Jak utrzymać płynność finansową w swojej firmie?

21.12.2017 Prowadzenie działalności
Ekspert
Bogusław Bieda prezes zarządu
firma: Vindicat Sp. z o. o.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Bogusław Bieda

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Płynność finansowa jest bardzo istotna w przypadku prowadzenia przez nas działalności gospodarczej. Niestety wielu kontrahentów nie płaci na czas za wykonaną usługę. Takie działanie stanowi poważne zagrożenie dla płynności finansowej naszej firmy.

 

Jak bronić się przed utratą płynności finansowej w swoim przedsiębiorstwie?

 

Po pierwsze, ważne są działania prewencyjne. Sprawdzajmy swoich kontrahentów czy są wiarygodni i rzetelni. Jednym z takich działań weryfikujących jest zakupienie raportu o bieżącym stanie zobowiązań naszego kontrahenta. Dzięki niemu poznamy czy płaci na czas. Taki raport możemy pobrać np. w systemie Vindicat.pl.

 

Po drugie, powinniśmy stosować pieczęć prewencyjna na wystawianych przez nas fakturach VAT. Czym jest pieczęć prewencyjna? To informacja skierowana do kontrahenta o konsekwencjach, jakie go spotkają w przypadku braku zapłaty.

ważne
Najczęściej ta informacja zawiera następującą informację: W razie braku płatności sprawą zajmie się profesjonalna firma windykacyjna.

Po trzecie, jeżeli wystąpią problemy z płatnością należy zareagować jak najszybciej. Przecież czas działa na naszą niekorzyść. Każdy dzień zwłoki w odzyskiwaniu należności może spowodować, że nie odzyskamy swoich pieniędzy albo odzyskamy je w mniejszym stopniu niż w przypadku szybkich zdecydowanych działań.

 

Po czwarte, skorzystajmy z profesjonalnych narzędzi dostępnych na rynku, takich jak system Vindicat.pl! Umożliwiają one na szybką reakcję, poza tym umożliwia on komunikowanie się z dłużnikiem za pomocą różnych form komunikacji – SMS-ów, e-maili czy telefonu.

 

Stosując powyższe porady na pewno unikniesz sytuacji, w której zagrożona jest płynność finansowa Twojej firmy.

#Vindicat

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies