Bezpieczeństwo strony firmowej w sieci

20.08.2019 Marketing
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Łukasz Wojciechowski wykładowca akademicki
firma: bloger - Statuo.pl
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Wojciechowski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Strona WWW to jedna z najważniejszych wizytówek każdej firmy w internecie. Dotyczy to przedsiębiorstw, które świadczą swoje usługi w sieci, ale też wszystkich innych podmiotów gospodarczych.

Według danych GUS (Główny Urząd Statystyczny) w 2015 roku swoją witrynę prowadziło 65,4% firm (ogółem), a stały dostęp do sieci miało 92,7% przedsiębiorstw (w tym co trzecie poprzez łącze szerokopasmowe). Śledząc dynamikę prowadzenia witryn firmowych w ostatnich latach można zaobserwować ustabilizowanie się ich liczby na stosunkowo wysokim poziomie. Dane te świadczą o tym, jak szeroki potencjał daje internet w poszukiwaniu nowych klientów i partnerów biznesowych niezależnie od klasy wielkości. Z drugiej strony trudno zostać zapamiętanym za sam fakt posiadania strony internetowej a bardzo łatwo osłabić swoją pozycję, jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo strony firmowej w sieci.

 

Co nam grozi?

 

Po ataku na firmową stronę WWW możliwych jest kilka scenariuszy realizowanych osobno, bądź też łącznie, w dowolnej konfiguracji. Cyberprzestępcy mogą ustawić przekierowanie z naszej witryny na inną, na której znajdują się wyskakujące okna z dużą liczbą reklam i propozycje instalacji (złośliwego) oprogramowania. W takiej sytuacji najgorsze jest to, że ktoś może zainstalować wirusową aplikację właśnie dlatego, że ufa naszej firmie. Mogą też użyć naszych kontaktów do wysyłania spamu. Ponadto, możliwe jest zdobycie danych kontaktowych naszych klientów, bądź innych danych, którymi nie chcemy się dzielić z innymi. Wśród ataków na witryny firmowe zdarzają się też takie, które mają na celu jedynie zniszczenie strony i skompromitowanie przedsiębiorstwa. Autor ataku nie odnosi żadnych korzyści, więc motywem najczęściej jest zemsta, np. byłego pracownika. Powyższe przykłady narażają firmę na wypłatę odszkodowań w przypadku roszczeń poszkodowanych klientów, bądź też kary administracyjne, przewidziane zarówno w polskich aktach normatywnych, jak i w ramach nowych unijnych ram prawnych ochrony danych osobowych.

 

Od czego zacząć?

 

Bardzo ważne jest, aby każda firma mierzyła siły na zamiary. Posiadanie własnego serwera (serwerów) powinno być domeną największych podmiotów, które są w stanie zapewnić odpowiednie zabezpieczenia. Mniejsi gracze, przynajmniej na początku swojej drogi biznesowej, powinni zdecydować się na pomoc w obszarze wirtualnej przestrzeni dyskowej na prowadzenie strony WWW, konta e-mail, rejestrację firmowej domeny czy inne usługi dla swoich klientów. Firmy świadczące profesjonalny hosting zapewniają taki poziom zabezpieczeń, który w większości przypadków eliminuje możliwość cyberataku. Pamiętajmy jednak, że nie zrobią one za nas wszystkiego. Ataki na strony internetowe nie bazują w większości przypadków na złych zabezpieczeniach serwerów, lecz na błędach i niedopatrzeniach właścicieli stron i osób, którym powierzają oni ich prowadzenie. Jest też kilka innych pułapek.

 

Zanim jeszcze uruchomimy firmową witrynę i zdecydujemy się hosting, najczęściej wybieramy adres strony. Wówczas wielokrotnie sprawdzamy, czy wybrana nazwa nie jest już zajęta, przymierzamy się do różnych rozszerzeń, np. .pl, com.pl., .eu itd. Jest to działanie nierozsądne, bo firmy sprzedające domeny odnotowują takie zapytania. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie może się okazać, że ktoś już „podkupił” naszą domenę i oferuje jej odsprzedanie za znacznie wyższą kwotę. Warto też uważać na oferty - „domena przez pierwszy rok za złotówkę”. Firmy oferujące takie „okazje” żądają w kolejnych latach za domenę kwotę, która rekompensuje im rabat w pierwszym roku ze znaczną nawiązką.

 

Zabezpieczenia we własnym zakresie

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na hostingowy outsourcing, czy też postawimy naszą stronę na swoim serwerze, warto pamiętać o podstawowym katalogu odpowiednich zabezpieczeń:

#Ikonto Biznes #Kompan

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies