Video marketing, dlaczego warto go stosować?

24.03.2017 Marketing

Dlaczego video marketing jest kluczowy w dzisiejszych czasach? Co przyciąga uwagę klientów bardziej: treści pisane, graficzne, czy wideo? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule, ale wcześniej rozważmy kilka kluczowych kwestii: czy twoja firma na pewno potrzebuje filmów? Czy marketing w postaci video zapewni lepszy zwrot z inwestycji marketingowych w porównaniu z innymi działaniami?

 

Kilkanaście lat temu internet był głównie źródłem dostarczania ludziom rozrywki opartej na prostych grach oraz narzędziem do pracy. Obecnie potencjał jaki niesie internet jest ogromny i praktycznie każdy może odnaleźć w nim to czego szuka. Według statystyk reklama video zdecydowanie dominuje nad formą tekstową czy graficzną. Spowodowane to jest między innymi rozwojem społeczeństwa, które wymaga więcej od przekazów internetowych w związku z wykorzystywaną i nieustannie rozwijaną technologią. Interesująca treść wizualna, która jest niepowtarzalna wzbudza silne uczucia wśród odbiorców.

 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy video marketingu:

 

1. Wzbudzenie zaciekawienia

Przykładem skutecznego budowania zaciekawienia i wciągania odbiorców w oglądanie filmów są seriale telewizyjne. Jeśli chcemy wywołać ciekawość u naszych potencjalnych klientów, powinniśmy przygotować nasze treści w kilku krótszych historyjkach. Jest to sprawdzona taktyka video marketingu. Należy pamiętać, że warto zakończyć filmik zajawką/teaserem czego można spodziewać się w następnym części filmiku. Warto również dodać odnośnik zawierający wezwanie do działania tzw. tzw. CTA, czyli Call To Action (np.: link do formularza kontaktowego).

 

2. Uwiarygodnienie marki (ludzie w reklamach video budują zaufanie)

Filmiki online nadają produktom czy usługom ludzkie oblicze, co jest dużą przewagą nad resztą treści marketingowych. Kiedy w filmie pojawiają się ludzie wzbudzą oni większe zaufanie wśród oglądających niż setki napisanych opinii. Klienci potrzebują bezpieczeństwa oraz pewności, aby dokonać ostatecznej decyzji o zakupie. Ponieważ konkurencja w e-commerce jest ogromna zaufanie do produktu czy marki jest elementem kluczowym.

 

3. Viral - rozrywka dla oglądającego

Większość „treści viralowych” w Internecie a przede wszystkim w mediach społecznościowych to filmiki video. Ogląda się je przyjemnie, niektóre bywają bardzo kreatywne (śmieszne filmiki, animacje, memy itp.) Postaraj się znaleźć tematy związane z Twoim biznesem i wprowadź je do filmów z dużą dawką humoru, z pewnością powiększy to bazę fanów Twojej firmy.

 

4. Duża ilość treści przekazana w krótszym czasie

Ilość uwagi jaką poświęcają internauci na czytanie treści maleje z roku na rok wraz ze zmieniającymi się rodzajami treści udostępnianymi w sieci. Obserwowany jest wzrost wykorzystania treści video, podczas gdy długość pojedynczych filmów nieustannie spada. Ludzie oglądają filmiki w między czasie, w biegu i nie wysilają się nad czytaniem tekstu, szczególnie na smartfonach. Społeczeństwo ceni wygodę i szybkość przyswajania informacji. Internauci nie lubią długich przekazów, które nudzą ich po kilku przeczytanych zdaniach. Dobry film jest w stanie w 30 sekund przekazać tyle informacji co trzy strony A4 tekstu pisanego.

 

5. Dobry sposób na proste przekazanie trudnych treści

W niektórych branżach słownictwo opisujące usługi czy produkty jest trudne i specyficzne. W takich przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem jest posługiwanie się obrazem zamiast słowem. Prościej jest zobrazować wizualnie instrukcję obsługi skomplikowanych maszyn niż ją opisać. Praktyczne przedstawienie zastosowania niektórych produktów szybciej i trwalej zapadnie w pamięć internautom.

 

Popularne formaty video, które zwiększają zaangażowanie użytkowników:

 

Ponad 90 z 600 zapytanych profesjonalistów marketingu przyznało, że korzystało z treści wideo w kampaniach marketingowych. 82% z nich oceniło kampanie jako bardzo efektywne. (dane według ReelSEO).

Z powyższych statystyk wynika, że rola treści wideo  w internecie będzie wzrastać. Użytkownicy internetu są coraz młodsi a firmy muszą być gotowe na zmianę pokolenia i wychodzić im naprzeciw.

 

Autorem artykułu jest Adam Rybczonek.

#Ikonto Biznes #Pakiet Kredytowy

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies