Jaki powinien być pierwszy krok przy windykacji należności?

20.09.2017 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (2)
Ekspert
Mateusz Jakóbiak członek zarządu
firma: Vindicat sp. z o.o.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Mateusz Jakóbiak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Wielu przedsiębiorców w Polsce ma problemy związane z cyklicznymi opóźnieniami w płatnościach. Po wielu przypomnieniach skierowanych do swoich kontrahentów w końcu przychodzi moment, kiedy należy zacząć procedurę mającą na celu odzyskanie należnych nam pieniędzy. Niestety nie zawsze wiadomo, co należy zrobić najpierw i jakie narzędzia mamy do dyspozycji.

Po pierwsze, zanim przejdziemy do omówienia dostępnych działań musimy mieć na uwadze, że windykując należności musimy być konsekwentni. Nie możemy odpuścić dłużnikowi i stwierdzić, że pieniądze nam się należą, ale mimo to nie chce się nam ich odzyskiwać ani zlecać ich odzyskiwanie kancelariom windykacyjnym.

 

Gdy przyjmiemy, to założenie mamy do dyspozycji różne narzędzia wpływu na dłużnika, które powinny otwierać pierwszy etap windykacji należności. Te działania wbrew pozorom mogą nam ułatwić dalsze działania na późniejszych etapach.

 

Zaczynając windykację należności należy dążyć do zakończenia sprawy na etapie polubownym, by nie tracić czasu i środków na postępowanie sądowe czy też postępowanie egzekucyjne (prowadzone przez komornika). Oczywiście, jeżeli nie będzie takiej możliwości to należy kontynuować procedurę windykacji należności.

 

Zobacz filmik jak odzyskać pieniądze i nie stracić klienta:

 

Na początku powinniśmy zadzwonić do dłużnika. W czasie rozmowy powinniśmy przekazać mu, że termin do zapłaty już dawno minął i że obecnie rozpoczynamy proces windykacji. W czasie rozmowy powinniśmy być opanowani i nie przejawiać osobistego stosunku do sprawy, co może chcieć wykorzystać dłużnik poprzez prowokowanie nas do dyskusji. Jeżeli telefon nie skłoni dłużnika do zapłaty to powinniśmy wysłać mu wezwanie do zapłaty.

 

Wezwanie do zapłaty powinno zawierać termin, do kiedy dłużnik ma zapłacić oraz informację o tym, co stanie się, jeżeli nie zapłaci. Ma to wywrzeć na dłużniku psychologiczny wpływ i zmotywować go do spłaty. Wysłanie wezwania do zapłaty jest także istotne dla dalszych etapów windykacji należności, ponieważ może stanowić istotny dowód w postępowaniu sądowym.

 

Wszystkie te czynności możemy wykonać za pomocą systemu Vindicat.pl. System Vindicat.pl umożliwia nam wygenerowanie spersonalizowanego wezwania do zapłaty, dodatkowo wysyła je także w formie SMS i e-maila, co powoduje, że informacja dociera do dłużnika wszystkimi dostępnymi kanałami komunikacyjnymi. Pozwala to na szybkie odzyskanie należnych nam pieniędzy.

 

Zobacz filmik o wezwaniu do zapłaty Vindicat.pl:

#Vindicat

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies