Jak założyć firmę budowlaną?

21.04.2022 Artykuły i wideo
Oceń 2.60/5 (5)

Myślisz o stworzeniu własnego biznesu? Co powiesz na firmę budowlaną? Branża cieszy się powodzeniem, zarówno jeśli mowa o tworzeniu nowych domów i mieszkań, jak i zapotrzebowaniu na wsparcie ze strony fachowców zajmujących się wykończeniem wnętrz. Jakich formalności należy dopełnić? Z jak dużymi kosztami wiąże się zakładanie firmy budowlanej w Polsce? I wreszcie, czy to dobry pomysł na biznes? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kapitał to podstawa

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że bez względu na branżę, w jakiej chcesz zacząć działać, do założenia firmy potrzebny jest dość spory kapitał. Jako przyszły przedsiębiorca musisz być świadomy kosztów związanych z zarejestrowaniem działalność oraz wydatków, jakie czekają nie tylko na początku przygody z własnym biznesem, ale także dużo później. Pieniądze na dodatkowy wkład są tak samo niezbędne, jak na zachowanie płynności finansowej czy zabezpieczenie przed chwilowym zastojem na rynku.

 

Poza oczywistymi zyskami wynikającymi z założenia i prowadzenia firmy, trzeba liczyć się z ewentualnymi wydatkami czy niezaplanowanymi inwestycjami. Na rynek nie wchodzi się z pustymi rękami. Pozyskiwanie zleceń będzie możliwe wyłącznie, jeśli zadba się o dobre zaplecze. Mowa tu o wszelkiego rodzaju narzędziach, urządzeniach, maszynach czy środkach transportu niezbędnych w pracy. Nie zapominajmy też o tym, co najważniejsze - określeniu kosztów utrzymania pracowników budowlanych. Przyda się dobre rozeznanie w tym, ile średnio zarabiają dziś specjaliści w branży: czyli szeroko rozumiani budowlańcy oraz fachowcy od wykończenia, ale także geodeci i architekci.

 

Istnieją rozwiązania wspierające przedsiębiorców w stawianiu pierwszych kroków w biznesie. Mowa o dotacjach na firmy budowlane oraz innych formach pomocy oferowanej przez państwo na rozwój dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Warto sprawdzić pod tym kątem najnowsze propozycje finansowania firm.

 

Specjalizacja w branży? Niekoniecznie

Czy potrzebujesz dodatkowych uprawnień lub wiedzy z zakresu budownictwa? Teoretycznie nie, ponieważ każda osoba fizyczna może założyć firmę budowlaną. Nie zmienia to jednak faktu, że fachowe umiejętności zwiększają szansę na sukces w branży. Być może będziesz potrzebował dodatkowych uprawnień technicznych, aby zająć się konkretnymi zadaniami na terenie budowy lub podczas remontu. Nic jednak straconego, jeśli jako właściciel firmy takich wymagań nie spełniasz: zawsze możesz zatrudnić kogoś, kto posiada stosowne kwalifikacje. Przeprowadź rekrutację rzetelnie i z uwagą tak, aby zyskać na przyjęciu osoby, która rzeczywiście zna się na rzeczy i ułatwi Ci odnalezienie się w branży.

 

Porozmawiajmy przez chwilę o formalnościach

Firma budowlana może mieć formę m.in. jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki komandytowej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej założenie wymaga dopełnienia kilku istotnych formalności, bez których nie sposób ruszyć z biznesem.

 

Na początku przedsiębiorstwo budowlane należy zarejestrować - w tym celu w urzędzie miasta lub gminy składa się wniosek CEIDG-1. W dokumencie powinny pojawić się takie informacje, jak m.in. dane wnioskodawcy, dane przedsiębiorstwa, rodzaj i adres działalności gospodarczej czy forma opodatkowania (na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Warto dodać, że do najczęściej wybieranych należy ostatnia wskazana forma opodatkowania m.in. ze względu na możliwość rozliczania podatku od przychodu.

 

Przyszły przedsiębiorca powinien pamiętać też o wskazaniu właściwego kodu PKD dla zakładanej działalności budowlanej, określeniu rodzaju księgowości (samodzielnie czy za pośrednictwem biura rachunkowego), założeniu konta bankowego na korzystnych warunkach oraz zgłoszeniu firmy do ZUS oraz VAT. To szereg przeróżnych elementów, których nie sposób pominąć. Ułatwieniem jest jednak to, że wniosek CEIDG-1 można złożyć nie tylko osobiście, ale także elektronicznie lub listownie.

 

A co z kasą fiskalną? W przypadku, jeśli usługi będą świadczone na rzecz osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej (czyli klienta indywidualnego) bądź zajmuje się rolnictwem i rozlicza się na zasadzie ryczałtu - zachodzi konieczność rejestrowania sprzedaży VAT. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zapłata za usługę będzie przekazana w całości, zostanie zarejestrowana (na przykład w formie przelewu na konto bankowe) i ujęta w fakturze VAT, a do tego nie przekroczy rocznego obrotu w wysokości 20 tysięcy złotych. Wówczas posiadanie kasy fiskalnej nie stanowi obowiązku.

 

Formalności to nie wszystko – potrzebny jest jeszcze dobry plan

Jak w przypadku każdego innego przedsiębiorstwa, także przed założeniem firmy budowlanej należy stworzyć biznesplan. To szkic pomysłu na działalność i zarazem kompendium wiedzy na temat tego, jak będzie wyglądać biznes i w którą stronę ma się rozwijać.

 

Największym wyzwaniem może okazać się jasne określenie świadczonych usług. Należy zastanowić się nad profilem działalności przedsiębiorstwa: czy będzie to budowa domów z bali drewnianych, czy remontowanie i wykończenie lokali usługowych? A może zaproponujesz kompleksową realizację inwestycji? Tylko trafna ocena możliwości da jasny obraz tego, czym będzie zajmowała się firma.

 

Druga, równie istotna część biznesplanu, musi objąć odbiorców oferty. Do kogo kierujesz usługi: klientów indywidualnych, innych przedsiębiorców, biznesmenów? To wszystko powinna zwieńczyć analiza SWOT – lista mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń, jakie wiążą się z prowadzeniem firmy budowlanej. Biznesplan ułatwi uporządkowanie wszystkich kwestii związanych z zakładaniem i prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa.

 

Firma budowlana – postaw na swój biznes

Zakładanie firmy to proces dość wymagający, ale zdecydowanie opłacalny. Przed zrobieniem pierwszego kroku w stronę własnej działalności gospodarczej warto poświęcić czas na poznanie specyfiki rynku, zorientowanie się w zawiłościach formalnych oraz zaplanowanie sposobu na sukces. Pierwszy krok już postawiony – czas na kolejne!

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies