Import towarów z Chin - podstawowe zasady

02.09.2019 Prowadzenie działalności
5.00/5 (1)
Ekspert
Lidia Garczyńska-Szymkowiak doradca-konsultant
firma: Kancelaria Gospodarcza, Poznański Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości

Napisz do eksperta
Lidia Garczyńska-Szymkowiak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Produkty „Made in China” na dobre zagościły na polskim rynku. Niemalże w każdym nieco większym mieście jest chińskie centrum handlowe. Przyzwyczailiśmy się, że znacząca większość towarów w sklepach, to de facto wyroby chińskie. Coraz chętniej jadamy w chińskich restauracjach, mniej już dziwią nas oferty pracy w pośredniakach ze znajomością języka chińskiego, a w szkołach językowych na dobre zagościła oferta nauczania języka chińskiego. Wśród polskich konsumentów niezwykłą popularnością cieszy się portal zakupowy https://pl.aliexpress.com, chiński konkurent allegro, oferujący bezpieczne zakupy wielu markowych produktów w dobrej cenie, jakości i często z darmową dostawą. Import towarów z Chin dziesięciokrotnie przewyższa polski eksport na chiński rynek, większy import notujemy tylko z Niemiec i Rosji.

Jak rozpocząć import z Chin?

 

Handel z Chinami może być bardzo opłacalny pod warunkiem, że skutecznie ominiemy szereg pułapek. Dlatego zaprojektowanie i rozpoczęcie interesów handlowych z przedsiębiorstwami chińskimi najlepiej podjąć za pośrednictwem firm konsultingowych, które specjalizują się w pośrednictwie biznesowym na chińskim rynku. Firmy te dobrze znają zasady prowadzenia interesów z chińskimi partnerami, mają wiedzę na temat chińskiej kultury biznesu, jej specyfiki i najskuteczniejszych sposobów negocjacji. Chcąc importować towary z Chin należy też zorientować się, jakie wymagania i normy powinien spełnić towar, aby mógł zostać dopuszczony do obrotu (np. certyfikat zgodności z przepisami Unii Europejskiej, certyfikat bezpieczeństwa CE czy też wymagania sanitarne) i uwzględnić je w kontrakcie z dostawcą chińskim. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy istnieją ograniczenia importowe na dane rodzaje towarów, np.: w UE obowiązują ograniczenia importowe na niektóre tekstylia. W przypadku ograniczeń musimy ubiegać się dodatkowo o pozwolenia importowe.

 

Współpraca z wyspecjalizowanym pośrednikiem importowym (agencja celna, agencja spedycyjna, broker kurierski, agencja transportowa)

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Aby przeczytać cały artykuł należy się zalogować

Rejestrując się zyskasz także:

Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności firm na zafirmowani.pl! Zakładając konto w portalu dostajesz:

dostęp do artykułów, wideo oraz plików do pobrania w wersji premium

możliwość zadania pytania i wymiany wiedzy z ekspertem

zamieszczanie swojej wizytówki on-line (mini strona www)

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies