Kasa fiskalna - to nie takie straszne

05.07.2016 Prowadzenie działalności
Ekspert
Marcin Ciechowicz kierownik serwisu
firma: Polskie Centrum Kas Fisklanych

Napisz do eksperta
Marcin Ciechowicz

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Kasa fiskalna –czy powinieneś ją posiadać? Kiedy ją zainstalować? Jakie konsekwencje możesz ponieść, jeśli nie zainstalujesz jej w odpowiednim czasie? Zgodnie z funkcjonującym w Polsce prawem, świadczenie usług i sprzedaż towarów na rzecz klientów indywidualnych wymaga od przedsiębiorców stosowania kas fiskalnych. Niemniej, obowiązek ten jest ściśle regulowany przez kolejne Rozporządzenia Ministra Finansów.

 

Kto obecnie musi korzystać z kas rejestrujących i w jakim momencie trzeba je zainstalować?

 

Konieczność rejestrowania obrotu za pomocą urządzeń fiskalnych, w przypadku obsługiwania klientów indywidualnych, wynika z ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku. Jednakże, aktualnie szczegółowe zasady w tej kwestii określa Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 roku – w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wspomniany akt prawny zakłada przede wszystkim, że konieczność zainstalowania urządzenia fiskalnego w firmie wystąpi po przekroczeniu rocznego limitu obrotu w wysokości 20 000 zł. Co więcej, w Rozporządzeniu znajduje się katalog czynności, przy wykonywaniu których z kasy trzeba zacząć korzystać niezależnie od wysokości dochodów.

 

Urządzenie rejestrujące dopiero po przekroczeniu limitu

 

Roczny limit obrotu na poziomie 20 000 zł został po raz pierwszy wprowadzony na początku 2013 roku. Aktualne Rozporządzenie MF nie tylko podtrzymało wysokość tej kwoty, ale także sposób jej obliczania. Należy bowiem pamiętać o tym, że limit 20 000 zł dotyczy tylko tych przedsiębiorstw, które rozpoczęły handel na rzecz klientów indywidualnych 1 stycznia. W pozostałych przypadkach, kwotę graniczną trzeba obliczać proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia sprzedaży w danym roku podatkowym.

Do ustalania limitu wykorzystuje się wzór: L = 20 000 x D/R. Litera L oznacza tu kwotę obowiązującą przedsiębiorcę, D to liczba dni sprzedażowych, zaś R – liczba dni w roku (365 lub 366). Najlepiej zobrazować to na konkretnym przykładzie. Jeżeli podatnik zacznie obsługiwać osoby fizyczne od 1 lipca 2016, do końca roku pozostaną 184 dni. W 2016 liczba dni sprzedażowych wynosi 366, więc limit to 10 054,64 zł. Po przekroczeniu tej kwoty podatnik będzie musiał zainstalować kasę fiskalną.

Nie oznacza to jednak, że z urządzenia rejestrującego trzeba zacząć korzystać od razu. Przepisy zapewniają bowiem podatnikowi dodatkowy czas na dopełnienie wszystkich formalności. Zgodnie z prawem, po przekroczeniu limitu podatnik musi zainstalować kasę najpóźniej pierwszego dnia trzeciego miesiąca, licząc od miesiąca, w którym limit został przekroczony.

 

Kasa fiskalna bez względu na wysokość obrotu

 

W Rozporządzeniu MF z 4 listopada 2014 roku znajduje się lista czynności, przy wykonywaniu których trzeba korzystać z kasy rejestrującej niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Brak jakichkolwiek zwolnień (podmiotowych bądź przedmiotowych) dotyczy m.in. świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych, prawniczych, gastronomicznych, doradztwa podatkowego, opieki medycznej, dostawy perfum i wód toaletowych, sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych, wymiany opon lub kół, przeglądów i badań technicznych pojazdów czy też naprawy samochodów. Podatnicy, którzy reprezentują wspomniane branże i obsługują klientów indywidualnych, muszą bezwzględnie zainstalować urządzenie rejestrujące i poświadczać każdą transakcję paragonem fiskalnym. Jeżeli zaś chodzi o moment rozpoczęcia ewidencji przy użyciu kasy, funkcjonuje tutaj podobna zasada jak w przypadku przekroczenia limitu. Podatnik musi zainstalować urządzenie najpóźniej pierwszego dnia trzeciego miesiąca, licząc od miesiąca, w którym zaczął obsługiwać osoby fizyczne.

 

Konsekwencje braku zainstalowania kasy w odpowiednim czasie

 

Warto pamiętać o tym, że podatnik ponosi pełną odpowiedzialność za to, czy zainstaluje kasę we właściwym momencie i rozpocznie prawidłowe rejestrowanie obrotu. Brak urządzenia w firmie, pomimo wystąpienia takiego obowiązku, będzie oznaczał dotkliwe konsekwencje. Przedsiębiorca straci przede wszystkim możliwość skorzystania z ulgi, która funkcjonuje przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej. Ponadto, jak można przeczytać w Kodeksie Karnym Skarbowym, w art. 62 § 1: Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

 

#Ikonto Biznes #Kasa Fiskalna

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies