Kasy fiskalne online - obowiązek każdego przedsiębiorcy
14.06.2021 Artykuły i wideoDlaczego tak ważne jest, aby docelowo wszyscy przedsiębiorcy zaczęli korzystać z kas fiskalnych online? Celem jest uzyskanie kontroli przez Ministerstwo Finansów nad transakcjami oraz walka z tzw. nadużyciami fiskalnymi. Nowe urządzenia posiadają liczne funkcjonalności, dzięki którym informacje o wszystkich płatnościach przekazywane są do Centralnego Repozytorium Kas, na którą pieczę sprawuje z kolei Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Przekazywanie informacji o transakcjach przebiega szybciej i sprawniej, a wszystkie dane o paragonach, fakturach i rozliczeniach okresowych mieszczą się w pamięci urządzenia.
Ze zmianą tą wiążą się także inne korzyści dla przedsiębiorców. System regularnie i w sposób automatyczny przesyła dane do systemu, co zwalnia pracownika z obowiązku przygotowywania rozliczenia kasy i samodzielnego przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas. Dodatkową opcją jest możliwość sporządzenia e-paragonu (zamiast tradycyjnego paragonu drukowanego), którzy następnie przechowywany jest w pamięci urządzenia.
Kogo obowiązują kasy fiskalne online?
Zmiana tradycyjnych kas fiskalnych na urządzenia online nie odbywa się jednocześnie dla wszystkich przedsiębiorców. Harmonogram podzielono na kilka etapów, dzięki którym możliwe będzie płynne przejście do pełnej kontroli nad przychodami przedsiębiorców. Wybrane branże już od jakiegoś czasu używają ich w codziennej pracy – od 1 stycznia 2020 to m.in. sprzedawcy gazu, paliw i oleju napędowego oraz firmy oferujące wymianę opon i naprawę pojazdów silnikowych.
Kolejny etap zaplanowano na lipiec 2020 roku, pandemia COVID-19 zmusiła jednak rząd do wprowadzenia zmian w harmonogramie. Wymianę kas fiskalnych przełożono na początek 2021 roku. Do korzystania z nowych urządzeń zobowiązani zostali wówczas przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej, hotelarskiej, a także sprzedawcy oferujący brykiet, węgiel oraz inne paliwa węglowe.
Obecnie znajdujemy się na trzecim etapie wdrażania zmian w związku z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online. Już niebawem używanie nowych urządzeń będzie obejmowało kolejną grupę przedsiębiorców. Należą do niej osoby świadczące usługi:
- prawnicze,
- związane z opieką medyczną (lekarze oraz dentyści),
- z zakresu działalności obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (w zakresie wstępu),
- budowlane,
- fryzjerskie,
- kosmetyczne i kosmetologiczne.
Od kiedy będą obowiązywać kasy fiskalne online?
Przedsiębiorcy działający w wyżej wymienionych branżach muszą zmienić tradycyjne kasy fiskalne do 1 lipca 2021 roku. Inwestycja w nowe urządzenia nie musi należeć do kosztownych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze specjalnej ulgi, która pozwala odliczyć nawet 90% ceny za kasę fiskalną online. Urządzenie to musi spełniać określone wymogi określone m.in. przez Główny Urząd Miar. Przedsiębiorca powinien zadbać również o stały dostęp do sieci internetowej.
W lipcu właścicieli firm czeka trzeci, ale nie ostatni etap zmian. Zobowiązani do zakupu kas fiskalnych online mają być pozostali przedsiębiorcy obsługujący osoby fizyczne. Zadanie to nie ominie także rolników ryczałtowych. Na kolejne decyzje musimy jednak poczekać: konkretne terminy nie są jeszcze znane.
Co z przedsiębiorcami, którzy zobowiązani są do zmiany kas fiskalnych, ale w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią nie są w stanie zaopatrzyć się w nowe urządzenia? Właściciele firm mogą wystosować wniosek do urzędu skarbowego o odroczenie terminu na zakup kasy online, który zostanie rozpatrzony indywidualnie dla każdego z nich.