Czym są inkubatory dla startupów ?

19.10.2016 Prowadzenie działalności
Oceń 1.00/5 (1)
Ekspert
Daniel Szempruch specjalista ds. R&D
firma: Alior Innovation Lab
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Daniel Szempruch

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Inkubatory przedsiębiorczości pomagają młodym firmom nie tylko rozpocząć działalność gospodarczą, ale i wytrwać na rynku, wyposażając je w narzędzia walki z konkurencją, tym samym znacznie zwiększając ich „szanse na przetrwanie".

 

Co to jest inkubator dla biznesu?

 

„Inkubator” jest pojęciem, które dla większości osób w ogóle nie kojarzy się z przedsiębiorczością. Według Wikipedii jest to urządzenie, za pomocą którego stwarza się kontrolowane warunki zewnętrzne w celu podtrzymania rozwoju noworodków, a przede wszystkim wcześniaków*. W przypadku biznesu, zasada działania inkubatorów jest dokładnie taka sama. Są to organizacje (zazwyczaj fundacje), których celem jest pomoc firmom na wczesnym etapie rozwoju. Beneficjenci otrzymują możliwość korzystania z osobowości prawnej inkubatora oraz pełen pakiet usług, niezbędnych do prowadzenia własnego biznesu, tj. porad prawnych oraz księgowych, specjalistycznych szkoleń i przestrzeni biurowej wraz z najbardziej istotną infrastrukturą potrzebną do pracy. Tego typu przestrzenie są już na tyle popularne w Polsce, że bez problemu można je odnaleźć w większości średnich i dużych miast naszego kraju – według PARP na koniec 2014 roku było ich łącznie 176.

 

Jak działają inkubatory?

 

Inkubator to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które mają pomysł na biznes ale nie stać ich na wprowadzenie go w życie lub nie chcą podejmować dużego ryzyka z tym związanego. Inkubator udostępnia zainteresowanym swój NIP oraz Regon, jednocześnie wymieniając przedsiębiorcę jako wykonawcę usługi pod jego marką. Rejestracja w inkubatorze nie wiąże się, więc z koniecznością rejestracji firmy w jakimkolwiek urzędzie, ponieważ umowa obejmuje współpracę w ramach fundacji wspierającej przedsiębiorczość.

 

Właściciel pomysłu nie płaci ZUS-u ani podatku CIT, a wszystkie faktury podpisuje w imieniu właściwego inkubatora, obniżając przy tym znacznie ryzyko niepowodzenia. Wszystkie zarobione pieniądze trafiają bezpośrednio na konto przedsiębiorcy, a on może wykorzystać je swobodnie w dowolnym celu. Umowa o współpracę podpisywana jest zazwyczaj na czas nieokreślony z krótkim okresem wypowiedzenia w dowolnym momencie. W razie niepowodzenia, przedsięwzięcie zostaje szybko zamknięte bez żadnych barier, kosztów i konsekwencji. Gdy idea okaże się sukcesem, jej właściciel może opuścić strukturę inkubatora i założyć własną działalność na preferencyjnych warunkach, przysługujących nowym przedsiębiorcom. Warto przypomnieć także, że w ramach współpracy firma otrzymuje również pomoc prawną i księgową, możliwość korzystania z dostępnych miejsc biurowych w strefach coworkingowych oraz szkolenia i konsultacje z partnerami biznesowymi inkubatorów.

 

Ile to kosztuje?

 

Koszty prowadzenia firmy z ramienia inkubatora to około 300 złotych miesięcznie. Miejsce do pracy i podstawowe usługi doradcze zwykle wliczają się już w tę cenę, niemniej za rozwiązanie bardziej zaawansowanych problemów prawnych i finansowych czasem pobierane są dodatkowe opłaty. Jeśli młody przedsiębiorca chce sprawdzić swój pomysł w warunkach rynkowych bez ponoszenia wysokich kosztów, mając przy okazji wsparcie doświadczonego zespołu, skorzystanie z pomocy inkubatorów może okazać się świetnym rozwiązaniem.

 

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat inkubatorów, skontaktuj się z autorem lub kliknij na przycisk „przydatne” – z miłą chęcią rozszerzymy wiedzę na ten temat w ramach kolejnych artykułów.


* https://pl.wikipedia.org/wiki/Inkubator
#Ikonto Biznes #Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies