Biała lista podatników VAT

20.12.2019 Podatki
Oceń 5.00/5 (3)

Biała lista podatników VAT obowiązkowa od 1 stycznia 2020 roku!

Biała lista podatników VAT to narzędzie, które zostało wprowadzone 1 września 2019 r. Wykaz ten zastąpił funkcjonujące dotychczas listy podatników VAT zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów poprzez umożliwienie:

 

 

Biała lista udostępniona  jest na stronie Ministerstwa Finansów:

https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

 

 

Informacje, które znajdują się w wykazie dostępne są po uzupełnieniu NIP, REGON, numeru rachunku bankowego lub nazwy firmy kontrahenta. W przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które są zarejestrowane w CEiDG, należy w polu "nazwa podmiotu" wprowadzić imię i nazwisko przedsiębiorcy.

 

Istotną informacją dla przedsiębiorców jest znajdujący się na białej liście podatników VAT numer firmowego rachunku bankowego. Jest to tzw. „rachunek rozliczeniowy”. W wykazie znajdują się tylko numery rachunków, które dotyczą zarejestrowanych podatników VAT lub podatników VAT, którzy zostali przywróceni do rejestracji. Rachunki widniejące na białej liście są pobierane automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej po potwierdzeniu w STIR (system informatyczny izby rozliczeniowej, który umożliwia szefowi KAS zapobieganie wyłudzeniom skarbowym). Są to te same numery rachunków firmowych, które zostały podane w urzędzie skarbowym w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym (np. po założeniu rachunku firmowego). W wykazie nie są publikowane prywatne rachunki bankowe tzw. ROR, które czasami są wykorzystywane w celach firmowych.    

 

ważne
Jeśli numer rachunku, z którego korzysta Twoja firma, zmienił się powinieneś zaktualizować go w swoim urzędzie skarbowym. Spółki zarejestrowane w KRS i spółki cywilne składają aktualizację bezpośrednio do urzędu skarbowego (NIP-8 i NIP-2), natomiast przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – poprzez CEiDG.W przypadku zmiany urzędu skarbowego poinformuj nowy urząd w zgłoszeniu aktualizacyjnym o posiadanych rachunkach firmowych.

 

Co zrobić w przypadku, gdy Twój numer rachunku bankowego nie widnieje na białej liście?

 

Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT i posiadasz rachunek bankowy, którego brakuje jednak na białej liście sprawdź:

 

 

Sankcje za korzystanie z rachunków firmowych spoza białęj listy

 

Sankcje, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia w przypadku zapłaty na rachunek nieznajdujący się na białej liście dla płatności powyżej 15 tys. zł:

 

 

Możliwość uniknięcia powyższych sankcji możłiwe jest, gdy w ciągu 3 dni od wykonania przelewu na numer rachunku, który nie widnieje w wykazie białej listy poinformujesz o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.

 

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies