Nowe pliki JPK dostępne w księgowości na zafirmowani.pl

01.10.2020 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (5)

Od 1 października 2020 roku wchodzą w życie długo zapowiadane zmiany w wysyłce plików JPK. Oznacza to, że od tego dnia wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT są zobowiązani do przekazywania organom skarbowym informacji o operacjach gospodarczych za dany okres w formie nowych plików JPK, tj. JPK_V7M oraz JPK_V7K. Stanowią one połączenie dotychczasowego pliku JPK z deklaracją VAT-7.

Czym jest plik JPK?

 

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny jest to zbiór informacji niezbędnych dla organów skarbowych w celu przeprowadzenia czynności sprawdzających oraz kontrolnych. Najogólniej mówiąc, są to księgi oraz inne dokumenty księgowe w formie elektronicznej, które przekazywane są w określonych terminach do US drogą elektroniczną. Ich dokładna struktura określona jest przez Ministerstwo Finansów.

Ten system przekazywania informacji do US został wprowadzony w celu uproszczenia procedur, a także uszczelnienia systemu podatkowego. Był on wprowadzany stopniowo i aktualnie do wysyłki plików JPK zobowiązane są zarówno duże, średnie oraz małe firmy, jak i mikroprzedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.

 

Czym są nowe pliki JPK i co zmieniają?

 

Nowe pliki JPK stanowią połączenie wcześniejszego Jednolitego Pliku Kontrolnego z deklaracją VAT-7. Zmiana formy raportowania dotyczy wszystkich podatników VAT i jest obowiązkowa od 1 października 2020 roku. Od tego dnia nie będzie już możliwe oddzielne wysyłanie pliku JPK oraz deklaracji VAT-7 - wszystkie te informacje będą zawarte w nowych plikach.

Przede wszystkim nowy system raportowania znacznie upraszcza procedury przekazywania do US wymaganych informacji. Nie trzeba już sporządzać odrębnych deklaracji VAT, co znacznie ułatwia rozliczanie się z US. Co więcej, od teraz wszystkie niezbędne informacje przekazywane są drogą elektroniczną, co pozwala na znaczną oszczędność czasu zarówno podatników, jak i organów skarbowych.

 

Od kiedy wchodzi w życie obowiązek wysyłki nowych plików JPK?

 

Pierwotnie planowano, że obowiązek wysyłki plików JPK_V7M oraz JPK_V7K wejdzie w życie w kwietniu. Plany te pokrzyżowała jednak sytuacja związana z COVID-19. Dlatego, w związku z pandemią i jej ekonomicznymi skutkami, termin ten przełożono na lipiec, a następnie na październik. Ostatecznie nowy system raportowania wchodzi w życie 1 października 2020 roku i od tego dnia do wystawianych faktur należy stosować kody GTU.

 

Mikroprzedsiębiorcy będący płatnikami podatku VAT pierwszy plik JPK w nowej strukturze zobowiązani są wysłać w listopadzie (do 25 listipada 2020 r.). Będzie on dotyczył rozliczenia podatku VAT za październik 2020 roku.

 

Błędy w przesłanym pliku JPK_V7 - konsekwencje

 

Należy pamiętać, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. Ze względu na to, że termin wprowadzenia w życie obowiązku przesyłania informacji do US w postaci nowych plików JPK był dwukrotnie przekładany, przedsiębiorcy zyskali dodatkowy czas na to, żeby zapoznać się z nowymi wytycznymi oraz dostosować do nich swoje systemy prowadzenia księgowości. Jeśli jednak mimo wszystko w przesłanych plikach pojawią się błędy, przedsiębiorcy zostaną wezwani do złożenia wyjaśnień i dokonania korekty. Przedsiębiorca zobowiązany jest do przesłania korekty w ciągu 14 dni i nie będzie się to wiązało z konsekwencjami prawnymi czy też finansowymi. Konsekwencje te pojawią się wtedy, gdy w ciągu 14 dni nie zostanie przesłana korekta bądź złożone wyjaśnienie, a także wtedy, gdy korekta nadal będzie zawierała błędy.

 

Nowe pliki JPK w księgowości online na platformie Zafirmowani.pl

 

Obowiązujące od 1 października 2020 roku nowe pliki JPK mogą przysporzyć sporo trudności - szczególnie na początku. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie systemy elektroniczne, które ułatwią prawidłowe prowadzenie księgowości oraz generowanie poprawnych plików JPK_V7K i JPK_V7M zgodnie ze strukturami narzuconymi przez Ministerstwo Finansów.

 

Użytkownicy platformy Zafirmowani.pl mogą bezpłatnie generować nowe pliki JPK w ramach księgowości online. Dzięki bezpłatnej aplikacji możliwy jest dostęp do księgowości firmy przez całą dobę i z dowolnego miejsca - jedynym wymogiem jest zarejestrowanie się na platformie oraz posiadanie dostępu do internetu. Przedsiębiorcy mogą bez jakichkolwiek opłat korzystać z generatora najważniejszych dokumentów - szybko, sprawnie, za darmo oraz bez większego nakładu pracy.

 

Sprawdź jak wygenerować i wysłać nowy  plik JPK w księgowości na zafirmowani.pl

 

Księgowość online dostępna na platformie Zafirmowani.pl to nie tylko możliwość sprawnego generowania nowych plików JPK. Z aplikacją tą wiąże się również szereg innych zalet, jak na przykład:

 

 

 

 

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies