Programy pomocowe dla przedsiębiorców w związku z COVID-19

31.12.2020 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

W związku z sytuacją epidemiczną rząd wystosował kilka rozwiązań, z których mogli i wciąż mogą korzystać polscy przedsiębiorcy dotknięci kryzysem. Wśród nich znalazło się miejsce na Tarczę Antykryzysową, co jakiś czas aktualizowaną o dodatkowe propozycje finansowania dla firm. Trudna sytuacja gospodarcza skłoniła Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej do uruchomienia dodatkowych środków z UE dla beneficjentów, którzy chcieliby zachować płynność finansową, natomiast pojawienie się w kwietniu specustawy zwiększyło elastyczność projektów współfinansowanych przez UE. Narzędzia te wciąż nie są jednak wystarczające, dlatego powstają nowe propozycje wsparcia dla przedsiębiorców chcących utrzymać się na rynku wbrew pandemii COVID-19.

Tarcza Antykryzysowa - pomysł na ratowanie miejsc pracy i gospodarki

 

Pakiet rozwiązań pomocowych przygotowany przez rząd skupia się na inwestycjach publicznych, ochronie zdrowia oraz miejsc pracy, finansowaniu przedsiębiorców i wzmacnianiu dotychczasowych systemów finansowych. Obecnie szacuje się, że pomoc ta wyniesie w sumie 312 mld złotych.

 

Z możliwości tych mogą korzystać obecnie branże w szczególny sposób dotknięte kryzysem pandemicznym, takie jak gastronomia, rozrywka, sprzedaż detaliczna i zdrowie fizyczne. Dodatkowe wsparcie z związku z COVID-19 skierowane zostało także w stronę m.in. branży budowlanej, turystycznej, transportowej, NGO, kultury, sportu, ale także rolników czy cudzoziemców. W ramach tak zwanej tarczy branżowej firmy korzystają z takich udogodnień, jak zwolnienie ze składek ZUS, świadczenia postojowe oraz małe dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych.

 

Tarcza PFR – wsparcie finansowe w wersji 2.0

 

W ramach Tarczy Antykryzysowej działa Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników. W związku z pandemią COVID-19 przedsiębiorcy mogą uzyskać dodatkowe środki od PFR lub banku na zabezpieczenie miejsc pracy oraz zachowanie płynności finansowej. Obecnie można korzystać ze wsparcia Tarczy 2.0, która zakłada wydanie 10 mld złotych na pomoc mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Dla dużych firm przewidziano z kolei środki pomocowe w wysokości 25 mld złotych.

 

Warto trzymać rękę na pulsie – codziennie pojawiają się nowe informacje na temat świadczeń pomocowych dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR, które mogą zostać zaproponowane przez rząd. Takie plany mogą wejść w życie w roku 2021 jako kontynuacja przekazywania dodatkowych środków na to, aby uchronić obywateli przed bezrobociem, wesprzeć firmy w zachowaniu płynności finansowej, a także pomóc mniejszym i większym biznesom w przystosowaniu się do zmian. Zwolnienie ze składem ZUS czy długoterminowe pożyczki to narzędzia, które jeszcze przez jakiś czas powinny wspierać ratowanie polskiej gospodarki w związku z COVID-19.

 

Nowy instrument pomocowy: Polityka Nowej Szansy

 

Nowością, która stanie się kolejnym narzędziem pomocowym dla firm, jest Polityka Nowej Szansy. Program stworzony przez Agencję Rozwoju Przemysłu powstał po to, aby wesprzeć właścicieli firm w restrukturyzacji przedsiębiorstw - a zatem dostosowywaniu ich do nowych warunków gospodarczych wynikających z COVID-19. Przewiduje on wykorzystanie środków finansowych na pomoc w reorganizacji bądź odbudowie firmy, a także wsparcie tymczasowe przeznaczone na proces restrukturyzacji.

 

Środki przekazane w ramach Polityki Nowej Szansy mają zostać przeznaczone na restrukturyzację firmy bądź przeprowadzenie jej sprawnej likwidacji. Celem jest wsparcie głównie mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają środków finansowych na przebudowę bądź dysponują kwotą niewystarczającą do rozpoczęcia procesu dostosowania do nowej rzeczywistości gospodarczej.

 

Pomoc dla przedsiębiorców - sprawdź, z jakiego wsparcia możesz skorzystać

 

Dlaczego świadomość istnienia narzędzi pomocowych dla przedsiębiorców jest tak istotna? Należy wiedzieć, że wsparcie tego typu jest wciąż dostępne. Pozwala w znacznym stopniu ograniczyć skutki pandemii, w tym przesunąć fundusze unijne na walkę z COVID-19, zabezpieczyć prawa pracownicze, zapewnić firmie wypłacalność oraz zachować płynność finansową. Szczegółowe informacje na temat programów oraz instrumentów pomocowych dostępne są na stronach rządowych.

 

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies