Jaka jest struktura nowego JPK_V7

04.11.2020 Artykuły i wideo
Oceń 0.00/5 (0)

Pomimo sytuacji związanej z COVID-19 wraz z 1 października 2020, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju, w życie weszły zmiany dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od tego momentu wszyscy czynni podatnicy zobowiązani są do wysyłki plików w nowych strukturach JPK_V7M lub JPK_V7K. Wymaga to od nich nie tylko dobrej znajomości nowych wytycznych dotyczących VAT, ale także dokładnego wyszczególnienia towarów i usług, jakimi obracali w ostatnim roku podatkowym. Nie powinno być tu miejsca na zaskoczenie – zmiany zapowiedziane zostały już zeszłym roku, jednak ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną ich wprowadzenie przekładano aż do października. Obowiązek ten obejmuje zarówno mikro- i małe firmy, jak i średnie oraz duże przedsiębiorstwa.

Jaka jest struktura nowego JPK_V7?

 

Nowy Jednolity Plik Kontrolny dostępny jest obecnie w dwóch strukturach:

 

 

JPK łączy dane przesyłane jak dotąd osobno, w związku z czym składa się z dwóch części: deklaracji podatkowej VAT-7 lub VAT-7K oraz ewidencji towarów lub usług - wybrane z nich muszą zostać oznaczane specjalnym kodem GTU. Tym samym wysyłka VAT-7 oraz VAT-7K przestaje obowiązywać. Zastąpiona zostaje przez jeden plik, który drogą elektroniczną każdy czynny podatnik przekazuje do systemu Ministerstwa Finansów.

W dokumencie elektronicznym wyznaczono specjalne miejsce na przygotowania ewidencji towarów i usług, którym przypisano specjalne kody GTU (pola od GTU_01 do GTU_13). Przed przygotowaniem i przesłaniem deklaracji JPK_VAT przedsiębiorca jest zobowiązany do prawidłowego oznaczenia typu świadczonych usług lub sprzedawanych towarów zgodnie z nową identyfikacją w części ewidencyjnej JPK_V7M lub JPK_V7K. Oba dokumenty podzielono również na trzy pola o charakterze obowiązkowym, opcjonalnym i fakultatywnym.

 

Jakie są zasady składania plików JPK_V7?

 

Zmianie ulega nie tylko struktura pliku – zasady różnią się od sposobu, w jaki przedsiębiorcy dotychczas składali deklarację VAT. Nowy dokument JPK_VAT zakłada m.in. wspomniany już obowiązek przeprowadzenia ewidencji towarów i usług. Podatnicy rozliczający się na podstawie JPK_V7M zobowiązani są do wypełniania wszystkich elementów wchodzących w skład pliku XML. Przedsiębiorcy rozliczający się przy użyciu JPK_V7K zobligowani są natomiast do składania części ewidencyjnej w trybie miesięcznym, a deklaracyjnej – w trybie kwartalnym. Co ważne, JPK_VAT nie obejmuje takich deklaracji, jak m.in. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 oraz VAT-14. Tym samym wysyłka dotychczas obowiązujących deklaracji nie będzie możliwe.

 

 

Sprawdź jak wygenerorwać i wysłać nowy plik JPK w księgowości na zafirmowani.pl

 

 

Skrócony wykaz towarów i usług przypisanych do GTU

 

Specjalnym kodem GTU musi zostać oznaczonych 13 grup towarów oraz usług wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów. Sporządzony na tej podstawie szczegółowy wykaz, jaki musi znaleźć się w nowej deklaracji JPK_VAT, zakłada dostarczanie takich towarów, jak:

 

 

 

Kodyfikacja GTU obejmuje również świadczenie usług:

 

 

 

W przypadku wyszczególnionych towarów oraz usług istotne jest dokładne zapoznanie się z zakresem wyznaczony przez ustawodawcę, aby uniknąć ewentualnych błędów, a co za tym idzie, kar przewidzianych za złożenie nieprawidłowej deklaracji podatkowej.

 

JPK_V7 – charakter zmian

 

Nowy Jednolity Plik Kontrolny stanowi spore ułatwienie dla przedsiębiorców. Począwszy od listopada 2020 wystarczy przesłać drogą elektroniczną jeden dokument elektroniczny JPK w jednej z wybranych form: JPK_V7M dla rozliczeń miesięcznych lub JPK_V7K dla rozliczeń kwartalnych. Tym samym osobna deklaracja VAT przestaje istnieć. Komplikację stanowi z kolei obowiązek ewidencji wybranych towarów bądź usług zgodnych ze specjalnym kodem GTU.

 

 

 

 

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies