Neutralność klimatyczna
03.06.2022 Artykuły i wideo
Napisz do eksperta
Plan Be Eco
Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.
Neutralność klimatyczna do 2050 roku – oto cel wytyczony nam przez Komisję Europejską. Nam, bo dotyczy on wszystkich państw członkowskich, w tym Polski. Jeżeli się uda, ograniczymy wzrost temperatury na świecie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza, w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. W efekcie możemy uniknąć katastrofy klimatycznej i nieodwracalnych zmian, jakie w przeciwnym wypadku zajdą na Ziemi.

Czym jest neutralność klimatyczna?
Definiując najprościej - to balans między wyemitowanymi gazami cieplarnianymi (CO2, CH4, N2O etc.) a absorbcją (kompensacją). Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest możliwe, jeśli:
- wszystkie emisje gazów cieplarnianych (firmy, instytucji, państwa) są zredukowane do minimum
- wszystkie pozostałe emisje są zoffsetowane (skompensowane) jednostkami offsetującymi
Jak osiągnąć neutralność klimatyczną?
Nawiązując wprost do definicji - należy zredukować wszystkie możliwe emisje, a następnie emisje nieredukowalne - zoffsetować. Na czym to polega? Mówiąc wprost to wykupienie jednostek kompensujących - czyli działań, które “wyciągają gazy cieplarniane” z atmosfery.
W osiąganiu neutralności klimatycznej nie ma znaczenia, gdzie następuje kompensacja – czyli jest to sytuacja zupełnie odwrotna niż w przypadku zanieczyszczenia powietrza. Na emisje gazów cieplarnianych nie patrzymy lokalnie, a to oznacza, że dla firmy operującej w Polsce, jednostki offsetowe mogą pochodzić z Europy, Azji czy Ameryki Południowej.
Przykłady działań redukcyjnych
Krokiem pierwszym i niepomijalnym do działań redukcyjnych jest policzenie całkowitego śladu węglowego. Tylko to będzie w stanie pokazać wrażliwe punkty firmy i dzięki temu będzie możliwe ułożenie dopasowanie strategii redukcyjnych. Jakie działania mogą zostać zaproponowane?
- zwiększanie efektywności energetycznej budynków (termomodernizacja, montowanie pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych), uszczelnianie okien
- zmiana taryfy energii elektrycznej na zieloną taryfę, w której jest znaczny udział w mixie źródeł odnawialnych
- optymalizacja tras transportów produktów do firmy, polityka wypełniania samochodów w 100%, unikanie “pustych przebiegów”
- hybrydyzacja floty (nie wcześniej niż to konieczne, wybór samochodów o niskim spalaniu, możliwie hybrydowych)
- ograniczenie podróży biznesowych
Są różne typy projektów kompensujących. Najpopularniejszy z nich to zalesianie nowych obszarów, bardzo często rewitalizacja lasów po pożarach, wycinkach. Kolejnym są inwestycje w energię odnawialną, budowa farm wiatrowych lub elektrowni słonecznych. Trzecią grupę stanowią szeroko pojęte projekty społeczne - wsparcie w dostępie do zasobów - energii czy wody, ochrona ludności rdzennej terenów tropikalnych.
Czy istnieje obowiązek offsetowania przez firmy?
W chwili obecnej nie ma obowiązku obniżania swojego śladu węglowego, więc co za tym idzie nie ma także obowiązku takiej kompensacji. Niemniej jednak, jeśli ślad węglowy zacznie być znaczący w osiąganiu przewagi konkurencyjnej, a to właśnie zaczyna się dziać na polskim rynku (patrz: zielone budownictwo), to poszukiwania przez firmy możliwości jego obniżenia będą także nabierały na znaczeniu. Pierwszym krokiem powinno być zawsze najpierw obniżenie emisji poprzez działania technologiczne czy organizacyjne, a dopiero po wyczerpaniu tych możliwości sięgnięcie po jednostki offsetowe. Ważne też, aby było one wysokiej jakości i zweryfikowane przez niezależnego audytora.
Neutralność klimatyczna się opłaca!
- zwiększa revenue (przychody) - przedstaw swoją firmę jako przedsiębiorstwo przyjazne planecie, to może znacząco przyciągnąć do Ciebie nowych klientów, a także pracowników (tak, coraz więcej pracowników chce pracować w firmach net-zero)
- zredukuje koszty - redukcja emisji CO2 w dużej mierze polega na optymalizacji działań, a to może realnie przełożyć się na oszczędności w Twojej firmie
- minimalizuje ryzyka - jeśli dziś jeszcze Twoja firma nie jest objęta obowiązkiem legislacyjnym do raportowania emisji gazów cieplarnianych, to nie znaczy, że nie zostanie objęta w przyszłości; lub Twoi klienci nie będą od Ciebie tego wymagali (a mają takie prawo). Warto więc być na to przygotowanym.
Lepszego czasu na rozpoczęcie drogi do neutralności klimatycznej nie będzie. Im szybciej przedsiębiorcy podejmą to wyzwanie, tym szybciej zapewnimy planecie i ludzkości gwarancję bezpieczeństwa. Nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z Plan Be Eco i skorzystaj z wiedzy naszych ekspertek ESG. Jeżeli masz jeszcze wątpliwości, zapraszamy do rejestracji w Carbon Footprint Sprint – darmowej dawce wiedzy dotyczącej śladu węglowego.