Zmiany CIT

15.11.2016 Podatki
Oceń 5.00/5 (1)
Ekspert
Małgorzata Jarosławska konsultant w zespole podatków korporacyjnych w dziale doradztwa podatkowego
firma: EY
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Małgorzata Jarosławska

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Zakończyły się prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy CIT. Na podstawie zaproponowanych przepisów mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność będą opodatkowani stawką 15% CIT od 1 stycznia 2017.

 

CIT – czego dotyczy i kto powinien go odprowadzać?

 

CIT jest podatkiem, w którym podstawą opodatkowania jest dochód. Oznacza to, że jego podstawową cechą jest możliwość pomniejszenia uzyskanego przez podatnika przychodu o poniesione koszty.

 

Objęte podatkiem CIT są wyłącznie podmioty wskazane w ustawie CIT, czyli:

  1. osoby prawne;
  2. spółki kapitałowe w organizacji;
  3. jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (z kilkoma wyjątkami, w tym z wyjątkiem spółek osobowych);
  4. spółki komandytowo-akcyjne;
  5. zagraniczne spółki nieposiadające osobowości prawnej, jeśli są traktowane w kraju ich siedziby jak podatnicy;
  6. podatkowe grupy kapitałowe.

 

Katalog przewidziany przez ustawę CIT ma charakter zamknięty, co oznacza, że ani osoby fizyczne, ani spółki komandytowe, partnerskie czy też jawne lub cywilne nie należą do grona podatników CIT.Warto zwrócić uwagę, że z perspektywy rozliczeń CIT wyróżnia się pewien szczególny rodzaj podatników, a mianowicie tzw. małych podatników. Zgodnie z definicją ustawową, za małego podatnika uważa się podatnika CIT, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 1,2 mln euro (w przeliczeniu na złotówki według kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października). W praktyce oznacza to, że małym podatnikiem jest się przez cały bieżący rok podatkowy, o ile wartość przychodów nie przekroczyła 1,2 mln euro w roku poprzednim. Bez znaczenia pozostaje kwestia jak duże przychody osiąga się w roku bieżącym.

 

Nowa stawka 15% CIT – kto może z niej skorzystać?

 

Obniżona stawka podatkowa 15% będzie miała zastosowanie do dochodów dwóch grup podatników CIT: po pierwsze małych podatników oraz po drugie pozostałych podatników, rozpoczynających prowadzenie działalności. W odniesieniu do pierwszej grupy, stosowanie stawki 15% będzie nieograniczone czasowo. Oznacza to, że dopóki dany podmiot będzie małym podatnikiem, dopóty będzie uprawniony do rozliczenia CIT według stawki 15%. Natomiast w przypadku pozostałych podatników, będą oni uprawnieni do stosowania stawki 15% jedynie w odniesieniu do dochodów osiągniętych w roku podatkowym, w którym rozpoczynają działalność gospodarczą.

 

Pomimo, że pozornie zwrot „rozpoczęcie działalności gospodarczej” wydaje się jasny, to jednak w praktyce może sprawiać problemy. Wyobraźmy sobie, że podatnik zawiesił działalność gospodarczą, a następnie ją wznowił. Nowelizacja ustawy CIT nie precyzuje czy taką sytuację można rozumieć jako rozpoczęcie działalności gospodarczej. Podobnie w przypadku przekształcenia podatnika CIT (np. spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) nie jest oczywiste, czy możemy mówić o rozpoczęciu działalności gospodarczej przez podmiot powstały w wyniku przekształcenia.

 

Ograniczenia w stosowaniu stawki 15% CIT

 

Nie każdy podatnik CIT rozpoczynający działalność może stosować 15% CIT. Do zastosowania preferencyjnej stawki nie będą uprawnione m.in. podatkowe grupy kapitałowe. Ponadto, w stosunku do części podatników utworzonych po 1 stycznia 2017 r., stosowanie stawki 15% będzie wyłączone w trakcie dwóch pierwszych lat podatkowych. Ograniczenie to będzie miało zastosowanie do podmiotów powstałych w wyniku reorganizacji, a dokładniej:

  1. w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników (z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę),
  2. w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną lub spółki niebędącej osobą prawną,
  3. poprzez utworzenie przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej 10 tys. euro,
  4. przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki niemające osobowości prawnej wnoszące tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane uprzednio w wyniku likwidacji innych podatników, których były udziałowcami.

Również podmioty utworzone w sposób opisany powyżej po dniu 28 września 2016 r., nie będą mogły skorzystać ze stawki 15% w roku rozpoczęcia działalności, aż do końca roku podatkowego, który rozpoczną po 31 grudnia 2016 r.

 

Podatnicy PIT bez obniżonej stawki

 

Warto zwrócić uwagę, że analogiczne rozwiązanie nie zostało jednak przewidziane w odniesieniu do podatników PIT. Zatem przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie będą mogli skorzystać z obniżonej stawki pozostając przy obecnej formie działalności. Umożliwi im to dopiero rozpoczęcie działalności w formie np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednakże w sposób inny niż sposoby objęte ograniczeniami, albo po upływie dwuletniego okresu ograniczeń.

 

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies