e-faktury w 2022
30.12.2021 Prowadzenie działalnościStyczeń 2022 przyniósł wiele zmian w obrębie finansów. Jedną z nich jest możliwość korzystania przez przedsiębiorców z e-faktury. Pierwszego dnia roku ruszy jednocześnie Krajowy System e-Faktur (KSeF), za pośrednictwem którego należy potwierdzać przeprowadzone transakcje. Na jakie zmiany muszą przygotować się przedsiębiorcy? Czy procedura jest obowiązkowa? Jakie warunki należy spełnić, aby korzystać z nowego systemu? Dowiesz się tego w naszym artykule.
e-faktura – zmiana dla przedsiębiorców
Od stycznia 2022 roku przedsiębiorców czeka przystosowanie się do wielu zmian w obszarze finansów i podatków. Początkowo dobrowolne, a następnie obowiązkowe, będzie m.in. wystawianie pokwitowań ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF z przypisanymi do nich numerami identyfikującymi. Z rozwiązania tego będą mogli korzystać przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami podatku VAT, zwolnieni z podatku VAT oraz podatnicy OSS z polskim identyfikatorem NIP. Co istotne, dotychczas funkcjonująca Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF) będzie działała jako odrębny system.
Czym jest KSeF?
KSeF to platforma umożliwiająca składanie ustrukturyzowanych dowodów sprzedaży oraz ich archiwizowanie. W zamierzeniu e-faktura ma funkcjonować jako oficjalny dokument transakcyjny. Ministerstwo Finansów między październikiem a grudniem uruchomiło strefę testową KSeF dla przedsiębiorców chcących sprawdzić, jak działa nowy mechanizm wystawiania dokumentów sprzedaży. Znaleźli tam przede wszystkim informacje dotyczące zastosowanych zasad i procedur. Udział w pilotażu nie wymagał dodatkowego rejestrowania czy składania zgłoszeń. Wystarczyło postępować zgodnie z podpowiedziami, aby przekonać się, jak działa KSeF, jakie informacje należy zawrzeć w dokumencie, a także czego można spodziewać się po samej platformie.
Korzyści z e-faktury
Funkcjonowanie KSeF ma przynieść przedsiębiorcom kilka istotnych korzyści. Przede wszystkim, poprzez wystawienie dokumentu w formie elektronicznej, zwrot podatku VAT będzie odbywał się szybciej niż w przypadku przedstawienia dokumentu sprzedaży w formie papierowej. Termin ten ma skrócić się o 20 dni. Ponadto zniknie konieczność wydawania duplikatów - dokumenty w formie elektronicznej będą gromadzone w bazie danych i w razie potrzeby dostępne w każdej chwili. KSeF niesie za sobą także korzyści dla funkcjonowania prawa podatkowego. Dzięki wglądowi do e-faktur możliwa będzie m.in. szybsza wykrywalność wyłudzeń i większa kontrola nad przestępczością podatkową.
W ramach nowelizacji ustawy VAT pojawiły się również zmiany w pakiecie SLIM VAT 2. Główną modyfikację stanowi brak obowiązku zamieszczania oznaczenia “Duplikat” oraz “Korekta” na dokumencie sprzedaży. Celem jest zminimalizowanie formalności związanych z już uproszczoną procedurą wypełniania pokwitowań, a także zagwarantowanie, że dokumenty nie ulegną zniszczeniu czy zagubieniu.
Jednocześnie jednak przedsiębiorca będzie zobowiązany do podania większej ilości informacji. Ustrukturyzowany dokument sprzedaży musi potwierdzać autentyczność transakcji m.in. na podstawie takich danych, jak numer rachunku bankowego czy termin płatności.
Czy e-faktura jest obowiązkowa?
Przez najbliższy rok korzystanie z nich będzie czynnością dobrowolną. Potwierdzanie transakcji stanie się jednak obowiązkowe już w 2023 roku. Przedsiębiorcy zyskują więc czas na to, aby oswoić się z nowym systemem i wdrożyć stosowne zmiany tak, aby w przyszłości działać wyłącznie poprzez e-usługi administracyjne, podobnie jak dzieje się to już np. we Włoszech czy Hiszpanii.
Podsumowanie
- Od 1 stycznia przedsiębiorcy będą mogli korzystać z e-faktur - nowelizacja ustawy VAT została już podpisana przez Prezydenta.
- Wystawiania dowodów na przeprowadzenie transakcji ma odbywać się za pośrednictwem powołanego w tym celu Krajowego System e-Faktur (KSeF).
- Przez pierwszy rok korzystanie z e-faktur jest dobrowolne, od 2023 będzie obowiązkowe.
- Działanie KSeF można było przetestować za sprawą specjalnie przygotowanego pilotażu w okresie między październikiem a grudniem 2021.
- PEF oraz KSeF funkcjonują odrębnie.
- e-faktura wystawiana przez KSeF wiąże się z takimi korzyściami, jak brak konieczności gromadzenia dokumentów w formie papierowej, wystawiania duplikatów czy korekt, a także szybszy zwrot podatku VAT.