Plusy i minusy samodzielnej windykacji

28.08.2024 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Na co dzień nie masz do czynienia z postępowaniem windykacyjnym, a teraz zamierzasz przeprowadzić windykację na własną rękę? W takim razie koniecznie przeczytaj o plusach i minusach samodzielnej windykacji. Wyposażony w wiedzę świadomie wybierzesz rozwiązanie, które najbardziej pasuje do Twojej firmy.

W artykule znajdziesz:

 

 

Windykacja często kojarzy się z czymś, co trzeba zrobić dopiero w ostateczności. Zapamiętaj, że windykując upominasz się o to, co Ci należy. Zapracowałeś na to, świadcząc usługi lub dostarczając zamówione towary. To dłużnik łamie umowę, jeśli uchyla się od spłaty zobowiązania. Tylko, co zrobić najpierw?

 

Zarówno działający samodzielne wierzyciele, jak i kancelarie windykacyjne, zaczynają windykację od działań upominających, czyli rozpoczynają windykację polubowną.

 

Samodzielna, polubowna windykacja krok po kroku

Termin płatności minął, a telefon klienta kontrahenta głucho milczy? Nie czekaj, zacznij polubowną windykację. Wiesz, dlaczego radzimy działać czym prędzej? Bo czas w tym przypadku gra na Twoją niekorzyść.

 

Im szybciej zaczniesz odzyskiwać swoje pieniądze, tym:

 

 

Polubowne rozwiązanie polega przede wszystkim na ustaleniu, w jaki sposób dłużnik spłaci zobowiązanie.

 

Dostępne są różne formy motywowania dłużnika do spłaty:

 

 

Od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz przypominał klientowi o terminie spłaty i wysokości zadłużenia. Głośno i wyraźnie zaznacz, że masz szczere chęci załagodzić sytuację. Koniecznie dodaj, że jeśli jednak się nie uda, to bez wahania zwrócisz się do sądu o nakaz zapłaty.

 

Windykacja polubowna jest o tyle atrakcyjna, że przeprowadzenie jej nie wymaga pisania specjalistycznych pism, ani ogromnych nakładów finansowych. Jedyne koszty, które jako wierzyciel ponosisz na tym etapie, są to koszty wysłania pisemnych wezwań do zapłaty, czy benzyny, którą przeznaczysz na dojazd do dłużnika.

 

Co zyskasz, windykując samodzielnie?

Na szczęście istnieje prawna możliwość samodzielnego dochodzenia zaległych należności. Czasami firma jest na takim etapie, że najlepszym rozwiązaniem dla niej jest, gdy właściciel sam ubiega się o zapłatę długu.

 

Samodzielna reprezentacja przedsiębiorstwa przekłada się na oszczędności i nie przeciąża i tak już nadszarpniętego niespłaconym zadłużeniem, budżetu. Jest to także okazja do nadrobienia zaległości w prawnej edukacji, a to przyda się każdemu przedsiębiorcy.

 

Pamiętaj, satysfakcja po skutecznej windykacji jest ogromna!

 

Co możesz stracić, windykując samodzielnie?

Największą stratą mogą być oczywiście należne Ci pieniądze. Ucierpieć mogą również twoje nerwy. Walka o pieniądze i potyczki słowne z dłużnikiem nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Samodzielna windykacja znacznie uszczupli również Twoje rezerwy wolnego czasu.

 

Minusów samodzielnej windykacji jest niestety sporo. Musisz ocenić, w jakim stopniu dotyczą one Twojej sytuacji.

 

Przypadki, w których absolutnie odradzamy samodzielną windykację:

 

 

Jeżeli masz dość swoich dłużników i ciągłego łatania dziury budżetowej, ze względu na przedłużający się brak środków finansowych, a jeden z powyższych przypadków dotyczy twojej osoby – nie obawiaj się skorzystać z pomocy najnowszych rozwiązań technologicznych.

 

Windykacja w nowoczesnym wydaniu, czyli o tym, jak samodzielnie windykować z platformą Vindicat

 

Poznałeś już plusy i minusy samodzielnej windykacji, musisz jeszcze wiedzieć, że windykacja na własną rękę, a samodzielna windykacja za pomocą systemu Vindicat, to dwie różne sprawy.

 

W tabeli znajdziesz podstawowe różnice między nimi:

 

 

 

 

Fundamentalnym pytaniem jest, jak zacząć samodzielnie windykować z domu. Otóż spieszymy z odpowiedzią:

 

 

Co zrobi dla Ciebie system Vindicat podczas windykacji polubownej:

 

 

System będzie także kontrolował obecny stan Twoich faktur i wysyłał klientom adekwatne pisma — jeszcze zanim zaczną zalegać z płatnościami.

 

Nowoczesny system Vindicat - windykuj samodzielnie jak profesjonalista

System Vindicat zaczyna pracę od sprawdzenia statusu faktury i wysyłania przypomnień o płatności. Jeżeli mimo takich sygnałów zadłużony nie zreflektuje się, wtedy roboVindicat wyśle wezwanie do zapłaty, umieści dane na Giełdzie Długów oraz zamieści stosowny wpis w BIG InfoMonitor.

 

Dzięki Vindicat możesz zautomatyzować windykację w 3 obszarach:

 

 

Vindicat przeprowadzi Cię przez największe wyzwania windykacyjne. Konsekwencje niekompetencji, bądź zaniechania polubownych działań windykacyjnych mogą być kolosalne, m.in. zatory płatnicze, utrata płynności finansowej w firmie lub nawet upadłość firmy. Przedsiębiorcy poświęcają mnóstwo czasu na dzwonienie do klienta i upominanie się o płatność. Zamiast odzyskać zaległe pieniądze, tracą czas, który mogliby poświęcić na zarządzanie firmą.

 

Vindicat to bezpieczne, w pełni automatyczne rozwiązanie, z którego Twoja firma może korzystać online. Dzięki odpowiednim narzędziom zadba o to, żeby zminimalizować występowanie nieopłaconych faktur, a u kontrahentów zbuduje świadomość, że z płatnościami do twojej firmy lepiej się nie spóźniać.

 

 

 

 

 

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies