Video marketing, dlaczego warto go stosować?
24.03.2017 MarketingDlaczego video marketing jest kluczowy w dzisiejszych czasach? Co przyciąga uwagę klientów bardziej: treści pisane, graficzne, czy wideo? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule, ale wcześniej rozważmy kilka kluczowych kwestii: czy twoja firma na pewno potrzebuje filmów? Czy marketing w postaci video zapewni lepszy zwrot z inwestycji marketingowych w porównaniu z innymi działaniami?

Kilkanaście lat temu internet był głównie źródłem dostarczania ludziom rozrywki opartej na prostych grach oraz narzędziem do pracy. Obecnie potencjał jaki niesie internet jest ogromny i praktycznie każdy może odnaleźć w nim to czego szuka. Według statystyk reklama video zdecydowanie dominuje nad formą tekstową czy graficzną. Spowodowane to jest między innymi rozwojem społeczeństwa, które wymaga więcej od przekazów internetowych w związku z wykorzystywaną i nieustannie rozwijaną technologią. Interesująca treść wizualna, która jest niepowtarzalna wzbudza silne uczucia wśród odbiorców.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy video marketingu:
1. Wzbudzenie zaciekawienia
Przykładem skutecznego budowania zaciekawienia i wciągania odbiorców w oglądanie filmów są seriale telewizyjne. Jeśli chcemy wywołać ciekawość u naszych potencjalnych klientów, powinniśmy przygotować nasze treści w kilku krótszych historyjkach. Jest to sprawdzona taktyka video marketingu. Należy pamiętać, że warto zakończyć filmik zajawką/teaserem czego można spodziewać się w następnym części filmiku. Warto również dodać odnośnik zawierający wezwanie do działania tzw. tzw. CTA, czyli Call To Action (np.: link do formularza kontaktowego).
2. Uwiarygodnienie marki (ludzie w reklamach video budują zaufanie)
Filmiki online nadają produktom czy usługom ludzkie oblicze, co jest dużą przewagą nad resztą treści marketingowych. Kiedy w filmie pojawiają się ludzie wzbudzą oni większe zaufanie wśród oglądających niż setki napisanych opinii. Klienci potrzebują bezpieczeństwa oraz pewności, aby dokonać ostatecznej decyzji o zakupie. Ponieważ konkurencja w e-commerce jest ogromna zaufanie do produktu czy marki jest elementem kluczowym.
3. Viral - rozrywka dla oglądającego
Większość „treści viralowych” w Internecie a przede wszystkim w mediach społecznościowych to filmiki video. Ogląda się je przyjemnie, niektóre bywają bardzo kreatywne (śmieszne filmiki, animacje, memy itp.) Postaraj się znaleźć tematy związane z Twoim biznesem i wprowadź je do filmów z dużą dawką humoru, z pewnością powiększy to bazę fanów Twojej firmy.
4. Duża ilość treści przekazana w krótszym czasie
Ilość uwagi jaką poświęcają internauci na czytanie treści maleje z roku na rok wraz ze zmieniającymi się rodzajami treści udostępnianymi w sieci. Obserwowany jest wzrost wykorzystania treści video, podczas gdy długość pojedynczych filmów nieustannie spada. Ludzie oglądają filmiki w między czasie, w biegu i nie wysilają się nad czytaniem tekstu, szczególnie na smartfonach. Społeczeństwo ceni wygodę i szybkość przyswajania informacji. Internauci nie lubią długich przekazów, które nudzą ich po kilku przeczytanych zdaniach. Dobry film jest w stanie w 30 sekund przekazać tyle informacji co trzy strony A4 tekstu pisanego.
5. Dobry sposób na proste przekazanie trudnych treści
W niektórych branżach słownictwo opisujące usługi czy produkty jest trudne i specyficzne. W takich przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem jest posługiwanie się obrazem zamiast słowem. Prościej jest zobrazować wizualnie instrukcję obsługi skomplikowanych maszyn niż ją opisać. Praktyczne przedstawienie zastosowania niektórych produktów szybciej i trwalej zapadnie w pamięć internautom.
Popularne formaty video, które zwiększają zaangażowanie użytkowników:
- Filmy instruktażowe - nagrywane często przez influencerów i blogerów w celu omówienia działania danego produktu lub poinstruowania klientów jak z niego korzystać. To co w produkcie jest trudne do opisania słowami może okazać się dużo prostsze w pokazaniu. Nie należy koncentrować się jedynie na naszych produktach, warto zboczyć trochę z tematyki a tym samym zainteresować odbiorcę naszym produktem od innej strony.
- Video blog - wiele firm prowadzi firmowego bloga. To jeden z lepszych kanałów do komunikacji z klientami, aby posty nie były standardowe i prowadzone w firmie suchego tekstu można postawić na video blog. Taka forma marketingu świetnie się sprawdza w branży turystycznej, kulinarnej czy sportowej.
- Webinary online - Mogą to być szkolenia dla nowych klientów/partnerów czy współpracowników, prowadzone są na żywo, sprawdzają się fantastycznie jako kanał dostarczania wiedzy z zakresu działalności firmy czy prowadzenia szkoleń edukacyjnych. Webinar można poszerzyć o rozmowy na czacie i nawiązać bezpośredni kontakt z klientem.
- Opinie i referencje - przed zakupem produktów klienci często zasięgają informacji o produkcie od użytkowników, którzy go przetestowali. Video recenzje to filmiki w których możesz zawierać najistotniejsze informacje o produkcie, jakie przekazują klienci.
Ponad 90 z 600 zapytanych profesjonalistów marketingu przyznało, że korzystało z treści wideo w kampaniach marketingowych. 82% z nich oceniło kampanie jako bardzo efektywne. (dane według ReelSEO).
Z powyższych statystyk wynika, że rola treści wideo w internecie będzie wzrastać. Użytkownicy internetu są coraz młodsi a firmy muszą być gotowe na zmianę pokolenia i wychodzić im naprzeciw.
Autorem artykułu jest Adam Rybczonek.