Agroturystyka – jak wejść w ten biznes?

12.06.2018 Prowadzenie działalności
Oceń 3.00/5 (4)

Agroturystyka to łatwy sposób na wejście w branżę turystyczną – ale uwaga na regulacje prawne, które ścisłe określają co agroturystyką jest, a co nie. Ta forma działalności ma wiele zalet – nie wymaga skomplikowanej rejestracji, nie podlega opodatkowaniu. Są też i wady – nie każdy może prowadzi działalność agroturystyczną.

Wynajem pokoi na wsi jest dla wielu osób doskonałym sposobem na dodatkowy zarobek. Gospodarstwa agroturystyczne cieszą się dużym zainteresowaniem gości – szczególnie w regionach atrakcyjnych turystycznie. Gospodarstwo agroturystyczne z formalnego punktu widzenia jest dość łatwo uruchomić, jednak do sukcesu potrzeba czegoś więcej.

 

Co to jest agroturystyka?

 

W przepisach prawnych brak jest jednoznacznej definicji takiej działalności. Dlatego trzeba się kierować ogólnymi przepisami odnoszącymi się do działalności gospodarczej. I tak w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004r., nr 173, poz. 1808), określono, że jej przepisów nie stosuje się do działalności rolniczej, w tym: wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów (art. 3). Z tych zapisów wynikają trzy ważne konsekwencje:

 

 

Nasuwają się tu jeszcze dwa pytania: kim jest rolnik oraz co definiujemy jako gospodarstwo rolne. Niestety, w naszym prawie nie ma spójnej definicji rolnika i gospodarstwa rolnego. Można jednak posłużyć się definicją z ustawy o podatku rolnym, do której odwołują się między innymi przepisy ustawy o VAT. I tak, zgodnie z ustawą o podatku rolnym:

 

Bez podatku dochodowego, ale z VAT

 

O ile w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej nie określono limitów ilościowych, co do prowadzonej działalności w zakresie agroturystyki, o tyle w przepisach podatkowych takie limity już są. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych określono, że zwolnieniu z takiego podatku podlegają dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5 (art. 21, ust. 1 pkt. 43). Skala działalności zwolnionej z podatku nie może być duża, choć przepisy określają jedynie liczbę pokoi, a nie miejsc noclegowych. Z tego przepisu wynika jeszcze jedna ważna informacji – agroturystyka to wynajem pokoi w budynku mieszkalnym – a nie np. w pensjonacie.

 

Co innego natomiast jeżeli chodzi o podatek VAT. W ustawie o podatku od towarów i usług nie przewidziano zwolnienie dla tego rodzaju działalności, co oznacza konieczność odprowadzania VAT. Na szczęście podatnicy mogą skorzystać w tym zakresie ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi: zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł.

Jak wystartować?

 

Chcąc uruchomić działalność w zakresie agroturystyki nie trzeba, więc udawać się do urzędu skarbowego czy rejestrować działalności w CEIDG. Trzeba jednak pofatygować się do urzędu gminy właściwego ze względu na położenie obiektu agroturystycznego i tam zgłosić obiekt do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie, prowadzonej przez wójta lub burmistrza. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy o usługach turystycznych.

 

Zgłaszając działalność agroturystyczną do tej ewidencji trzeba pamiętać, że oferowane gościom obiekty (pokoje) muszą spełniać minimalne wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie z dnia 19 sierpnia 2004 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 22 poz. 169 z późniejszymi zmianami). Takie pokoje trzeba więc przygotować zanim dokonamy zgłoszenia. Obecnie w przypadku agroturystyki nie ma obowiązku meldunkowego.

 

Po zarejestrowaniu obiektu, można już prowadzić działalność. Warto także zgłosić się do jednego ze stowarzyszeń gospodarstw wiejskich skupionych w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies