Co zrobić, gdy Twoi klienci nie płacą terminowo faktur?

25.05.2017 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (1)
Ekspert
Bogusław Bieda prezes zarządu
firma: Vindicat Sp. z o. o.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Bogusław Bieda

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Tracisz dużo czasu na przypominanie swoim klientom, że powinni zapłacić? Wydajesz pieniądze na pomoc prawną i obsługę długu przez firmy windykacyjne? Samemu wysyłasz pisma i pozwy o zapłatę, tracąc czas, który możesz spożytkować na rozwijanie swojej firmy? Nie chcesz, by twoja firma przez zatory płatnicze stała się niewypłacalna? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Od niedawna w Polsce pojawiły się strony, które umożliwiają prowadzenie procesu windykacji należności za pomocą e-maila bądź SMS-a. Mało osób wie, że istnieje innowacyjny system do windykacji online, który zawiera różne usługi. Narzędzia zawarte w tym systemie pozwalają na odzyskiwanie należności od firm (osób prowadzących działalność gospodarczą, spółek), a także od osób fizycznych (konsumentów). System do windykacji online ułatwia choćby tak uciążliwą czynność jaką jest naliczanie odsetek, które nalicza i kapitalizuje każdego dnia.

 

Po zarejestrowaniu się w systemie otrzymujemy bezpłatny dostęp do algorytmu naliczającego odsetki, a także do pieczęci prewencyjnej, którą łatwo można dodać na faktury za pomocą programu księgowego. Po aktywowaniu jednej sprawy otrzymujemy dostęp do różnych usług. Jeżeli nic nie robiliśmy w celu odzyskania naszych pieniędzy z niezapłaconej faktury to powinniśmy zacząć od wygenerowania wezwania do zapłaty. Czekamy kilka sekund na to aż system wygeneruje wezwanie. Możemy je teraz pobrać i wysłać do dłużnika listem poleconym, by mieć dowód, który będzie konieczny na etapie postępowania sądowego. W momencie wygenerowania wezwania system wysyła również SMS i e-mail do dłużnika z informacją, że należy zapłacić.

ważne
Przed wygenerowaniem wezwania do zapłaty warto pamiętać o tym że, jeżeli dłużnikiem jest firma to możemy naliczyć opłatę 40 euro tytułem zwrotu za koszty windykacji. Opłata ta należy się nam na podstawie ustawy o terminach w transakcjach handlowych. Powoduje to, że korzystanie z systemu do windykacji online jest bezpłatne w przypadku obecnych stawek, a nawet możemy na tym zarobić – ok. 40 zł!

Jeżeli to nie działa - możemy korzystać z innych narzędzi takich jak: internetowa giełda długów lub moduł do prowadzenia negocjacji online.

 

Przykład

 

Załóżmy, że nasz dłużnik nie zapłacił po wysłaniu mu wezwania do zapłaty. Bardzo nas to zdenerwowało i stwierdziliśmy, że trzeba użyć bardziej dotkliwych środków, by odzyskać nasze pieniądze. Stwierdziliśmy, że warto wykorzystać generator pozwów do sądu i e-sądu w systemie do windykacji online. Uzupełniliśmy wymagane pola i w kilka sekund system wygenerował nam gotowy pozew do sądu. Nie musieliśmy tracić czasu na wypełnianie formularza. Mamy gotowy pozew, który wystarczy podpisać i wysłać do sądu. Nie musieliśmy płacić prawnikowi za sporządzenie dokumentu ani szukać innych wzorów w internecie. Dłużnik tym razem dostał również SMS i e-mail z powiadomieniem o wygenerowaniu przez nas pozwu w systemie. Po otrzymaniu tych powiadomień, dłużnik stwierdził, że zapłaci wszystkie pieniądze, które był nam dłużny. Odzyskane pieniądze mogliśmy wykorzystać i zainwestować w nasz biznes.

 

#Ikonto Biznes #Vindicat

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies