BIK i BIG, czyli o przedsiębiorcach i dla przedsiębiorców

30.11.2018 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
dr Jacek Murzydło prawnik
firma: Kancelaria Radcy Prawnego Magdalena Piotrowska
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
dr Jacek Murzydło

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

BIK i BIG. Mimo podobnych skrótów i zbliżonych funkcji instytucji tych nie należy mylić. Należy za to co jakiś czas z nich korzystać. Informacje o kontrahentach, które możemy z nich uzyskać zwiększają bowiem w zdecydowany sposób bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

 

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. Tak jak sama nazwa wskazuje instytucja ta powołana została w szczególności w celu umożliwienia oceny zdolności kredytowej określonych podmiotów. Podmiotami tymi są zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy.  Skąd BIK czerpie informacje? Przesyłane są one do BIK przez banki oraz inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów i instytucje pożyczkowe (w tym także niektóre mające siedzibę poza Polską), takie, jak chociażby SKOK’i i różne firmy pożyczkowe. Najprościej rzecz ujmując co do zasady każda z tych instytucji informuje BIK, że jej klient wziął u niej kredyt, a także o tym czy spłaca go terminowo. Informacje te budują wiarygodność kredytową klientów, co oznacza, że negatywna historia kredytowa może poważnie wpłynąć na możliwość prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorcy, np. poprzez zablokowanie mu dostępu do nowych kredytów. Informacje zawarte w BIK mogą tym samym przedsiębiorcy zarówno zaszkodzić (poprzez wykazanie, że nie spłaca on kredytów lub spłaca je nieterminowo), jak i mu pomóc. Pomoc przejawia się przy tym zarówno w możliwości uwiarygodnienia go pozytywną historią kredytową jako rzetelnego partnera, jak i w dostępie do danych o kontrahentach, co pozwala uniknąć zawarcia kontraktu z potencjalnie nierzetelnym przedsiębiorcą.

 

Komu BIK przekazuje dane? Oczywiście przede wszystkim bankom i instytucjom pożyczkowym, ale nie tylko. Dla przedsiębiorców szczególnie istotne jest bowiem to, że także oni mogą prześwietlić zarówno swojego kontrahenta, jak i zweryfikować własne dane przetwarzane przez BIK. W tym celu powinni oni jedynie:

  1. założyć konto w portalu BIK (na stronie www.bik.pl. Wiąże się to z koniecznością podania danych osobowych wnioskodawcy),
  2. zamówić raport o kontrahencie (wystarczy znajomość jego numeru NIP) i uiścić opłatę w wysokości 24 zł (w przypadku zamówienia pojedynczego raportu).

ważne
Co istotne BIG uzyskują informacje nie tylko od instytucji finansowych przekazujących dane do BIK, ale także od innych podmiotów, z których wskazać można chociażby: przedsiębiorców, osoby fizyczne, gminny i sądy.

Aby wpisać nieuczciwego kontrahenta do BIG muszą zaistnieć m.in. następujące przesłanki:

  1. upłynął miesiąc od dnia wysyłania do dłużnika listem poleconym lub doręczenia mu do rąk własnych wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze dokonania wpisu do BIG;
  2. zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym (w odniesieniu do dłużników – przedsiębiorców w szczególności z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej);
  3. łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 zł (w przypadku konsumenta co najmniej 200 zł) oraz są one wymagalne od co najmniej 30 dni.
ważne
Co istotne przedsiębiorca nie musi przedkładać wraz z wnioskiem stosownego tytułu wykonawczego.

Odnosząc się pokrótce do poszczególnych Biur Informacji Gospodarczej:

 

BIG InfoMonitor S.A.

Wybrane informacje:

 

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG)

Wybrane informacje:

 

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD BIG SA)

Wybrane informacje:

 

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (ERIF BIG S.A.)

Wybrane informacje:

 

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej SA (KIDT BIG SA)

Wybrane informacje:

 

Podstawa prawna działania BIG: ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, Dz. U. z 2018 r. poz. 470 ze zm.

 

Podsumowanie

BIK i BIG wiele łączy. W każdym z nich znajdziemy szereg informacji dotyczących zarówno naszego przedsiębiorstwa, jak i naszego kontrahenta. Opłaty za korzystanie z nich nie są wysokie, a poniesiony koszt niejednokrotnie może się szybko zwrócić, np. gdy w porę ostrzeżeni zrezygnujemy z ryzykownej transakcji.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies