Jak tworzyć rozwiązania technologiczne z pomocą unijnych środków?

03.05.2018 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Niemal każdy przedsiębiorca w Polsce słyszał o Funduszach Europejskich. Wciąż jednak nie korzystamy z nich w skali, do której predestynują nas pieniądze, które mamy do wykorzystania.

Ponad 82,5 mld euro od 2014 do 2020 roku – to kwota, którą możemy wydać na przedsięwzięcia rozwojowe. Olbrzymie środki czekają m.in. na firmy, które stawiają na badania i innowacje. Jednym z najważniejszych celów Funduszy Europejskich jest bowiem rozwój i zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Warto więc postawić na rozwój swojego przedsiębiorstwa w tym obszarze i skorzystać z dostępnych środków unijnych.

 

Jak to działa?

 

W momencie, kiedy zdecydujemy, że nasza firma ma potencjał do tego by tworzyć nowe rozwiązania, czy wspierać i rozwijać badania z pomocą unijnych środków warto dowiedzieć się jak do nich dotrzeć. Wystarczy do tego nieco samozaparcia w pozyskiwaniu niezbędnej wiedzy, a może okazać się, że mamy wielkie szanse na pozyskanie dotacji.

 

Perspektywa (2014 – 2020) wdrażana jest poprzez 6 krajowych programów operacyjnych zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju oraz 16 programów regionalnych. Własny program ma więc każde województwo (wcześniej go zaplanowało i wdraża). Dodatkowo, na poziomie krajowym istnieją programy centralne: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa i Polska Wschodnia.

 

Przykładowo, program „Centra badawczo-rozwojowe” z programu „Wiedza Edukacja Rozwój” to wsparcie w tworzeniu lub rozwijaniu centrów badawczo-rozwojowych poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę. Inny program – „Badania rynek” (POIR Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R – „Badania na rynek”) przeznaczony jest na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, przeprowadzonych przez wnioskodawcę, umożliwiających wprowadzenie na rynek nowych bądź znacząco ulepszonych produktów.

 

Który z tych programów wybrać. Krajowy czy wojewódzki? Jak odnaleźć się w gąszczu nowych możliwości, tak aby odnaleźć program dofinansowań odpowiedni dla naszego przedsięwzięcia? Znalezienie i napisanie wniosku do odpowiedniego dla nas programu najprościej byłoby zlecić wyspecjalizowanym firmom. To zazwyczaj jednak wiąże się ze sporymi kosztami. Zapłacimy od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, przy czym nie zawsze mamy pewność, że pieniądze unijne na końcu otrzymamy.

 

Co powinniśmy wiedzieć na początku?

 

Dotacje dla MSP przewidziane są przede wszystkim w Programach Regionalnych województw i programie krajowym Inteligentny Rozwój. W obu przypadkach największe szanse na dotacje mają projekty, które przyczyniają się do zwiększenia innowacyjności. Właśnie dlatego przedsiębiorcy, którzy chcą wdrożyć nowe i nowatorskie zarazem produkty i usługi, zainwestować w rozwój infrastruktury B+R oraz prowadzić prace badawczo-rozwojowe, powinni się zainteresować pieniędzmi unijnymi.

 

MSP w sferze innowacji wspiera – Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR). Dzięki temu, firmy z sektora MSP mogą liczyć na wsparcie z POIR w tworzeniu indywidualnych projektów badawczo-rozwojowych, inicjowanych zarówno przez same firmy jak i jednostki naukowe oraz wdrażaniu wyników prac badawczych w działalności komercyjnej.

 

Ścieżka realizacji typowych projektów może zatem wieść od innowacyjnego pomysłu, którym zaszczepić mogą się wzajemnie firma jak i Centrum B+R, poprzez opracowanie technologiina miarę potrzeb innowacyjnego przedsiębiorstwa, a następnie wprowadzenie rozwiązania na rynek. 

 

Znajdź program dla siebie

 

Poszukiwanie informacji najlepiej rozpocząć od punktów informacyjnych koordynowanych przez Ministerstwo Rozwoju (Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich - PIFE). Jest ich w Polsce blisko 80 zlokalizowanych w całym kraju. Z porad tam udzielanych może skorzystać każdy, kto chce wiedzieć więcej o Funduszach Europejskich. Pracownik punktu, który zna programy krajowe oraz program regionalny może pomóc w wyborze najlepszego źródła finansowania, wesprzeć w przygotowaniu wniosku, poradzić, jak realizować i rozliczać projekt.

 

Możemy  udać się sami, zadzwonić lub po prostu wysłać maila. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się nieco więcej o tym jak można dofinansować nasz pomysł. Bardzo pomocnym narzędziem w zdobywaniu informacji o możliwościach pozyskania dofinansowania jest portal Funduszy Europejskich. Kiedy jesteśmy już zorientowani na jakim programie nam zależy możemy pracownikowi PIFE na początek wysłać pytanie e-mailem. Odpowiedzi powinny być opracowywane w ciągu 3 dni (chyba że zagadnienie jest bardziej skomplikowane).

 

Usługi świadczone przez Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich są bezpłatne oraz dostępne dla każdego zainteresowanego. Punkty Informacyjne należące do sieci oferują następujące rodzaje usług informacyjnych: 

Pomocne adresy www:

 


Tu znajdziesz harmonogram naboru wniosków.

Od 2018 roku weszły w życie ustawy, w myśl których firmy inwestujące w działalność badawczo rozwojową mogą liczyć na kolejne ulgi. Oto wybrane regulacje ustawy:

  • zwiększa wysokości ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową do 100 proc. (i 150 proc. dla Centrów Badawczo-Rozwojowych – CBR),
  • doprecyzowuje i rozszerza katalog kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R (o środki inne niż trwałe, o inne niż umowa o pracę, formy zatrudnienia. CBR otrzymają szerszy katalog kosztów, związanych m.in. z nieruchomościami),
  • umożliwia korzystanie z ulgi B+R dla części przedsiębiorstw działających poza Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi,
  • wydłuża do 2023 r. wyłączenia tzw. podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych i spółek komandytowo-akcyjnych zaangażowanych w działalność B+R,
  • ułatwia finansowanie start-upów: doprecyzowuje sposób opodatkowania pożyczki konwertowanej na akcje lub udziały.

Rafał Wąsowicz

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies