Jakie są zalety i wady podatku liniowego?

22.06.2018 Podatki
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Krzysztof Ulicki główny księgowy
firma: DOMINUS GRUPA DORADCZA SP. Z O.O.

Napisz do eksperta
Krzysztof Ulicki

DOMINUS GRUPA DORADCZA SP. Z O.O.

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Podatek liniowy może być korzystną formą opodatkowania. Nie zawsze oczywiście tak będzie, więc zanim podatnik zdecyduje się na wybór tego podatku, powinien przeanalizować wszystkie za i przeciw, które mogą się pojawić w ramach okoliczności prowadzenia działalności gospodarczej.

Ograniczony zakres źródeł przychodów w podatku liniowym

 

Wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania powoduje, że wszelkie przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnych muszą być opodatkowane stalą stawką podatku w wysokości 19%. Jeżeli przedsiębiorca osiąga także inne dochody np. z umowy o pracę, zlecenie, renty, emerytury, kontrakt menedżerski, zbycia papierów wartościowych, nieruchomości czy praw majątkowych, wówczas jest on zobowiązany opodatkować je skalą podatkową albo zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku zbycia papierów wartościowych, nieruchomości czy praw majątkowych.

 

Świadczenie pracy na rzecz byłego lub aktualnego pracodawcy

 

Podatnicy, którzy chcą wybrać podatek liniowy dla swojej działalności muszą mieć świadomość, że w aktualnym roku podatkowym nie mogą świadczyć swoich usług lub sprzedawać towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego albo aktualnego pracodawcy w takim samym zakresie w jakim miało to miejsce w ramach stosunku pracy. Jeżeli jednak w roku podatkowym wykonują podobne czynności w ramach prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz pracodawcy jakie świadczyli na podstawie stosunku pracy, to powinni poczekać jeszcze rok, aby móc skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym.

 

Stała stawka 19%

 

Niewątpliwą zaletą podatku liniowego jest stała stawka opodatkowania podstawy wynosząca 19% niezależnie od wysokości osiągniętych dochodów. W tym wypadku nie ma żadnych limitów przychodów czy innych ograniczeń skutkujących zmianą stawki podatku liniowego. Nie ma także żadnej skali podatkowej tak jak ma to miejsce w zasadach ogólnych 18%-32%. Nie istnieją także żadne warunki, których naruszenie zmieniałoby stawkę podatku liniowego.

 

Brak możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem oraz do ulg

 

Działalność gospodarcza na podatku liniowym wyklucza:

 

Niektóre ulgi możliwe do odliczenia

 

Działalność gospodarcza oparta na podatku liniowym pozwala odliczyć składki ZUS społeczne jak i zdrowotne, straty z lat ubiegłych, ale również ulgę abolicyjną dotyczącą dochodów z zagranicy jak i wydatków na działalność badawczo-rozwojową czy ulgę dotyczącą wpłat na IKZE. Możliwe jest także przekazanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

 

Brak kwoty wolnej

 

Warto zaznaczyć, iż w przypadku opodatkowania działalności podatkiem liniowym nie występuje kwota wolna od podatku. Oznacza to, że przychód pomniejszony o koszty i składki ZUS społeczne (ewentualnie straty z lat ubiegłych) będzie stanowił podstawę opodatkowania bez możliwości pomniejszenia o jakąkolwiek kwotę wolną od podatku.

 

Działalność na podatku liniowym tylko na PKPiR albo księgach rachunkowych

 

Każdy, kto będzie chciał wybrać podatek liniowy jako formę opodatkowania swojej działalności będzie zobligowany założyć jako ewidencję kosztów i przychodów - PKPiR albo księgi rachunkowe. Obie formy może wybrać w sposób dobrowolny, ale jeżeli już prowadzi firmę i przekroczył w ubiegłym roku tj. 2017 kwotę przychodów w wysokości 8.627.400 zł, wówczas będzie zobligowany do założenia pełnych ksiąg rachunkowych.

 

Kwartalne rozliczanie podatku

 

Jedną z zalet podatku liniowego jest możliwość opłacania podatku raz na kwartał, czyli do 20 miesiąca następnego po kwartale. Jednak skorzystać z tego mogą podatnicy, którzy:

 

Zaliczki uproszczone

 

Jednym z plusów podatku liniowego jest możliwość skorzystania z wpłacania tzw. zaliczek uproszczonych. Narzędzie to pozwala opłacać zaliczki na podatek dochodowy wynoszące 1/12 z ustalonego dochodu najczęściej z dwóch lat ubiegłych. Z uprawnienia tego nie mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy oraz ci, którzy nie prowadzą działalności przynajmniej 2 lata. Jednak w przypadku, gdy znajdą się podatnicy, którzy prowadzą kilka lat działalność, ale zarówno w poprzednim roku jak i 2 lata, a nawet 3 lata temu ich dochód był na tyle niski, że nie wystąpiła zaliczka na podatek, wówczas nie będzie możliwe zastosowanie tego typu zaliczek. 

 

Opłacalność podatku liniowego

 

Działalność gospodarcza oparta na podatku liniowym staje się opłacalna po przekroczeniu dochodu w wysokości około 100.000 zł. Kolejną przesłanką w połączeniu z odpowiednią kwotą dochodu jest pewność podatnika, że nie przysługują mu żadne ulgi z których mógłby skorzystać na skali podatkowej albo nawet jeśli przysługują to nie przysporzą mu oszczędności w porównaniu do podatku liniowego. Podatek liniowy korzystny jest zatem dla podatników osiągających nieco wyższe dochody na względnie stałym poziomie, które w pełni rekompensują im ewentualne ulgi występujące przy zasadach ogólnych.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies