Kasy fiskalne online – od kiedy i dla kogo?

26.04.2019 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (2)
Ekspert
Marcin Ciechowicz kierownik serwisu
firma: Polskie Centrum Kas Fisklanych

Napisz do eksperta
Marcin Ciechowicz

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Na początku maja 2019 roku wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawa – Prawo o miarach. Nowe przepisy fiskalne umożliwią m.in. uruchomienie Centralnego Repozytorium Kas oraz korzystanie z urządzeń rejestrujących online. Ponadto, nowelizacja ustawy o VAT zobliguje wybrane grupy podatników do wcześniejszej wymiany dotychczasowych technologii sprzedaży, czyli modeli z kopią papierową oraz elektroniczną.

System kas fiskalnych online już niedługo stanie się faktem. Jego celem będzie nie tylko skuteczniejsze kontrolowanie przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych, ale także unowocześnienie prowadzenia ewidencji. W zmianach systemowych kluczową rolę odegrają zarówno kasy rejestrujące nowego typu, wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, jak i przepisy fiskalne w sprawie urządzeń online.

 

Najważniejsze zmiany w regulacjach prawnych

 

Prace legislacyjne nad regulacjami w sprawie urządzeń online wymagały szeregu zmian w funkcjonujących już przepisach fiskalnych. Jeszcze w lipcu 2018 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. W przepisach przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii znajdziemy m.in. informacje o najważniejszych funkcjach urządzeń online. Nowe „Rozporządzenie techniczne” to jednak nie wszystko… Do wprowadzenia zmian w polskim systemie fiskalizacji niezbędne było również znowelizowanie ustawy o podatku od towarów i usług. Te przepisy zaczną obowiązywać od 1 maja 2019 roku. Zostały już przegłosowane w Sejmie i Senacie, a także podpisane przez Prezydenta RP.

Co więcej, Ministerstwo Finansów pracuje nad 2 innymi Rozporządzeniami – w sprawie kas rejestrujących i w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz  zwrotu tych kwot przez podatnika. Pierwszy ze wspomnianych aktów prawnych zdefiniuje m.in. zasady stosowania urządzeń fiskalnych. Natomiast drugi będzie zawierał przepisy dotyczące przyznawania ulgi za instalację pierwszej kasy rejestrującej bądź wcześniejszą wymianę dotychczasowego modelu.

 

Kluczowe funkcje kas rejestrujących online

 

W jaki sposób urządzenia online mają się przyczynić do uszczelnienia polskiego systemu podatkowego? Przede wszystkim za sprawą współpracy z Centralnym Repozytorium Kas, czyli narzędziem teleinformatycznym, które będzie nadzorowane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Urządzenia online prześlą do CRK wiele istotnych danych, m.in. te dotyczące rejestrowanego obrotu czy przeprowadzania obowiązkowych przeglądów technicznych. Co ważne, Centralne Repozytorium Kas będzie służyło nie tylko do gromadzenia takich informacji, ale także do ich przetwarzania i analizowania. Dzięki temu organy skarbowe zyskają nowoczesne i skuteczne narzędzie do kontrolowania podatników, którzy prowadzą sprzedaż lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych i są zobligowani do stosowania urządzeń rejestrujących.

 

Warto też pamiętać o tym, że kasy fiskalne online zagwarantują ustandaryzowaną współpracę z terminalami płatniczymi – w oparciu o ujednolicone protokoły komunikacyjne. Taka zmiana ma się przyczynić do zwiększenia roli obrotu bezgotówkowego w Polsce. Ponadto, w przyszłości przy użyciu kas online będzie można realizować paragony fiskalne w 2 formach: papierowej oraz elektronicznej.

 

Kto wcześniej zainstaluje nowe urządzenie fiskalne?

 

Nie każdy podatnik będzie musiał od razu przejść na prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej online. Wiele działalności gospodarczych zyska możliwość dalszego korzystania z dotychczasowych urządzeń rejestrujących – czyli modeli z kopią papierową lub elektroniczną – np. do momentu zapełnienia ich pamięci fiskalnej (ta pozwala na wykonanie minimum 1 830 raportów dobowych). Szczegółowe regulacje w tej sprawie pojawią się w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Niemniej, wspomniane przepisy określą także, którzy przedsiębiorcy będą musieli wcześniej zacząć korzystać z kas online (w odgórnie ustalonych terminach). W takich okolicznościach decydujący okaże się przede wszystkim rodzaj sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

 

Harmonogram obowiązkowej instalacji kas fiskalnych online prezentuje się następująco:

  • Najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku z urządzeń rejestrujących nowego typu będą musiały zacząć korzystać firmy, które świadczą usługi: naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania; w zakresie wymiany opon lub kół w pojazdach silnikowych i motorowerach; sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
  • Najpóźniej od 1 lipca 2020 roku kasy online będą musieli zacząć stosować przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi: związane z wyżywieniem (w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, w tym również sezonowo); w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania; sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych.
  • Najpóźniej od 1 stycznia 2021 z urządzeń online będą musiały zacząć korzystać firmy, które świadczą usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne; budowlane; w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów; prawnicze; związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Co ważne, podatnicy zobligowani do wcześniejszego zainstalowania kas nowego typu zyskają szansę na odzyskanie części poniesionych kosztów. Będzie to możliwe dzięki ustawowej uldze, która wyniesie do 90% kwoty zapłaconej za urządzenie online, ale nie więcej niż 700 zł.

#Kasa Fiskalna

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies