Dlaczego warto wdrożyć monitoring należności w małej firmie?

21.09.2018 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Mateusz Jakóbiak członek zarządu
firma: Vindicat sp. z o.o.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Mateusz Jakóbiak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Monitoring należności niesłusznie kojarzony jest wyłącznie z działalnością dużych firm. Monitorować należności powinien każdy przedsiębiorca, niezależnie od skali prowadzonego przez niego biznesu. Jeśli jednak w danej firmie zabraknie lub też okaże się on bezskuteczny, konieczne staje się rozpoczęcie windykacji. Obydwa te procesy można ze sobą w prosty sposób połączyć.

Monitoring należności - co to jest?

 

Monitoring należności to szereg działań polegających na kontrolowaniu bieżących płatności w danej firmie. Opiera się na regularnym identyfikowaniu faktur, których termin płatności minął stosunkowo niedawno lub minie w najbliższym czasie. W ramach monitoringu do kontrahenta, który nie zapłacił lub powinien niebawem zapłacić, wysyła się stosowne przypomnienia o konieczności uregulowania zobowiązania.

 

Nieprowadzenie regularnego monitoringu należności lub prowadzenie go jedynie w sposób wybiórczy, może spowodować wiele poważnych konsekwencji. Przede wszystkim, brak kontroli nad płatnościami prowadzi do powstania zatorów płatniczych. Zatory płatnicze mogą w wielu przypadkach spowodować utratę płynności finansowej danej firmy. Osobną kwestią pozostaje utrata reputacji i pozycji rynkowej. Nieprowadzenie monitoringu może wyrządzić wiele szkód wizerunkowych i spowodować, że Twoja firma zyska opinię przedsiębiorstwa, które nie potrafi zapanować nad własnymi płatnościami.

 

Monitoring należności w małej firmie

 

Średnie i małe firmy również powinny kontrolować płatności. Niestety, do niedawna mogły napotkać na problemy techniczne związane z monitoringiem. Duże przedsiębiorstwa już od dawna mogą skorzystać z wielu systemów do monitorowania, małe firmy najczęściej skazane były na „ręczne” prowadzenie monitoringu. Polega ono na prowadzeniu rejestru płatności i jego bieżącym aktualizowaniu. Wymaga to ogromnej precyzji, a nierzadko również wyznaczenia do tego specjalnego pracownika.  W konsekwencji niewielkie przedsiębiorstwa całkowicie rezygnowały z prowadzenia monitoringu, wiele na tym tracąc. Do niedawna na rynku nie było dostępne żadne narzędzie, które umożliwiłoby sprawny monitoring małym firmom. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom małych i średnich przedsiębiorstw, system do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl uruchomił usługę monitorowania należności. Teraz również naprawdę niewielkie firmy mogą rozpocząć prowadzenie skutecznego, sprawnego i zoptymalizowanego monitoringu online.

 

Jeśli monitoring należności zawiedzie, nie zwlekaj z windykacją

 

Monitoring należności jest skutecznym narzędziem w walce z nierzetelnymi kontrahentami. Często jednak, aby przyniósł wymierne efekty, musi być prowadzony przez dłuższy czas. Zdarzają się również dłużnicy wyjątkowo oporni, na których nie działają najczęstsze przypomnienia. W takich sytuacjach niezbędne staje się rozpoczęcie windykacji.

 

Pierwszym etapem zawsze powinna być windykacja polubowna. Sprowadza się ona do wywierania presji na dłużniku, celem szybszego uregulowania zobowiązania. Windykacja polubowna odbywa się bez udziału sądu. Na tym etapie podejmowane są negocjacje z dłużnikiem, wysyłane są wezwania do zapłaty itp. Przy pomocy systemu Vindicat.pl bezpośrednio po zakończeniu monitoringu należności możesz rozpocząć windykację. Oszczędzisz dzięki temu mnóstwo czasu, który musiałbyś poświecić na poszukiwania prawnika lub rzetelnej firmy windykacyjnej.

 

Monitoring należności i windykacja online w systemie Vindicat.pl - rozwiązanie bezpieczne, szybkie i wygodne

 

System do samodzielnej windykacji online i monitoringu należności to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych przedsiębiorców. System umożliwia zachowanie większej kontroli nad płatnościami i działaniami windykacyjnymi w Twojej firmie. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ po zakończonym monitoringu należności, możesz bezpośrednio rozpocząć windykację. Wszystko to w ramach jednego abonamentu i przy pomocy tego samego systemu.

 

Aplikacja Vindicat.pl przeprowadzi Cię przez cały proces windykacji - począwszy od etapu polubownego, aż po ewentualne postępowanie egzekucyjne. Na każdym z etapów otrzymasz możliwość wygenerowania spersonalizowanych i gotowych do użycia dokumentów i pism windykacyjnych, m.in. wezwań do zapłaty czy pozwów. Oprócz tego system do samodzielnej windykacji online i monitoringu należności umożliwia prowadzenie negocjacji z dłużnikiem, wystawienie długu na giełdę wierzytelności, a w zależności od wybranej oferty, również konsultację z prawnikiem. Wszystko to w ramach jednego abonamentu, szybko, sprawnie i bezpiecznie.

 

Regularne monitorowanie należności to klucz do utrzymania płynności finansowej. Nawet jeśli prowadzisz naprawdę niewielką działalność, przy pomocy intuicyjnego narzędzia możesz rzetelnie i regularnie kontrolować płatności w Twojej firmie. Jeśli monitoring należności zawiedzie, w prosty sposób rozpoczniesz windykację i będziesz mógł spróbować doprowadzić do polubownego zakończenia sprawy.

ważne
Pamiętaj, aby zawsze rozpoczynać działania windykacyjne najszybciej jak to możliwe. Znacznie zwiększa to Twoje szanse na odzyskanie pieniędzy.
#Vindicat

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies