Jak zawiesić działalność gospodarczą?
24.02.2020 Prowadzenie działalnościZakładając swoja firmę często obawiamy się wysokich kosztów jej prowadzenia. ZUS, podatek – jak to wszystko opłacić skoro w sumie nie wiemy kiedy i ile zaczniemy zarabiać na własnej działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalnośći w CEIDG
Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, to należy ją zarejestrować w CEIDG – Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeżeli nie zatrudniasz pracowników, to już podczas rejestracji masz możliwość zawieszenia swojej działalności co de facto oznacza, że zarejestrowałeś firmę, która jeszcze nie działa – jest to jedyny wymóg formalny. Wniosek o zawieszenie jest składany na formularzu CEIDG-1 – wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej – wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej.
W spółce cywilnej zawieszenie działalności jest możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy wspólnicy spółki również zawieszą swoje działalności.
Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej reguluje art.14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2011 r. nr 232, poz. 1378).
Zgodnie z ustawą, podczas zawieszenia wykonywania działalności, przedsiębiorca ma prawo m.in.:
- wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
- przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
- ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
- wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
- osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
- może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Źródło: art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2011 r. nr 232, poz. 1378).
W trakcie trwania zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działań w ramach działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących dochodów.
Przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Podczas wypełniania wniosku, przedsiębiorca wskazuje datę od której nastąpi zawieszenie działalności (nie wcześniej niż data wypełnienia wniosku), może również wpisać datę wznowienia działalności lub wznowić ją na podstawie odrębnego wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Zawieszenie działalności, a ZUS
Informacja o zawieszeniu jest automatycznie przesyłana do innych ważnych dla przedsiębiorcy instytucji czyli ZUS-u i US. W praktyce oznacza to, że osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub działalność w formie spółki cywilnej są automatycznie wyrejestrowywane z ZUS jako płatnicy składek. Dodatkowo, o tym fakcie ZUS powiadomi płatnika (przedsiębiorcę) odrębnym pismem.
Ważne: Osoby, które pierwszy raz zakładają działalność gospodarczą (lub nie prowadziły działalności w okresie ostatnich 5 lat) mają możliwość skorzystania z preferencyjnych składek ZUS, przez pierwsze 24 miesiące od dnia rozpoczęcia działalności. Niestety, zawieszenie działalności nie wpływa na bieg tego okresu.
Od dnia zawieszenia działalności ustaje obowiązek ubezpieczeń społecznych, który trwa do dnia poprzedzającego dzień wznowienia działalności gospodarczej. Jeżeli zawieszenie działalności miało miejsce, w trakcie miesiąca przedsiębiorca jest zobligowany do wyliczenia i opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne, proporcjonalnie do ilości dni, kiedy jeszcze działalność nie była zawieszona. Nie dotyczy to jednak ubezpieczenia zdrowotnego, które należy uiścić w pełnym (miesięcznym) wymiarze składki.
Mimo zawieszenia działalności, płatnik (przedsiębiorca) może na swój wniosek przystąpić do ubezpieczeń: emerytalnych, rentowych i do ubezpieczenia zdrowotnego.
Zawieszenie działalności, a US
Jeżeli jesteś osobą fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą, to Twoje obowiązki podatkowe reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PDOF). Zgodnie z art. 44 ust. 10 ustawy, podatnik, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, w trakcie trwania zawieszenia jest zwolniony z zaliczek miesięcznych lub kwartalnych na podatek dochodowy
Wznowienie
Zarówno zawieszenie jak i wznowienie działalności gospodarczej odbywa się wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Wznowienia działalności należy dokonać na wniosku dostępnym na stronie CEIDG.