PIT 2020/2021 krok po kroku - na przykładzie PIT-36

19.03.2021 Podatki
Oceń 0.00/5 (0)

Zobowiązana do wypełnienia i złożenia deklaracji PIT jest każda osoba fizyczna pozyskująca opodatkowane dochody. Zdecydowana większość podatników na złożenie deklaracji PIT ma czas do 30 kwietnia 2021 roku. Przed pochyleniem się nad formularzem warto sprawdzić, jakie zmiany w sposobie rozliczenia przyniósł rok 2020. Na co warto zwrócić uwagę? Jak wygląda obecnie wypełnianie deklaracji PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

e-Deklaracja dla każdego podatnika

 

Już w zeszłym roku w życie weszła zmiana, która obecnie ma szansę stać się najczęściej wybieraną metodą rozliczania z urzędem skarbowym. Jest to możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną. Sporą popularnością cieszą się także różnego typu kreatory, które pozwalają na szybkie wypełnienie formularza i przesłanie do go urzędu skarbowego. To spore ułatwienie dla każdego, komu sporządzanie deklaracji kojarzyło się ze sporymi trudnościami obliczenia dochodów za poprzedni rok. Teraz zeznanie można przygotować i wysłać za pośrednictwem sieci, a zatem bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie postępować zgodnie z urzędowymi wskazówkami oraz złożyć PIT w terminie.

 

To nie jedyna zmiana, jaka obejmuje PIT za rok 2020. Konieczność zgłaszania umów o dzieło, ograniczenie ulgi abolicyjnej czy CIT dla spółek komandytowych to tylko niektóre zmiany, z jakimi podatnicy mogli zapoznać się w zeszłym roku podatkowym. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną przedłużono z kolei termin płatności zaliczek PIT, a także przekształcono przepisy, uwzględniając w nich m.in. darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, zwolnienie z podatku w razie poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych, zwolnienie z przychodów od budynków czy wreszcie możliwość odliczenia kosztów za prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w celu wspierania walki z COVID-19.

 

PIT 2020/2021 - przykład rozliczenia

 

Jako przykład rozliczenia podatkowego za 2020 rok posłuży PIT-36. Przeznaczony jest dla tych wszystkich podatników oprowadzających podatek od dochodu, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, posiadają przychody z najmu, dzierżawy, podnajmu lub poddzierżawy, z zagranicy, innych źródeł objętych przez skalę podatkową oraz prowadzących specjalną produkcję rolną. PIT-36 dedykowany jest również korzystającym z różnego rodzaju zwolnień podatkowych. Deklaracja obejmuje w takim przypadku zeznanie dotyczące wysokości dochodu lub straty poniesionej w poprzednim roku podatkowym.

 

Zeznanie podatkowe PIT-36 przysługuje osobom, które chcą rozliczyć się samodzielnie, z małżonkiem bądź samotnie wychowują dziecko. Warto pamiętać, że w przypadku likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej na zasadach ogólnych w 2020 roku podatnik zobowiązany jest złożyć deklarację PIT-36, a nie PIT-37.

 

Przed przystąpieniem do wypełniania formularza warto przygotować wszelkie dane dotyczące przychodów firmy, poniesionych kosztów oraz składek, jakie zostały opłacone w 2020 roku. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów oraz późniejszej korekty deklaracji PIT.

 

Dla prawidłowego przeprowadzenia tego procesu przez Internet wystarczy złożyć zeznanie podatkowe posiadające kwalifikowany podpis elektroniczny, który potwierdza tożsamość podatnika. Nie jest on jednak niezbędny. Sprawdzenie autentyczności dokumentu dokonuje się także poprzez dane autoryzujące, takie jak PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota rozliczenia podatkowego sprzed dwóch lat od obecnej deklaracji.

 

Po złożeniu deklaracji każdy podatnik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) wydane przez system. Dokument trafia do odbiorcy natychmiast po zatwierdzeniu wysyłki. Gdyby jednak formularz posiadał błędy, urząd skarbowy skontaktuje się z podatnikiem w celu dokonania korekty.

 

Oczywiście PIT wciąż można złożyć drogą pocztową bądź w urzędzie przynależącym do miejsca zamieszkania. Rekomendowaną metodą jest jednak e-Deklaracja, która pozwala rozliczyć się z urzędem skarbowym bez wychodzenia z domu.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies