Nowy samochód w firmie? Czemu nie!

16.05.2018 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (4)
Ekspert
Bartłomiej Brandys dyrektor działu telefonicznej obsługi bankingu w departamencie sprzedaży bankowej
firma: Alior Leasing
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Bartłomiej Brandys

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Leasing jest coraz popularniejszą formą finansowania środków trwałych dla firm. Jak wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu*, w pierwszym kwartale 2018 r. sfinansowano w ten sposób inwestycje o łącznej wartości 18,6 mld zł. Przedsiębiorcy chętnie korzystali z leasingu i pożyczki inwestycyjnej, wybierając: pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony (46,5 proc. udziału w rynku), środki transportu ciężkiego (27,1 proc.) oraz maszyny i inne urządzenia, w tym IT (24,7 proc. transakcji).

Prognozy na kolejny kwartał są korzystne – specjaliści oczekują jeszcze wyższego poziomu finansowania we wszystkich segmentach rynku. Jak zapewnia Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL: – 20,9-proc. dynamika branży leasingowej na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku oznacza, że polscy przedsiębiorcy rozwijają inwestycje, realizowane przy udziale firm leasingowych. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku transakcje dotyczące pojazdów OSD wzrosły o 23,1 proc., transakcje dotyczące środków transportu ciężkiego oraz maszyn i urządzeń osiągnęły wysokie, ponad 18 proc. dynamiki, podczas gdy finansowanie nieruchomości wzrosło o 45,8 proc. To bardzo dobry wynik branży i zarazem dobra zapowiedz kolejnych miesięcy roku.

 

Rosnące zainteresowanie leasingiem nie powinno dziwić – ta forma finansowania niesie za sobą bardzo duże korzyści dla przedsiębiorców, szczególnie podatkowe. Wydatki związane ze spłatą zobowiązania można wliczyć w koszty i odliczyć od podatku dochodowego, należy jednak pamiętać, że sposób rozliczania jest inny dla leasingu operacyjnego i finansowego. W drugim przypadku można odliczyć koszt części odsetkowej oraz koszty amortyzacji. Przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca może dodatkowo wpisać w koszty uzyskania przychodu część kapitałową raty oraz opłatę wstępną. Na wybór opcji finansowania ma wpływ przede wszystkim wielkość firmy oraz jej polityka. Zarówno bankierzy, jak i eksperci Alior Leasing chętnie rozwieją w tym zakresie wszystkie wątpliwości oraz przedstawią dopasowaną do oczekiwań konkretnego klienta ofertę.

 

Wśród zalet leasingu wymieniane są także często: szybka decyzja o przyznaniu finansowania, możliwość sfinansowania zakupu środków trwałych do 100% wartości netto oraz uproszczone procedury oceny wniosków i minimum formalności. Niewątpliwą korzyścią dla klienta są nierzadko dodatkowe usługi, takie jak pakiety ubezpieczeniowe, możliwość skorzystania ze wsparcia szkodowego czy dostęp do autoryzowanych serwisów. Warto zaznaczyć, że wybór leasingu nie ogranicza możliwości skorzystania z innych opcji finansowania w przyszłości – zdolność kredytowa pozostaje bowiem nienaruszona. Mało tego, można wręcz mówić o zwiększeniu płynności finansowej przedsiębiorcy, zakup dokonywany jest bowiem ze źródeł zewnętrznych – finansuje go przecież firma leasingowa.

 

 

Podsumowując, leasing jest bardzo efektywną ekonomicznie, nowoczesną, a przy tym prostą i szybką metodą finansowania planowanych przez przedsiębiorcę inwestycji. Nie wymaga angażowania dużych środków własnych, za to umożliwia rozwój biznesu i pomnożenie zysków.Coś, co jeszcze kilka lat temu mogło przemawiać na korzyść kredytu, a więc kwestia własności (w przypadku leasingu właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa), dziś jest już zupełnie inaczej postrzegane przez większość osób prowadzących działalność gospodarczą. Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega bowiem, że dzięki leasingowi może regularnie wymieniać sprzęt i posiadaną flotę pojazdów. Innymi słowy, leasing jest dla nich jest swoistym zabezpieczeniem przed zmianami rynkowymi i technologicznymi oraz szansą nie tylko na ciągłe modernizacje, ale też umacnianie pozycji wśród konkurencji. Dzięki temu, że umowa leasingu zawierana jest na określony czas, mogą dodatkowo precyzyjnie określić sobie założenia gospodarowania środkami trwałymi, co jest szczególnie istotne przy planowaniu długoterminowych budżetów.

 

W świetle przedstawionych argumentów rosnąca popularność leasingu oraz regularne wzrosty w tym segmencie rynku są czymś naturalnym. Może więc warto ulec powszechnym tendencjom i pomyśleć o nowym samochodzie dla firmy, właśnie w leasingu?

#Alior Leasing

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies