Jak skorzystać z darmowej pomocy prawnej?

18.06.2018 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Katarzyna Matuszczak radca prawny, przedsiębiorca
firma: ---

Napisz do eksperta
Katarzyna Matuszczak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

W całym kraju istnieje ponad 1 500 punktów, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Darmowa pomoc prawna powstała w celu zniwelowania bariery finansowej przed skorzystaniem z fachowej pomocy prawnej. Dzięki temu rozwiązaniu, dostęp do profesjonalnego doradztwa prawnego jest szerzej dostępny dla społeczeństwa. Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia również aplikant adwokacki lub aplikant radcowski.

Jednakże należy pamiętać, że powiat powierza prowadzenie połowy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej organizacjom pozarządowym, prowadzącym działalność pożytku publicznego. W przypadku takich punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oprócz adwokatów i radców prawnych, pomocy prawnej może świadczyć również doradca podatkowy lub osoba nie posiadająca tytułu adwokata lub radcy prawnego, a która to ukończyła wyższe studia prawnicze oraz posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności wymagających wiedzy prawniczej, bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

 

 

Nieodpłatną pomoc prawną otrzyma osoba uprawniona, która:

 

Warto pamiętać, że osobie uprawnionej, wymagającej niezwłocznego uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej w przypadku sytuacji kryzysowej lub zdarzenia losowego, nieodpłatna pomoc prawna może zostać udzielona na podstawie pisemnego oświadczenia, że jest ona uprawniona do jej uzyskania, lecz z uwagi na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe nie jest w stanie przedstawić ww. dokumentów (nie dotyczy to dowodu tożsamości). Z kolei oświadczenia w celu uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

Bezpłatna pomoc prawna – co obejmuje?

 

Bezpłatna pomoc prawna obejmuje:

 

Bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje więc reprezentowania osoby uprawnionej w postępowaniu sądowym lub sądowoadministracyjnym. Jednakże w punkcie bezpłatnej pomocy prawnej można uzyskać pomoc w sporządzeniu wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, który będzie nas reprezentować w tych postępowaniach. Bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje ponadto spraw podatkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, spraw z zakresu prawa dewizowego, celnego i handlowego oraz spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem spraw związanych przygotowaniem do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba uprawniona uzyska więc pomoc prawną w zakresie przygotowania do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

ważne
Nieodpłatna pomoc prawna dla kobiet w ciąży jest udzielana w zakresie związanym z ciążą i urodzeniem dziecka, a w szczególności praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych.

Bezpłatna pomoc prawna – gdzie można ją uzyskać?

 

Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej realizowanym przez powiat. Na każdy powiat przypada określona liczba punktów bezpłatnej pomocy prawnej. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się wyszukiwarka, za pomocą której w prosty sposób można zlokalizować punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie danego powiatu (Mapa Punktów Pomocy).


Przejdź do wyszukiwarki

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies