Chcesz korzystać z własnej energii elektrycznej? Wyprodukuj ją sam!

12.06.2019 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (2)

Jednym z najprostszych sposobów uzyskania darmowej energii jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje promieniowanie słoneczne i zamienia je na energię elektryczną. To inwestycja, która się opłaca.

Idea produkcji energii z promieni słonecznych sięga początków XX wieku, a zbliżona do obecnego kształtu funkcjonuje od lat 60. ubiegłego stulecia. Nie jest to więc chwilowa moda, ale znana i udoskonalana od wielu lat technologia pozyskiwania energii elektrycznej, która jest produkowana w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. 

 

Jak to działa?

 

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów zbudowanych z cienkich płytek krzemowych szczelnie zalaminowanych i zamkniętych w aluminiowej ramie. Moduły te możemy umieścić na dachu obiektu, na jego fasadzie lub usadowić na gruncie. Promienie słoneczne, padając na płytki krzemowe, sprawiają, że moduł zaczyna generować energię, która za pomocą przewodów jest transportowana do serca instalacji – falownika. W naszej wewnętrznej sieci płynie prąd przemienny (AC), prąd płynący z naszych modułów jest stały (DC). Falownik odpowiada za to, by dopasować wytwarzany prąd do warunków w naszej sieci. Oprócz tej funkcji falownik steruje pracą instalacji tak, aby w konkretnych warunkach oświetleniowych wyprodukowała maksimum energii.

 

To rozwiązanie dobre nie tylko dla domu

 

Choć zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych znajduje się na dachach budynków jednorodzinnych, nie oznacza to, że nie sprawdzają się one w przedsiębiorstwach. Energia generowana przez instalację zależy od mocy zainstalowanych modułów. Wystarczy dobrać odpowiednią moc  by instalacja fotowoltaiczna pozwalała na korzystanie nawet z energochłonnych urządzeń.

 

Jak podają autorzy opracowania o odnawialnych źródłach w sektorze MSP, instalacje fotowoltaiczne to „najbardziej przyjazne, najprostsze, najmniej zawodne źródło energii odnawialnej dla użytkownika. W przypadku elektrowni fotowoltaicznych zaangażowanie przedsiębiorcy na etapie użytkowania jest znikome, instalacje fotowoltaiczne nie wymagają od właścicieli stałego nadzoru, monitorowania pracy, terminowych serwisów. Producenci głównych komponentów elektrowni fotowoltaicznej przewidują jedynie serwisy awaryjne. Sam proces inwestycyjny i budowa spośród wszystkich źródeł odnawialnych jest najkrótszy. Przy typowej mikroinstalacji o mocy 40 kW – która nie wymaga uzgodnień ani pozwoleń na budowę – montaż elektrowni trwa 3-4 dni. Po nim mikroinstalacja jest zgłaszana do lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej, który ma 30 dni na przyłączenie instalacji do sieci. Mikroelektrownie fotowoltaiczne są najbardziej popularnym źródłem energii odnawialnej wśród przedsiębiorców. W pozyskiwaniu energii elektrycznej stanowią większość źródeł energii odnawialnej.”[1]

 

Dlaczego to się opłaca?

 

Za pomocą instalacji fotowoltaicznej możemy generować niemałe korzyści. Każda kWh wyprodukowana w naszej instalacji powoduje, że nie kupimy jej od naszego sprzedawcy. Produkujemy energię i zużywamy na miejscu do napędzania naszych urządzeń potrzebnych do codziennej pracy. Poprawnie dobrana instalacja fotowoltaiczna zaspokoi nasze potrzeby energetyczne, a dzięki równoczesnemu podłączeniu jej do sieci zewnętrznej możemy - w razie potrzeb - korzystać z energii dostarczanej przez naszego sprzedawcę. Opłacalność instalacji fotowoltaicznych wynika z rosnących ceny energii elektryczne. Jeżeli zamontujemy panele fotowoltaiczne, nie ponosimy tych kosztów przez cały okres ich użytkowania, czyli ok. 25 lat. Zaoszczędzimy na każdej kilowatogodzinie, której nie pobierzemy z sieci energetycznej. Kolejnym elementem kształtującym opłacalność inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne jest korzystna cena ich zakupu. Jak podają autorzy przywołanego opracowania obecnie ceny kompletnych instalacji fotowoltaicznych dla grupy odbiorców MSP za 1 kWp są niższe niż w pierwszej połowie 2018 nawet o 10%. W 2013 i 2014 roku ceny te były wyższe od dzisiejszych o niemal 40%. Te dwa czynniki spowodowały, że opłacalność inwestycji dla przedsiębiorcy jest wysoka. Dlatego możemy mówić tu o inwestycji przynoszącej w okresie użytkowania spore oszczędności. Poza tym, jak każdy zakup dokonywany na potrzeby przedsiębiorstwa, może stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

 

Skorzystaj z porad fachowców

 

W przypadku instalacji fotowoltaicznej, tak jak przy realizacji każdej innej inwestycji, warto korzystać z porad fachowców. Warto też wybrać  taką oferty, która umożliwia kompleksową realizację inwestycji. A więc opłaca się wybierać takie oferty, które obejmują nie tylko wykonanie projektu, dobór odpowiednich podzespołów i sprawdzonych części oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Równie ważne jest to, by wybrana oferta wskazywała korzystne dla inwestora źródło finansowania.


[1] Rozwój odnawialnych źródeł energii w sektorze Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w tym możliwość zastosowania rozwiązań prosumenckich. Stan obecny i perspektywy rozwoju https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/6284-analiza-rozwoj-OZE-w-sektorze-MSP.pdf

#Tauron

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies