Portal przetargowy ARiMR

04.12.2017 Prowadzenie działalności

Portal uruchomiony niedawno przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa daje przedsiębiorcom lepszy dostęp do inwestorów wykorzystujących fundusze. Począwszy od marca bieżącego roku beneficjenci wybranych działań mają bowiem obowiązek przeprowadzania postępowania ofertowego mającego na celu wyłonić dostawcę lub wykonawcę usług za pośrednictwem tego właśnie portalu. Dla przedsiębiorców taki portal to kopalnia ofert. Jak zatem można wykorzystać możliwości tego portalu?

Portal ogłoszeniowy ARiMR dostępny jest pod adresem www.portalogloszen.arimr.gov.pl. Przedsiębiorca chcący z niego skorzystać w celu poszukiwania ofert nie musi nigdzie się rejestrować, uzyskiwać żadnych loginów ani haseł. Wystarczy wejść na stronę portalu i już można przeglądać zamieszczone tam zapytania ofertowe od firm, instytucji czy gospodarstw rolnych poszukujących wykonawców inwestycji, na realizację których otrzymają dofinansowanie z PROW 2014-2020. Kilka słów więc o tym programie. PROW to jeden z głównych programów unijnych wdrażanych w Polsce. Jego pełna nazwa to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego działania skupiają się głównie na wsparciu rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich. Jego beneficjentami są głównie rolnicy, przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej, firmy świadczące usługi dla rolnictwa, mikroprzedsiębiorcy z obszarów wiejskich oraz samorządy lokalne.

Budżet programu na lata 2014-2020 to ponad 13,5 mld euro.

 

Tryb konkurencyjny

 

Po co właściwie ten portal powstał? Jak to bywa z pieniędzmi z funduszy unijnych, sposób ich wydatkowania musi być nie tylko transparentny, ale i zapewniać, że fundusze są wydawane w sposób maksymalizujący zaplanowane efekty. Jednak większość beneficjentów PROW to podmioty wyłączone spod zakresu obowiązywania przepisów o zamówieniach publicznych. W związku z tym w poprzednich edycjach PROW poza inwestycjami realizowanymi przez samorządy terytorialne, beneficjenci dokonywali wyboru wykonawców swoich inwestycji z wolnej ręki, co nie zawsze gwarantowało racjonalne wydawanie unijnych funduszy. Stąd w najnowszej edycji programu wprowadzono obowiązek zachowania konkurencyjnego trybu wyboru dostawcy/wykonawcy. Odbywa się to właśnie poprzez przeprowadzenie postępowania ofertowego za pośrednictwem portalu ofertowego.

 

Dostawy i usługi

 

Ponieważ katalog beneficjentów PROW jest bardzo szeroki, równie szeroki jest zakres realizowanych przez nich inwestycji. Dlatego na portalu ogłoszeniowym znajdziemy zapytania dotyczące dostawy maszyn rolniczych – np. ciągników czy maszyn uprawowych, ale także dostawy usług – np. robót budowlanych. To jednak nie wyczerpuje pełnego katalogu ofert z portalu. Możemy tam znaleźć zapytania dotyczące specjalistycznych usług doradczych, opracowania materiałów reklamowych, druku ulotek czy folderów, czy dostawy materiałów biurowych.

 

Jak złożyć ofertę?

 

Na portalu już dziś można znaleźć setki ofert z całej Polski – a będzie ich znacznie więcej, ponieważ realizacja PROW nabiera tempa. Aby wyszukać interesujące nas zapytania ofertowe warto skorzystać z praktycznej wyszukiwarki, która umożliwia przeglądanie ofert spełniających wybrane kryteria. Jeżeli znaleźliśmy coś interesującego i chcemy złożyć swoją ofertę zamawiającemu, trzeba uważnie wczytać się w treść zapytania. Oprócz szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia znajdziemy w nim inne przydatne informacje i wymagania, które trzeba spełnić, aby zmawiający rozpatrzył złożoną ofertę. Po pierwsze przyjrzyjmy się wymaganiom stawianym oferentowi. Zamawiający często zastrzegają sobie, aby oferent prowadził określony rodzaj działalności gospodarczej, co weryfikowane jest poprzez wpisy w KRS lub CEIDG. Poza tym istotne jest, aby złożona oferta była dostarczona do niego we właściwy sposób i w wymaganym terminie. Często zdarza się, że zamawiający wymagają przy dużych zamówieniach osobistego złożenia oferty. W większości przypadków dopuszczalne jest również składanie ofert za pośrednictwem Poczty Polskiej, choć w takim przypadku najczęściej za datę złożenia oferty uznaje się datę wpływu oferty do zamawiającego, a nie datę jej nadania.

W każdym zapytaniu podane są również informacje o tym, jakie elementy oferty są bezwzględnie wymagane. Nie warto więc posługiwać się szablonami, a przygotować dokument ściśle według oczekiwań zamawiającego.

 

Nie tylko cena

 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w odróżnieniu od typowych przetargów, w postepowaniach ofertowych o wyborze dostawcy często decyduje cały zestaw kryteriów, a nie tylko cena (np. okres gwarancji itp.). Zasady wyboru najkorzystniejszej oferty zawsze są opisane w zapytaniu ofertowym. Po zamknięciu postępowania ofertowego, o jego wynikach i wybranym wykonawcy, zamawiający zawiadamia wszystkich uczestników postepowania za pośrednictwem ogłoszenia na portalu ARiMR, a z wybranym dostawcą/wykonawcą podpisuje umowę.

 

Jeżeli udało nam się wygrać takie postępowanie, trzeba pamiętać, że realizacja dostawy/usługi musi być zgodna z warunkami złożonej oferty, szczególnie w zakresie kryteriów mających wpływ na jej ocenę. Oznacza to np. że jeżeli w ofercie zadeklarowaliśmy udzielenie 6-letniej gwarancji na dostarczony sprzęt, a to kryterium podlegało ocenie, na etapie realizacji nie możemy udzieli krótszej gwarancji.

ważne
Przeglądanie ofert na portalu ofertowym ARiMR jest bezpłatne i nie wymaga żadnej rejestracji.
#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies