Planowane od lipca 2022 zmiany w przepisach podatkowych

29.06.2022 Podatki
Oceń 5.00/5 (2)

Pół roku po wprowadzeniu zmian w podatkach pojawiła się szansa na uporządkowanie zasad rozliczania z fiskusem. Od lipca 2022 roku w życie wchodzą modyfikacje Polskiego Ładu, które mają ułatwić podatnikom sporządzanie rozliczeń oraz przywrócić niektóre z wcześniej odrzuconych przepisów. Nowelizacja ustawy, podpisana przez prezydenta RP w połowie czerwca br. i krótko po tym wprowadzona do Dziennika Ustaw, obejmuje m.in. obniżenie stawki PIT, możliwość rozliczania się samotnych rodziców wraz z dzieckiem tak, jak jeszcze w 2021 roku czy zlikwidowanie ulgi dla klasy średniej.

Polski Ład - zmiany w rządowym planie ulg podatkowych dla obywateli i firm

Rewolucyjne zmiany w podatkach wprowadzone w życie na początku 2022 roku musiały ulec znacznym modyfikacjom. Po pół roku obowiązywania nowych zasad pojawiło się sporo wątpliwości, w związku z którymi zdecydowano się na przebudowanie dotychczasowych ustaleń oraz przygotowanie nowelizacji. Polski Ład 2.0, jak nazywają ją specjaliści, ma za zadanie uporządkować dotychczasowe rozwiązania: zrezygnować z tych, które okazały się niewystarczające oraz przywrócić te, które zostały w na pewnym etapie projektu pominięte (mowa tu np. o możliwości rozliczania się samotnego rodzica wraz z dzieckiem). Poważnych zmian zaplanowano co najmniej kilka. Przestawiamy te najważniejsze.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Szumnie zapowiadana zmiana, która miała zrekompensować brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej, została cofnięta. Proponowany sposób obliczania spotkał się też z krytyką społeczną: nie wszyscy mieli możliwość skorzystania z tej opcji – ulga była skierowana wyłącznie dla osób rozliczających się na podstawie skali podatkowej, a jej kalkulacja okazała się dla wielu zbyt skomplikowana. Apele o wprowadzenie zmian spotkały się z akceptacją rządzących. Tym samym, wraz z nowelizacją Polskiego Ładu, ulga dla klasy średniej przestanie istnieć.

 

Co to oznacza? Po wprowadzeniu zmian ulga nie zostanie uwzględniona podczas tworzenia podsumowań rocznych czy obliczania składek. Jednocześnie jednak w przypadku, gdyby podatek za 2022 rok rozliczany na nowych zasadach okazał się większy niż przed wprowadzeniem modyfikacji, podatnik może liczyć za zwrot z urzędu skarbowego. Tym samym zadbano o to, aby zatrudnieni nie musieli płacić wyższych podatków z tytułu wprowadzanych w lipcu poprawek. Ułatwieniem ma być fakt, że obliczeniem tej różnicy zajmie się sam urząd skarbowy – podatnik nie musi więc sporządzać żadnych dodatkowych wniosków.

 

Obniżka stawki PIT z 17% na 12%

W związku z likwidacją ulgi dla klasy średniej postanowiono obniżyć stawkę PIT z 17% na 12% w pierwszym progu podatkowym. Zmianę tę można traktować jako rekompensatę za brak możliwości skorzystania z udogodnienia wymienionego wyżej. Kwota wolna od podatku pozostaje jednak bez zmian – to 30 000 zł. Nowe zasady obliczania PIT będą obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, ale sama stawka (czyli 12%) ma obejmować cały rok podatkowy. Oznacza to, że urzędy skarbowe zostaną zobowiązanie do skorygowania nadpłat, jakie zostały dokonane przez podatników w I i II kwartale 2022 roku. Zastosują oni również dodatkową kalkulację obejmującą tzw. podatek hipotetyczny. Oznacza to, że urzędnicy będą zobligowani do sprawdzenia różnicy pomiędzy poprzednią składką 17% lub 32% (wraz z ulgą dla klasy średniej) a tą, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, czyli 12%. Obniżka stawki PIT o 5 punktów procentowych ma doprowadzić do wyrównania nadpłat i dokonania zwrotów zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami.

 

Przywrócenie wspólnego rozliczania z dzieckiem

Sporo kontrowersji wywołało usunięcie z prawa podatkowego możliwości wspólnego rozliczania PIT z dzieckiem. Zamiast tego pojawiło się rozwiązanie obejmujące ulgę podatkową dla rodziców lub opiekunów prawnych w wysokości 1500 zł. Zmiana ta uderzyła przede wszystkim w osoby samotnie wychowujące dzieci, które straciły możliwość uwzględnienia w kalkulacji podatkowej kwot na dzieci. Wraz z nowelizacją Polskiego Ładu mechanizm ten ma zostać przywrócony. Rozliczenie obejmie cały rok podatkowy – a zatem zarobki uzyskiwane przez rodzica bądź opiekuna prawnego od początku 2022 roku. Rozliczenie roczne obejmie w takim przypadku podwójną kwotę wolną od podatku (60 000 zł). Jednocześnie ulga w wysokości 1500 zł zostaje zlikwidowana. W ten sposób rodzice lub opiekunowie prawni będą mogli znów, tak jak w poprzednim roku podatkowym, rozliczać się wraz z dzieckiem. Przed skorzystaniem z tej możliwości należy zapoznać się z listą warunków, jaką musi spełnić każdy rodzic lub opiekun prawny.

 

Zmiany w składce zdrowotnej

Wraz w wprowadzeniem zmian podatkowych w styczniu 2022 roku zniknęła możliwość odliczania składki zdrowotnej. Modyfikacja ta okazała się jednak dla podatników niekorzystna. W związku z tym w nowelizacji Polskiego Ładu pojawiła się wzmianka na temat nowych zasad obejmujących składkę zdrowotną. Od lipca br. opcja ta powróci do prawa podatkowego. Obywatele zyskają możliwość odliczenia zgodnie z ustalonymi limitami. I tak w przypadku:

 

 

Zmiana ta nie obejmie jednak wszystkich. Osoby rozliczające się w skali podatkowej nadal nie będą mogły odliczyć składki zdrowotnej, a co więcej, ulegnie ona zwiększeniu w związku z obniżką stawki PIT z 17% na 12%.

 

Wraz z 1 lipca 2022 roku pojawi się możliwość zmiany formy opodatkowania jeszcze w trakcie roku, a zatem bez konieczności oczekiwania na rozpoczęcie nowego okresu rozliczeniowego. Wszystko to na konkretnych zasadach: zmiany będzie mógł dokonać wyłącznie podatnik, który myśli o przejściu na skalę podatkową z ryczałtu lub podatku liniowego. Przejście w drugą stronę nie będzie natomiast możliwe. Co więcej, decyzję o zmianie w sposobie rozliczania z fiskusem należy podjąć do końca kwietnia 2023 roku.

 

Uszczegółowienie zasad dotyczących wybranych ulg podatkowych

Założeniem Polskiego Ładu było wsparcie obywateli oraz przedsiębiorców w postaci licznych ulg podatkowych. Niektóre z nich, tak jak wspomniana już ulga dla klasy średniej, okazały się niedopasowane do wymogów formalnych czy oczekiwań podatników. Inne natomiast, przy okazji najnowszej nowelizacji, zostały poprawione.

 

Do istniejących już udogodnień, takich jak ulga dla młodych, relokacyjnej, rodzin 4+ czy pracujących seniorów dołącza kolejna – zerowy podatek od zasiłku macierzyńskiego z tytułu opieki nad dzieckiem. Choć wchodzi w życie 1 lipca 2022, obejmuje przychody liczone od początku tego roku. W związku z tym każda osoba, która wychowuje dziecko, ale jednocześnie korzysta z którejś z wymienionych ulg, nie będzie musiała odciągać podatku za zasiłek macierzyński, o ile łączna kwota przychodów nie przekroczy w danym roku podatkowym 85 528 zł.

 

Wiele mówi się również o zmianach w uldze na zabytki. Nowelizacja zakłada, że od nowego roku – a zatem od stycznia 2023 roku – nie będzie możliwości pomniejszenia podatku w przypadku posiadania udziałów lub odpłatnego nabycia nieruchomości widniejącej w rejestrze zabytków. Modyfikacja dotyczy również wszelkich wydatków poniesionych z tytułu prowadzenia prac remontowych czy konserwatorskich. Będzie można je odliczyć tylko pod warunkiem wydania przez konserwatora zabytków oświadczenia, że dana nieruchomość znajduje się w rejestrze zabytków, wraz z niezbędnymi pozwoleniami i opiniami. Jednocześnie każdy, kto nabył lub nabędzie taką nieruchomość jeszcze w 2022 roku, będzie mógł działać na poprzednich zasadach.

 

Podsumowanie

Polski Ład wprowadził sporo zamieszania do prawa podatkowego. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mieli do czynienia z kolejnymi nowelizacjami ustawy podatkowej wprowadzonej w życie wraz z początkiem stycznia 2022 roku. Obecnie zmiany, które obowiązywać będą od 1 lipca 2022 roku, uporządkują najistotniejsze niedociągnięcia i z pewnością staną się podstawą dla poprawek w kolejnych latach.

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies