić proces przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ?
 

1. Zacznij od sporządzenia planu przekształcenia

Plan przekształcenia sporządza się w formie aktu notarialnego. Do planu należy dołączyć: wartość bilansową majątku przedsiębiorcy, projekt oświadczenia o przekształceniu, projekt umowy spółki, wycenę składników majątku (aktywów i pasywów), sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia. Brak prowadzenia przez przedsiębiorcę ksiąg rachunkowych nie jest przeszkodą w procesie przekształcenia – sprawozdanie finansowe sporządza się w oparciu o zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych dokumentów ewidencyjnych prowadzonych przez przedsiębiorcę.

 

2. Poddaj plan przekształcenia badaniu przez biegłego rewidenta

Biegły rewident musi obowiązkowo zbadać przygotowane dokumenty finansowe przedsiębiorcy  w zakresie poprawności i rzetelności. Biegły rewident ma dwa miesiące na sporządzenie opinii i złożenie jej wraz z planem przekształcenia sądowi rejestrowemu. Wynagrodzenie biegłego rewidenta pokrywa przedsiębiorca. Celem przyspieszenia procedury, przedsiębiorca może wskazać z którym biegłym chciałby współpracować w zakresie wykonania opinii.

 

3. Złóż oświadczenie o przekształceniu działalności gospodarczej

Kolejnym krokiem w etapie przekształcenia jest złożenie przez przedsiębiorcę oświadczenia woli o przekształceniu w formie aktu notarialnego. Przedsiębiorca musi określić w jaką spółkę zostanie przekształcone jego przedsiębiorstwo, wysokość kapitału zakładowego, skład personalny członków zarządu.  

 

4. Pamiętaj o powołaniu członków organów spółki przekształconej

Obligatoryjnym organem spółki jest zarząd, który prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. Zarząd musi składać się co najmniej z jednej osoby.

 

5. Nie zapomnij zawrzeć umowy spółki

Umowa spółki musi określać firmę, siedzibę spółki, wysokość kapitału zakładowego , informację czy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział, liczbę oraz wartość nominalną udziałów oraz czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. 

 

6. No i najważniejsze – zarejestruj swoją nowopowstałą spółkę

Wniosek o wpis przekształcenia do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez właściwy ze względu na siedzibę nowej spółki Wydział Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym wnoszą wszyscy członkowie zarządu nowopowstałej spółki. Działalność gospodarczą staje się spółka przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru, która jest uznawana za dzień przekształcenia.  Równocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształconego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

 

Jakie są skutki przekształcenia dla przedsiębiorcy ?

 

Przedsiębiorca z dniem przekształcenia zostaje wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Na przekształconą spółkę przejdą wszystkie prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy. Spółka wstąpi w uprawnienia i prawa wynikające w szczególności ze wszelkich zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem. Niemniej jednak należy z całą pewnością podkreślić, iż w praktyce występują takie okoliczności, gdy przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością doprowadzi do wygaśnięcia np. decyzji o charakterze administracyjnym np. decyzji przyznającej prawo do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

 

Przekształcenie nie oznacza automatycznego wygaśnięcia dotychczasowych zobowiązań; przedsiębiorca odpowiada solidarnie ze spółką za wszelkie zobowiązania i długi, które powstały przed dniem przekształcenia przez 3 lata. Okres ten biegnie od dnia przekształcenia.

 

Z racji przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową nowopowstały podmiot prawa nie ma obowiązku zawierania aneksów zmieniających do już uprzednio podpisanych umów. Przekształcenie nie ma także wpływu na podmiotowość już prowadzonych postępowań sądowych.

 

ważne
W sytuacji gdy przedsiębiorca będzie chciał dokonać zmian w dotychczasowej nazwie firmy, spółka przez okres jednego roku, obok nowej firmy,  ma obowiązek podawania swojej wcześniejszej  nazwy wraz z dodaniem wyrazu „dawniej”.

 

Podatkowy aspekt przekształcenia działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

 

Zgodnie z Ordynacją podatkową jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. Z chwilą przekształcenia spółka otrzyma nowy numer NIP. 

 

Na tle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową nie wystąpi przychód z tytułu objęcia udziałów w nowopowstałej spółce. 

 

Proces przekształcenia i zmiany formy prawnej dla jednoosobowego przedsiębiorcy ma ogromne znaczenie pod względem podatkowym, gdzie przedsiębiorca uprzednio był zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast po przekształceniu niejako będzie zobowiązany do zapłaty podwójnego podatku: podatku dochodowego od osób prawnych wg stawki 19 % oraz, w sytuacji wypłaty części zysku przedsiębiorstwa wskazanego szczegółowo w rocznym sprawozdaniu finansowym do wypłaty wspólnikowi podatkiem w wysokości 19 % zostanie poddana wypłata dywidendy.

 

ważne
Wszystkie przedstawione w artykule zasady odnoszą się tylko do procesu przekształcenia przedsiębiorcy działającego w formie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. Przepisy prawa dla innych podmiotów, w tym spółek cywilnych oraz spółek jawnych są odmienne.

Wady i zalety

 

Oceniając całokształt procesu przekształcania formy prawnej trzeba mieć na uwadze następujące niedogodności po stronie spółki:

 

Z drugiej strony prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki prawa handlowego ma następujące:

 

Analizując  decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej należy dogłębnie rozpatrzyć zarówno wszelkie wady jak i zalety związane z wykonywaniem aktywności biznesowej w formie spółki prawa handlowego.

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies