Za co odpowiada biuro księgowe?

05.05.2017 Podatki
Oceń 0.00/5 (0)

Wielu przedsiębiorców zleca prowadzenie księgowości biurom rachunkowym. To rozwiązanie w znaczącym stopniu odciąża przedsiębiorców z wykonywania wielu biurokratycznych obowiązków. Wbrew obiegowym opiniom, to jednak nie zdejmuje z nich całej odpowiedzialności za prawidłowość rozliczeń z fiskusem czy ZUS. Za co więc odpowiada biuro księgowe i na co należy zwrócić uwagę decydując się na korzystanie z takich usług?

Mimo, że rejestracja własnej firmy oraz procedura związana ze zgłoszeniem działalności gospodarczej staje się coraz prostsza, to jednak dopiero początek biurokratycznych zmagań. Każdego miesiąca przedsiębiorca musi rozliczyć się ze składek i podatków. Polskie prawo w tym zakresie nie należy do prostych – nie wystarczy bowiem przedrzeć się przez dziesiątki stron przepisów prawnych. W wielu sytuacjach konieczna jest znajomość interpretacji orzeczeń czy po prostu wiedza jak dany przepis funkcjonuje w praktyce a takiej wiedzy, a przede wszystkim czasu na studiowanie odpowiednich przepisów, początkującym przedsiębiorcom najczęściej brakuje.

 

Biuro na początek

 

Z powyższego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług biura księgowego. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści w tym m.in.:

ważne
O powierzeniu prowadzenia ksiąg rachunkowych naszej firmy oraz o miejscu przechowywania dokumentacji księgowej musimy powiadomić organy skarbowe w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym. W przypadku firm zarejestrowanych w CEIDG wystarczy taki fakt zgłosić w formie zmiany danych. Zmiana taka jest bezpłatna.

Konieczna umowa

 

Aby biuro rachunkowe, któremu powierzymy prowadzenia dokumentacji naszej firmy odpowiadało za swoje obowiązki, konieczne jest zawarcie z nim pisemnej umowy. W umowie tej jasno sprecyzowane powinny być obowiązki, które powierzamy naszej firmie księgowej – w szczególności zaś:

ważne
To minimalny zakres umowy, w której mogą też znaleźć się inne postanowienia w zależności od potrzeb przedsiębiorcy. Najważniejsze jest, aby z umowy w sposób jasny wynikały obowiązki, które przyjmuje na siebie biuro oraz czego musi dopilnować sam przedsiębiorca.

Odpowiedzialność biura

 

Zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie, wbrew obiegowym opiniom wcale nie zdejmuje z przedsiębiorcy całego ryzyka związanego z nieprawidłowym prowadzeniem dokumentacji. Na wypadek kontroli podatkowej możemy upoważnić biuro do reprezentowania naszych interesów w trakcie trwania inspekcji, która może być przeprowadzona w takiej sytuacji nie w siedzibie firmy, lecz w biurze prowadzącym nasze księgi. Jednak jeżeli kontrola wykryje nieprawidłowości, kara zostanie nałożona na przedsiębiorcę, a nie na biuro rachunkowe. Oczywiście w sytuacji, gdy wina leży po stronie biura, na podstawie umowy możemy dochodzić zwrotu zapłaconej kary od biura, jednak w takiej sytuacji przedsiębiorca często w ogóle nie dowiaduje się o nałożonej karze – biuro nie chcąc tracić reputacji przyjmuje uregulowanie kary na siebie. Co innego, gdy wina leży po stronie przedsiębiorcy – np. gdy ten dostarczył do firmy księgowej fałszywe czy nieprawdziwe dokumenty (np. tzw. „lewe faktury”) – wówczas biuro bez problemu wybroni się od poniesienia odpowiedzialności za ich zaksięgowanie i konsekwencje karne spadną w całości na przedsiębiorcę.

ważne
Biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie w związku z prowadzoną działalnością, z którego można dochodzić odszkodowania na wypadek strat spowodowanych błędem w wykonywaniu powierzonych obowiązków.

 

Co jeśli nie biuro?

 

Do wyboru alternatywnie mamy dwie opcje: prowadzenie dokumentacji „na piechotę” – czyli w tradycyjnej, papierowej formie, co jest sporym wyzwaniem lub też skorzystanie z dostępnych programów księgowych czy też oferty księgowości internetowej. Drugie rozwiązanie – szczególnie w przypadku aplikacji internetowych ma tę zaletę, że proces wprowadzania dokumentów, generowania faktur czy prowadzenia koniecznych rejestrów jest zautomatyzowany. Programy tego typu bardzo często udzielają automatycznych wskazówek dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji oraz oferują gotowe wzory lub przykłady. Skorzystanie z tego typu aplikacji jest też tańsze od wynajęcia biura księgowego, a niejednokrotnie można również znaleźć w internecie darmowe rozwiązania do prowadzenia księgowości, jak na portalu zafirmowani.pl – aplikacja księgowa.

 

#Aplikacja Księgowa

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies