Jak wygrywać z konkurencją i zdobywać nowych klientów pomimo kryzysu?

24.11.2022 Artykuły i wideo
Oceń 5.00/5 (3)

W czasie kryzysu większość firm skupia się na przetrwaniu i utrzymaniu płynności finansowej. Decyzje inwestycyjne odkładane są na lepsze czasy. A szkoda, bo dobrze wykorzystany kryzys może okazać się szansą na zdobycie nowych klientów i szybszy wzrost. Potrzeba tylko wolnych środków finansowych. Skąd je wziąć, kiedy dookoła szaleje stagnacja? Np. dzięki faktoringowi.

2022 r. nie sprzyja przedsiębiorcom

Najwyższa od ponad dwudziestu lat inflacja, podwyżki cen paliwa oraz energii elektrycznej, a także rosnące stopy procentowe, to czynniki, które przyczyniły się już do upadku wielu firm. Z najnowszych danych firmy Coface wynika, że w trzech pierwszych kwartałach tego roku niewypłacalność przedsiębiorstw wzrosła o prawie 5% w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku, a liczba sądowych postanowień o niewypłacalności i restrukturyzacji aż o 22,5%. A fala upadłości dopiero nabiera rozpędu.

 

Bezcenna płynność finansowa

Kiedy ceny rosną jak szalone, wraz z nimi szybują w górę koszty prowadzenia działalności. Podobnie jak stopy procentowe i wymagania banków, przez co dostęp do kredytów jest coraz bardziej ograniczony. Takie otoczenie rynkowe sprawia, że przedsiębiorcy muszą wydłużać terminy płatności faktur. Rosną opóźnienia w rozliczeniach. Ze względu na brak pieniędzy muszą rezygnować z zaplanowanych zleceń, nie mogą sobie też pozwolić na przyjmowanie nowych. Wszystko to sprawia, że pogarsza się płynność finansowa firm.

 

Sposób na upłynnienie środków zamrożonych w fakturach

W idealnym świecie przedsiębiorca otrzymywałby zapłatę od razu po wystawieniu faktury. W rzeczywistości w niektórych branżach standardem jest oczekiwanie na przelewy przez 2-3 miesiące. Takim przedsiębiorcom pomaga usługa faktoringu, dzięki której pieniądze z wystawionych faktur mogą otrzymać, kiedy tylko chcą.

 

Jak to działa? Przedsiębiorca sprzedaje firmie faktoringowej wystawione faktury sprzedażowe, a przelew otrzymuje nawet tego samego dnia. Dzięki temu może obracać kapitałem od razu, a firma faktoringowa cierpliwie poczeka, aż kontrahent ureguluje należność.

 

Większa sprzedaż pomimo kryzysu?

W kryzysie można zwiększyć sprzedaż i zdobyć nowe, naprawdę duże kontrakty, a produkt faktoringowy w tym pomaga. Trzeba go tylko odpowiednio wykorzystać. Spójrzmy na przykład jednego z Klientów firmy faktoringowej SMEO.

 

Przedsiębiorca z baraży TSL dostał decyzję odmowną na swój wniosek o kredyt ze względu na zbyt krótki staż działalności. Niewielki kapitał przedsiębiorcy nie pozwalał z kolei na realizację nowych, dużych zleceń bez dostępu do zewnętrznego finansowania. Firma musiała przez to zrezygnować ze współpracy z kilkoma klientami.

 

Kiedy pojawiła się możliwość pozyskania kolejnego, dużego kontrahenta, który postawił warunek 90-dniowego terminu płatności na fakturach, przedsiębiorca zgłosił się po finansowanie do firmy faktoringowej SMEO.

 

Faktoring umożliwił mu natychmiastowe finansowanie faktur sprzedażowych. Dzięki temu nie musiał czekać na przelewy od swoich kontrahentów i odrzucać zleceń z powodu braku środków na realizację. Tym samym znacznie zwiększył swoją sprzedaż i nie zabraknie mu również pieniędzy na terminową realizację kolejnych, jeszcze bardziej atrakcyjnych i wymagających zleceń.

 

To nie koniec korzyści z faktoringu

Faktoring pomoże firmie zachować płynność finansową, dając swobodny dostęp do należnych jej pieniędzy zawsze, kiedy tego potrzebuje. Ale to nie koniec długiej listy korzyści. 

 

  1. Zdecydowanie szybszy rozwój
     

    Środki pozyskane dzięki faktoringowi można wydać na dowolny cel, np. zatrudnienie nowych pracowników, zakup materiałów czy sprzętu. Pieniądze można też zainwestować w reklamę lub rozwój produktu czy usługi. Tym samym w krótszym czasie można zwiększyć obroty firmy.

     

  2. Korzystne rabaty u dostawców

    Kto płaci gotówką, ten wygrywa. Możliwość natychmiastowej zapłaty pozwoli na uzyskanie korzystnych, nawet kilkunastoprocentowych rabatów u dostawców.

     

  3. Przewaga nad konkurencją

    Dzięki faktoringowi zyskuje się stały dostęp do pieniędzy, a więc bez problemu można zaoferować swoim klientom długie terminy płatności faktur (nawet do 90 dni). Taka możliwość to dla wielu klientów ogromny atut. Będzie więc łatwiej zdobyć nowe zlecenia.

     

  4. Mniejsze ryzyko

    Firmy faktoringowe oferują także dodatkowe usługi, np. weryfikację kontrahentów. Faktor przeprowadzi wywiad gospodarczy, a Ty zyskasz pewność, że twój kontrahent to rzetelna firma. Dzięki temu możesz uniknąć potencjalnych kłopotów.

     

  5. Sposób na walkę z inflacją

    Szybkie pozyskanie środków dzięki faktoringowi, nawet pomniejszonych o koszt finansowania, to w dobie rekordowej inflacji, lepsze rozwiązanie niż oczekiwanie na wypłatę kwoty, która z każdym dniem traci na wartości. A warto dodać, że koszt faktoringu SMEO jest niezależny od aktualnej stawki WIBOR, więc nie trzeba się obawiać nagłych wzrostów ceny.

     

Zamiana faktur na gotówkę coraz popularniejsza

2022 rok przyniósł znaczące wzrosty w obszarze faktoringu. Potwierdza to raport Polskiego Związku Faktorów za 3 pierwsze kwartały, w których faktorzy wykupili wierzytelności o wartości zbliżonej do uzyskanej w całym 2021 r.. Obroty wzrosły o ok. 35 % w porównaniu do ubiegłego roku. Faktury na gotówkę zamieniło 23,6 tys. przedsiębiorstw. Przekazały one do sfinansowania prawie 16,3 mln faktur.

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies