Polska bezgotówkowa – nowy projekt dla przedsiębiorców
10.05.2018 Prowadzenie działalności
Napisz do eksperta
Elżbieta Jachymczak
Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.
Coraz częściej punktu usługowe czy handlowe spotykają się z pytaniem klienta – czy mogę zapłacić kartą? Gotówka stała się w ostatnich czasach coraz mniej popularnym środkiem płatniczym. Okazuje się, że koszt obrotu gotówkowego jest dużo wyższy niż obrotu bezgotówkowego. Płatności bezgotówkowe stają się bardziej popularne, uważamy je za bezpieczniejsze i wygodniejsze. Czym jest projekt „Polska bezgotówkowa”? Jakie są jego wady i zalety? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Projekt Polska bezgotówkowa
„Polska bezgotówkowa” to projekt przeznaczony dla mikro i małych przedsiębiorstw, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary lub usługi. Jest to wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych – Związku Banków Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Celem Programu jest zniesienie kosztów dla przedsiębiorców w zakresie instalacji terminala płatniczego oraz kosztów jego użytkowania przez pierwsze 12 miesięcy od momentu zainstalowania.
Dlaczego warto dołączyć do projektu?
Korzyści są zarówno dla przedsiębiorcy jak i dla klienta. Przede wszystkim nie musisz trzymać gotówki w kasie. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie.
Co więcej, nie musisz organizować konwojów, co się przekłada na mniejsze koszty. Przy korzystaniu z płatności bezgotówkowych pieniądze trafiają bezpośredni na twoje konto.
Prawie 1/3 posiadaczy kart chce płacić tylko nimi. Dzięki wprowadzeniu do swojej firmy płatności bezgotówkowych, zyskasz klientów płacących nie tylko kartą, ale także każdą preferowaną przez niego metodą płatności (kartą, telefonem czy BLIKIEM), a dodatkowo zbudujesz wizerunek nowoczesnego przedsiębiorcy.
Jak dołączyć do projektu?
Zacznij od odwiedzenia strony www.polskabezgotówkowa.pl, gdzie znajduje się pełna oferta programu. Oferta programu narzuca kilka wymogów, które każdy chcący uczestniczyć w programie przedsiębiorca musi spełnić:
- do programu mogą przystąpić sieci handlowo-usługowe – obejmujące mniej niż 5 placówek lub franczyzobiorcy działający w ramach franczyz obejmujących nie więcej niż 5 placówek.
- przedsiębiorca nie przyjmował płatności bezgotówkowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy (nie posiadał umowy z agentem rozliczeniowym);
- przedsiębiorca nie jest operatorem automatów vendingowych i innych terminali samoobsługowych (biletomaty, parkomaty, bankomaty, itp.);
- przedsiębiorca może otrzymać do 3 terminali do obsługi płatności bezgotówkowych;
- przedsiębiorca zobowiąże się, że nie będzie stosował opłat surcharge (dodatkowe opłaty od klientów płacących kartami);
- przedsiębiorca zobowiąże się do oznakowania swojej placówki handlowo-usługowej naklejkami z logo organizacji płatniczych oraz logo Polska Bezgotówkowa;
- przedsiębiorca może przystąpić do Programu tylko jeden raz w trakcie jego trwania;
Jeśli spełnisz powyższe kryteria zostaniesz zakwalifikowany do programu. W kolejnym kroku musisz wybrać agenta rozliczeniowego. W projekcie uczestniczy 17 agentów rozliczeniowych, którzy oferują przedsiębiorcą możliwość korzystania z terminali płatniczych.
Przyglądając się szczegółowo poszczególnych ofertom agentów rozliczeniowych zauważamy drobne różnice. W niektórych ofertach okres bezpłatnego korzystania został wydłużony nawet do 24 miesięcy. Część ofert zawiera tzw. pakiety. Poza możliwością korzystania z terminala bez ponoszenia kosztów przedsiębiorcy oferowane są produkty dodatkowe tj. bezpłatne prowadzenie konta bankowego, korzystna oferta kredytowania dla mikro i małych przedsiębiorstw, czy promocyjne warunki cenowe po zakończeniu programu. Ostatnim krokiem będzie wybór najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb oferty i korzystanie z płatności bezgotówkowych.
Płatności bezgotówkowe cieszą się wyjątkowo dużą popularnością. Najczęściej wybieramy płatności zbliżeniowe. W wielu miejscach mamy możliwość płacenia bezgotówkowo. Ponad połowa płacących deklaruje, że częściej wydaje pieniądze w miejscach, gdzie przyjmowane są płatności bezgotówkowe. Dzięki programowi „Polska bezgotówkowa” możesz spowodować większe zainteresowania swoimi towarami czy usługami a tym samym rozwinąć swój biznes.