e-faktury w 2022

30.12.2021 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (3)

Styczeń 2022 przyniósł wiele zmian w obrębie finansów. Jedną z nich jest możliwość korzystania przez przedsiębiorców z e-faktury. Pierwszego dnia roku ruszy jednocześnie Krajowy System e-Faktur (KSeF), za pośrednictwem którego należy potwierdzać przeprowadzone transakcje. Na jakie zmiany muszą przygotować się przedsiębiorcy? Czy procedura jest obowiązkowa? Jakie warunki należy spełnić, aby korzystać z nowego systemu? Dowiesz się tego w naszym artykule.

e-faktura – zmiana dla przedsiębiorców

Od stycznia 2022 roku przedsiębiorców czeka przystosowanie się do wielu zmian w obszarze finansów i podatków. Początkowo dobrowolne, a następnie obowiązkowe, będzie m.in. wystawianie pokwitowań ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF z przypisanymi do nich numerami identyfikującymi. Z rozwiązania tego będą mogli korzystać przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami podatku VAT, zwolnieni z podatku VAT oraz podatnicy OSS z polskim identyfikatorem NIP. Co istotne, dotychczas funkcjonująca Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF) będzie działała jako odrębny system.

 

Czym jest KSeF?

KSeF to platforma umożliwiająca składanie ustrukturyzowanych dowodów sprzedaży oraz ich archiwizowanie. W zamierzeniu e-faktura ma funkcjonować jako oficjalny dokument transakcyjny. Ministerstwo Finansów między październikiem a grudniem uruchomiło strefę testową KSeF dla przedsiębiorców chcących sprawdzić, jak działa nowy mechanizm wystawiania dokumentów sprzedaży. Znaleźli tam przede wszystkim informacje dotyczące zastosowanych zasad i procedur. Udział w pilotażu nie wymagał dodatkowego rejestrowania czy składania zgłoszeń. Wystarczyło postępować zgodnie z podpowiedziami, aby przekonać się, jak działa KSeF, jakie informacje należy zawrzeć w dokumencie, a także czego można spodziewać się po samej platformie.

 

Korzyści z e-faktury

Funkcjonowanie KSeF ma przynieść przedsiębiorcom kilka istotnych korzyści. Przede wszystkim, poprzez wystawienie dokumentu w formie elektronicznej, zwrot podatku VAT będzie odbywał się szybciej niż w przypadku przedstawienia dokumentu sprzedaży w formie papierowej. Termin ten ma skrócić się o 20 dni. Ponadto zniknie konieczność wydawania duplikatów - dokumenty w formie elektronicznej będą gromadzone w bazie danych i w razie potrzeby dostępne w każdej chwili. KSeF niesie za sobą także korzyści dla funkcjonowania prawa podatkowego. Dzięki wglądowi do e-faktur możliwa będzie m.in. szybsza wykrywalność wyłudzeń i większa kontrola nad przestępczością podatkową.

 

W ramach nowelizacji ustawy VAT pojawiły się również zmiany w pakiecie SLIM VAT 2. Główną modyfikację stanowi brak obowiązku zamieszczania oznaczenia “Duplikat” oraz “Korekta” na dokumencie sprzedaży. Celem jest zminimalizowanie formalności związanych z już uproszczoną procedurą wypełniania pokwitowań, a także zagwarantowanie, że dokumenty nie ulegną zniszczeniu czy zagubieniu.

 

Jednocześnie jednak przedsiębiorca będzie zobowiązany do podania większej ilości informacji. Ustrukturyzowany dokument sprzedaży musi potwierdzać autentyczność transakcji m.in. na podstawie takich danych, jak numer rachunku bankowego czy termin płatności.

 

Czy e-faktura jest obowiązkowa?

Przez najbliższy rok korzystanie z nich będzie czynnością dobrowolną. Potwierdzanie transakcji stanie się jednak obowiązkowe już w 2023 roku. Przedsiębiorcy zyskują więc czas na to, aby oswoić się z nowym systemem i wdrożyć stosowne zmiany tak, aby w przyszłości działać wyłącznie poprzez e-usługi administracyjne, podobnie jak dzieje się to już np. we Włoszech czy Hiszpanii.

 

Podsumowanie

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies