Neutralność klimatyczna

03.06.2022 Artykuły i wideo
Oceń 5.00/5 (6)
Ekspert
Plan Be Eco Ekologia
firma: Plan Be Eco

Napisz do eksperta
Plan Be Eco

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Neutralność klimatyczna do 2050 roku – oto cel wytyczony nam przez Komisję Europejską. Nam, bo dotyczy on wszystkich państw członkowskich, w tym Polski. Jeżeli się uda, ograniczymy wzrost temperatury na świecie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza, w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. W efekcie możemy uniknąć katastrofy klimatycznej i nieodwracalnych zmian, jakie w przeciwnym wypadku zajdą na Ziemi.

Czym jest neutralność klimatyczna?

Definiując najprościej - to balans między wyemitowanymi gazami cieplarnianymi (CO2, CH4, N2O etc.) a absorbcją (kompensacją). Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest możliwe, jeśli:

 

 

Jak osiągnąć neutralność klimatyczną?

 

 

 

Nawiązując wprost do definicji - należy zredukować wszystkie możliwe emisje, a następnie emisje nieredukowalne - zoffsetować. Na czym to polega? Mówiąc wprost to wykupienie jednostek kompensujących - czyli działań, które “wyciągają gazy cieplarniane” z atmosfery.

 

W osiąganiu neutralności klimatycznej nie ma znaczenia, gdzie następuje kompensacja – czyli jest to sytuacja zupełnie odwrotna niż w przypadku zanieczyszczenia powietrza. Na emisje gazów cieplarnianych nie patrzymy lokalnie, a to oznacza, że dla firmy operującej w Polsce, jednostki offsetowe mogą pochodzić z Europy, Azji czy Ameryki Południowej.

 

Przykłady działań redukcyjnych

Krokiem pierwszym i niepomijalnym do działań redukcyjnych jest policzenie całkowitego śladu węglowego. Tylko to będzie w stanie pokazać wrażliwe punkty firmy i dzięki temu będzie możliwe ułożenie dopasowanie strategii redukcyjnych. Jakie działania mogą zostać zaproponowane?

 

 

Są różne typy projektów kompensujących. Najpopularniejszy z nich to zalesianie nowych obszarów, bardzo często rewitalizacja lasów po pożarach, wycinkach. Kolejnym są inwestycje w energię odnawialną, budowa farm wiatrowych lub elektrowni słonecznych. Trzecią grupę stanowią szeroko pojęte projekty społeczne - wsparcie w dostępie do zasobów - energii czy wody, ochrona ludności rdzennej terenów tropikalnych.

 

Czy istnieje obowiązek offsetowania przez firmy?

W chwili obecnej nie ma obowiązku obniżania swojego śladu węglowego, więc co za tym idzie nie ma także obowiązku takiej kompensacji. Niemniej jednak, jeśli ślad węglowy zacznie być znaczący w osiąganiu przewagi konkurencyjnej, a to właśnie zaczyna się dziać na polskim rynku (patrz: zielone budownictwo), to poszukiwania przez firmy możliwości jego obniżenia będą także nabierały na znaczeniu. Pierwszym krokiem powinno być zawsze najpierw obniżenie emisji poprzez działania technologiczne czy organizacyjne, a dopiero po wyczerpaniu tych możliwości sięgnięcie po jednostki offsetowe. Ważne też, aby było one wysokiej jakości i zweryfikowane przez niezależnego audytora.

 

Neutralność klimatyczna się opłaca!

 

 

Lepszego czasu na rozpoczęcie drogi do neutralności klimatycznej nie będzie. Im szybciej przedsiębiorcy podejmą to wyzwanie, tym szybciej zapewnimy planecie i ludzkości gwarancję bezpieczeństwa. Nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z Plan Be Eco i skorzystaj z wiedzy naszych ekspertek ESG. Jeżeli masz jeszcze wątpliwości, zapraszamy do rejestracji w Carbon Footprint Sprint – darmowej dawce wiedzy dotyczącej śladu węglowego.

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies