Dodatkowy przychód dla firmy - współpraca z Uberem

18.10.2016 Prowadzenie działalności
Oceń 1.00/5 (1)

Znalezienie dodatkowego źródła przychodu to problem z którym borykają się dzisiejsi przedsiębiorcy, w szczególności prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Współpraca z platformą Uber pomaga rozwiązać ten problem, na najwygodniejszych dla przedsiębiorcy warunkach.

Uber umożliwia swoim partnerom zwiększenie przychodów w ramach działalności gospodarczej, oferując im pełną elastyczność: czas poświęcony na współpracę i godziny pracy są zależne wyłącznie od przedsiębiorcy, który nie traci nic ze swojej niezależności. Oznacza to, że wysokość dodatkowych przychodów zależy w największym stopniu od tego, jak dużo czasu może lub chce on poświęcić na współpracę.

Przychody ze współpracy z Uberem

Z zestawienia przychodów partnerów platformy Uber wynika, że kierowcy jeżdżący miesięcznie mniej niż 20 godzin tygodniowo, czyli średnio mniej niż godzinę dziennie, przynosi średnio od 1,6 tys. do 1,8 tys. zł przychodu brutto. Do osiągnięcia takiego wyniku wystarcza jeżdżenie okazjonalne, po kilka godzin w każdy weekend. Stawki różnią się w zależności od miasta – najwięcej można zarobić w Krakowie i Warszawie. W przypadku kierowców jeżdżących między 20 a 40 godzin tygodniowo, czyli np. każdego dnia po zakończeniu swojej głównej pracy, stawki rosną do 4,4 tys. do 5 tys. zł brutto. Ci, którzy jeżdżą ponad 40 godzin tygodniowo, mogą liczyć aż na 7,3-8,4 tys. zł brutto. Jednak w tym przypadku trudno już mówić o dodatkowym zajęciu dla uzupełnienia przychodów – do osiągnięcia takich przychodów konieczne jest potraktowanie współpracy z Uberem jako głównego źródła przychodów.

 

 Większość partnerów Ubera jest zatrudniona na umowę o pracę w innych firmach bądź ma działalność gospodarczą na potrzeby innej aktywności gospodarczej. Dlatego na potrzeby współpracy z platformą Uber grupa tych kierowców nie ponosi większości kosztów ZUS (tj. ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego) w przypadku umowy o pracę lub żadnych dodatkowych kosztów ZUS w przypadku posiadania działalności gospodarczej. – wyjaśniają przedstawiciele serwisu.

 

Co ważne, w przypadku posiadania działalności gospodarczej na potrzeby innej aktywności gospodarczej partner Ubera nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z tytułu ZUS.

 

Pełna elastyczność

 

Z badań, jakie przeprowadził Uber, wynika że to właśnie elastyczność czasu pracy jest dla kierowców istotną cechą współpracy. Aż 94 proc. kierowców zadeklarowało, że ta cecha jest dla nich „ważna”. Jednocześnie aż 67 proc. kierowców Ubera łączy współpracę z platformą z innymi formami pracy. Wysoki jest także poziom satysfakcji finansowej kierowców - aż 70 proc. z nich uważa, że współpraca z Uberem poprawiła ich sytuację finansową. 58 proc. spodziewa się, że ta współpraca ulegnie dalszej poprawie w ciągu najbliższego roku.

 

Warunki współpracy

 

Chęci i wolny czas nie wystarczą do współpracy z Uberem. Kierowcy przed przystąpieniem do współpracy z platformą Uber muszą spełnić szereg wymogów (m.in. dostarczyć zaświadczenie o niekaralności, zestawienie wykroczeń w ruchu drogowym, ważne ubezpieczenie auta i badania techniczne, potwierdzenie własności auta). Także samochód musi spełniać określone warunki techniczne (samochód zarejestrowany do przewożenia przynajmniej 5 osób wraz z kierowcą, w odpowiednim wieku i stanie technicznym). Każdy partner musi również przekazać informacje o swojej działalności gospodarczej, takie jak wpis do CEIDG lub KRS, a także NIP i VAT UE.

 

System weryfikacji platformy Uber jest bardzo szczegółowy, tak by standard oferowanych przez partnerów usług był jak najwyższy. Od momentu pojawienia się Ubera na polskim rynku do platformy aplikowało ponad 40 tys. kierowców. Pozytywnie proces przeszło tylko kilka tysięcy z nich.

#Ikonto Biznes #Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies