Podstawowe cechy spółki jawnej w kontekście odpowiedzialności jej wspólników

20.04.2017 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
dr Jacek Murzydło prawnik
firma: Kancelaria Radcy Prawnego Magdalena Piotrowska
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
dr Jacek Murzydło

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Wybór formy w jakiej prowadzona będzie działalność gospodarcza jest istotny nie tylko z uwagi na optymalizację przewidywanych zysków. Pod uwagę należy bowiem wziąć także potencjalne ryzyko, związane m.in. z możliwością poniesienia przez wspólników odpowiedzialności za długi spółki.

Poszczególne rodzaje spółek charakteryzują się zróżnicowaniem pod względem odpowiedzialności czy to wspólników, czy też członków zarządów, za długi spółek. O ile w spółkach kapitałowych (spółka akcyjna – „S.A.”, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”) zasadą jest ograniczona odpowiedzialność ich wspólników bądź członków zarządu za zobowiązania spółki, o tyle w przypadku spółek osobowych (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna) odpowiedzialność ta jest co do zasady nieograniczona. Poza powyższym zestawieniem znajdują się spółki cywilne, w których potencjalna odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest jeszcze szersza niż w przypadku spółek osobowych oraz jednoosobowa działalność gospodarcza. Początkowo warto jednak pokrótce wskazać czym w ogóle jest spółka jawna.

 

Podstawowe cechy spółki jawnej

 

Decydując się na wybór spółki jawnej warto zwrócić uwagę na następujące, charakteryzujące ją cechy:

W naszej bazie dokumentów znajdziesz przygotowany wzór umowy spółki jawnej.

W naszej bazie dokumentów znajdziesz wzór wniosku o wpisanie spółki jawnej do KRS (formularz KRS W1) 

Rejestracja spółki jawnej w drodze elektronicznej - Portal S24

 

Kto odpowiada za zobowiązania spółki jawnej?

 

Powyższy wstęp, chociaż niezbędny dla zrozumienia podstaw działania spółek jawnych, nie odpowiada co oczywiste, na zasadnicze pytanie zadane we wstępie niniejszego tekstu, tj. o zakres i zasady odpowiedzialności jej wspólników za zobowiązania tejże spółki. Przypomnieć tym samym należy, o czym już wyżej wskazano, że spółki te należą do kategorii spółek osobowych. Oznacza to o wiele dalej posuniętą, potencjalną odpowiedzialność ich wspólników za zaciągnięte przez spółkę zobowiązania, niż w przypadku wspólników czy też członków zarządu spółek kapitałowych.

 

Podstawową zasadą, która odnosi się do wspólników spółek jawnych jest przy tym ich odpowiedzialność oparta na zasadzie subsydiarności. Oznacza to, że za długi spółki odpowiada przede wszystkim sama spółka, wspólnik zaś odpowiada za nie dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Odpowiedzialność ta jest jednocześnie solidarna, co oznacza, że wybór wspólnika od którego wierzyciel domaga się spełnienia roszczenia należy do wierzyciela. Może on tym samym żądać spłaty długu zarówno od wszystkich wspólników, jak i dowolnie wybranego przez niego wspólnika.

 

Elementów na które należy zwrócić uwagę omawiając kwestię odpowiedzialności wspólników spółki jawnej za długi spółki jest przy tym o wiele więcej. Zastanowić bowiem należałoby się także nad: przesłankami tejże odpowiedzialności, odpowiedzialnością nowych i byłych wspólników, a także ich małżonków za długi spółki, a także porównać pokrótce odpowiedzialność wspólników spółki jawnej do odpowiedzialności wspólników (członków zarządu) innych spółek. Zagadnienia te omówione zostaną wkrótce, w kolejnym artykule dotyczącym odpowiedzialności wspólników spółki jawnej za jej zobowiązania.

 


 

  Nie zapomnij zajrzeć do naszej bazy dokumentów, gdzie znajdziesz przygotowany wzór umowy spółki jawnej oraz wzór wniosku o wpisanie spółki jawnej do KRS (formularz KRS W1).

 

 

#Ikonto Biznes #Vindicat

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies