Odliczenie VAT od kosztów eksploatacyjnych pojazdu samochodowego
07.04.2017 PodatkiW dzisiejszych czasach zdecydowana większość firm korzysta z różnego rodzaju pojazdów samochodowych. Forma prawna na podstawie której następuje wykorzystanie samochodu jest także zróżnicowana. W związku z tym warto znać zasady i możliwości rozliczeń rozliczenia podatku VAT od pojazdów samochodowych.

Kto może dokonać odliczenia podatku VAT?
Podstawową kwestią możliwości odliczenia podatku VAT od kosztów eksploatacyjnych z tytułu użytkowania samochodu jest to, że firma dokonująca tegoż odliczenia musi być zarejestrowana za pomocą formularza VAT-R jako czynny podatnik VAT.
Przedsiębiorco, pamiętaj o fizycznym posiadaniu dokumentu
W praktyce gospodarczej firmy zapominają o zasadzie wynikającej wprost z przepisów ustawy o VAT, gdzie ustawodawca wskazuje, iż jakiekolwiek odliczenie podatku VAT od faktury może nastąpić za miesiąc lub kwartał w którym podatnik fizycznie dysponuje danym dokumentem (fakturą), czyli otrzymał go.
Powyższe oznacza, że jeśli podatnik otrzymał fakturę zakupu z 06.03.2017r., a faktura dotyczyła np. nabycia części samochodowych (faktura dosłana pocztą) z datą wystawienia i sprzedaży 27.02.2017r., wówczas podatnik (jeśli jest czynnym podatnikiem VAT) będzie mógł odliczyć podatek VAT od tej faktury w miesiącu 03/2017r.
Kiedy przedsiębiorca może odliczyć 50%, a kiedy 100% VAT od kosztów użytkowania pojazdu?
Możliwość pełnego albo 50% odliczenia podatku VAT zarówno od zakupu jak i kosztów eksploatacyjnych (uwzględniając powyższe zasady) zależy od tego czy samochód jest osobowy czy ciężarowy.
Jednak ustawodawca pozostawia jeszcze możliwość odliczenia pełnego odliczenia podatku VAT od kosztów używania samochodów osobowych w firmie pod warunkiem, że dane wykorzystanie pojazdu służy wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (bez użytku prywatnego).
Generalną zasadą jest, że podatnik ma prawo odliczyć podatek VAT od nabycia oraz kosztów eksploatacyjnych:
- w 100% od samochodów sklasyfikowanych jako ciężarowe,
- w 50% od samochodów sklasyfikowanych jako osobowe,
- w 100% od samochodów sklasyfikowanych jako osobowe z pewnymi wyjątkami o których poniżej.
Odliczenie podatku 100% podatku VAT zarówno w przypadku samochodów ciężarowych, specjalnych i osobowych obwarowane jest dodatkowymi wymaganiami.
Odliczenie podatku VAT, a tytuł prawny do użytkowania danego pojazdu
Należy wspomnieć o istotnej kwestii dotyczącej tytułu prawnego w stosunku do użytkowanego pojazdu. Powyższe zasady odliczeń podatku VAT obowiązują także jeżeli dany pojazd użytkujemy na podstawie:
- zakupu na firmę, pojazd jest własnością firmy i stanowi jej środek trwały,
- umowy najmu, wówczas firma nie jest właścicielem pojazdu,
- umowy leasingu, firma jest leasingobiorcą pojazdu, lecz nie jest jego właścicielem,
- umowy użyczenia, firma korzystająca nie jest właścicielem pojazdu.
Dlaczego warto na fakturach dotączących kosztów użytkowania pojazdu ujmować numer reestracyjny pojazdu?
Istotnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wykazywanie na wszystkich fakturach związanych z kosztami eksploatacyjnymi numeru rejestracyjnego pojazdu, którego ten wydatek dotyczy pomimo, iż ustawodawca zniósł ten obowiązek.
Dane rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy np. firma posiada:
- jeden pojazd na olej napędowy z możliwością odliczenia 50% podatku VAT,
- dwa pojazdy na olej napędowy z możliwością odliczenia 100% podatku VAT,
- jeden pojazd na benzynę z możliwością odliczenia 50% podatku VAT,
- jeden pojazd na benzynę z możliwością odliczenia 100% podatku VAT.
Przykład 1:
Przedsiębiorca prowadzi działalność kurierską i transportu towarów. Na co dzień w firmie użytkuje 3 pojazdy samochodowe, w tym:
- samochód osobowy na użytek mieszany (własność firmy),
- ciągnik siodłowy z przyczepą (własność firmy),
W tej sytuacji od faktur dotyczących samochodu osobowego przedsiębiorca ma prawo odliczyć 50% podatku VAT z każdej faktury od momentu nabycia pojazdu. Natomiast podatek VAT od faktur kosztów eksploatacyjnych dotyczących ciągnika siodłowego będzie miał możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z każdej faktury dotyczącej tego pojazdu od momentu nabycia.
Przykładami takich wydatków mogą być faktury za:
- paliwo,
- naprawy lub zakup części,
- mycie pojazdu,
- remont, ulepszenie
- okresowe badanie techniczne,
- płyny eksploatacyjne (oleje silnikowe, chłodnicze, płyn do spryskiwacza),
- wymiana szyby, elementów wewnętrznych, zewnętrznych.
Przykład 2:
Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie wynajmu maszyn typu koparka. W firmie użytkowane są następujące pojazdy samochodowe i specjalne:
- 2 koparki (własność firmy),
- 1 koparko spycharka (własność firmy),
- agregat prądotwórczy (własność firmy),
- 2 samochody osobowe (umowa leasingu, zgłoszone do US z ewidencją przebiegu VAT i zasadami korzystania z pojazdów w firmie),
W tym przypadku od faktur dotyczących kosztów użytkowania wszystkich rodzajów koparek oraz agregatu prądotwórczego spółka odliczy 100% podatków VAT natomiast od dwóch samochodów osobowych firma także odliczy 100% podatek VAT, ponieważ:
- zgłosiła dane pojazdy do urzędu skarbowego jako pojazdy użytkowane tylko do działalności gospodarczej za pomocą formularza VAT-26
- prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT,
- wprowadziła zasady korzystania danych pojazdów w spółce wykluczające ewentualny ich użytek prywatny.