Jak zarobić w internecie - przewodnik dla początkujących
29.11.2016 Prowadzenie działalności
Napisz do eksperta
Agnieszka Skupieńska
Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.
Ponad 3 miliony wyników wyszukiwania wyświetla Google, gdy zapytamy go o zarabianie w internecie. Strony, na które nas prowadzi, to często poradniki, z których można się dowiedzieć, jak zarabiać na wypełnianiu ankiet, klikaniu w reklamy albo dzięki tak zwanym programom revshare. Laików, którzy w sieci nie zarobili jeszcze ani grosza, mami się obietnicami szybkich zarobków w krótkim czasie, łatwej pracy, dzięki której można zarobić kokosy bez żadnych szczególnych umiejętności.

Jeśli jednak marzy nam się, by z internetu uczynić stałe źródło przychodów, a może nawet pełnoetatowe zajęcie, warto uświadomić sobie, że w świecie wirtualnym – tak jak w realnym – nic nie przychodzi od razu, a żeby zarobić pieniądze, trzeba się najpierw napracować.
Na czym można zarobić w internecie?
Wszystkie sposoby generowania przychodów z wykorzystaniem internetu można podzielić na dwie duże grupy:
- zarabianie na własnych umiejętnościach i usługach, świadczonych przez internet.
- zarabianie dzięki własnej platformie.
Pierwsza grupa nieustannie się poszerza. Pierwsi zdalni specjaliści, świadczący usługi przez internet, zajmowali się głównie pisaniem tekstów, grafiką, programowaniem, pozycjonowaniem stron internetowych,. Z czasem pojawiły się kolejne „internetowe zawody”. Aktualnie niezbędni są specjaliści od komunikacji i reklamy w mediach społecznościowych, wirtualne asystentki, montażyści filmów, wrzucanych przez vlogerów na ich kanały na Youtubie oraz transkrybenci podcastów.
Pracę przez internet znajdzie korektor tekstów, rysownik, a nawet manager projektów. Co więcej, wykonując swoją pracę, nie będzie musiał nawet wstawać z kanapy – wszystkie wymienione zajęcia wykonywać można zdalnie, wystarczy jednie dostęp do internetu.
„Twoja platforma jest środkiem, dzięki któremu możesz dotrzeć do Twoich aktualnych lub potencjalnych fanów. Wśród narzędzi wykorzystywanych do budowy platformy może znajdować się strona internetowa firmy, blog, profile w serwisach takich jak Twitter i Facebook, kanał wideo w trybie online lub podkast.”[1]
Platformą może być zatem blog, który przynosi dochody, sklep internetowy, w którym sprzedajemy, kanał na Youtubie, generujący dochody itd. Ważne jest, by platforma budziła jak największe zainteresowanie i docierała do szerokiego grona odbiorców. Jeśli tak się dzieje, można zarobić poprzez sprzedawanie czegoś tym odbiorcom lub sprzedaż powierzchni reklamowej na platformie.
Od czego zacząć zarabianie przez internet?
O ile zarabianie dzięki własnej platformie wymaga dużego zaangażowania i sporych nakładów pracy na długo przed tym, zanim pojawią się pierwsze zarobki, o tyle zarabiać na usługach, świadczonych zdalnie, może właściwie każdy.
Oczywiście, do niektórych zajęć konieczne będą specjalne umiejętności (np. programowania), ale inne, jak zebranie danych z sieci czy pisanie prostych tekstów na potrzeby pozycjonowania, wymagają właściwie tylko sprawnego posługiwania się komputerem. Świadczenie prostych usług jest najlepszą opcją dla osób, które chciałyby zacząć zarabiać przez internet. Niestety, zdobycie pierwszego klienta może potrwać zająć trochę czasu, ale nie warto się zniechęcać. Miejsc, w których zleceniodawcy szukają wykonawców na aktualnym rynku jest wiele. Warto zatem na bieżąco przeglądać portale specjalizujące się w oferowaniu pracy – pracuj.pl, gazeta.praca.pl, ale warto również przejrzeć portale takie jak : oferia.pl, freelance.com czy useme.eu.
A co z umowami i podatkami?
Pozyskanie pierwszego zlecenia, sprzedaż pierwszej reklamy na blogu czy produktu w sklepie internetowym to satysfakcja, pieniądze, ale także obowiązki. W internecie nie dostaniemy umowy o pracę, nikt nie zapłaci za nas składek i podatków, tak jak to ma miejsce w przypadku pracy etatowej, więc o formalności musimy zatroszczyć się sami.
Zarabiając w internecie można rozliczać się na dwa sposoby:
- podpisując umowy cywilnoprawne. Najpopularniejszą umową jest tu umowa o dzieło, choć w pewnych przypadkach (np. przy współpracy polegającej na obsłudze profili firmy w mediach społecznościowych) sprawdzi się również umowa zlecenia. Plusem takiego rozwiązania jest jego prostota (umowy zwykle przygotowuje zamawiający, to on także odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od każdej umowy i ewentualne składki na ZUS). Minusem – brak ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku umowy o dzieło. Dla osób, które zamierzają żyć wyłącznie z pracy przez internet, ta wada może mieć istotne znaczenie.
- zakładając własną firmę i wystawiając faktury lub rachunki. W niektórych wypadkach założenie działalności gospodarczej będzie obowiązkowe (nie da się prowadzić sklepu internetowego, nie mając firmy), w innych znacznie ułatwi rozliczenia i sprawi, że nasza oferta będzie miała przewagę w walce z konkurencją.
Własna działalność gospodarcza wiąże się z większymi kosztami (obowiązkowe składki na ZUS, ewentualna obsługa księgowa), ale pozwala rozwinąć skrzydła i poczuć, że praca przez internet to nie tylko zajęcie w wolnym czasie, ale prawdziwy sposób na życie.
Ile można zarobić w internecie?
Szukając informacji o zarobkach w sieci trafić można na obietnice zarobków w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, które można mieć bez żadnego wysiłku. Prawda jest nieco inna. Owszem, duże zarobki w sieci są możliwe (dla przykładu: sklepy internetowe nierzadko zatrudniają wielu pracowników, pozwalając zarobić nie tylko właścicielowi, ale i innym), ale nigdy nie osiągnie się ich z dnia na dzień, bez żadnej pracy i inwestycji (czasu lub pieniędzy). Pod tym względem zarabianie w internecie nie różni się od innej pracy i warto o tym pamiętać.
[1] Michael Hyatt, Twoja e-platforma. Jak się wybić w świecie pełnym zgiełku, HELION, Gliwice, 2012