Inflacja w Polsce - wpływ na biznes

02.08.2022 Artykuły i wideo
Oceń 3.67/5 (3)

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że “inflacja” ma szansę stać się w Polsce jednym z najczęściej używanych słów w 2022 roku. Odmieniane przez wszystkie przypadki silnie oddziałuje na wyobraźnię zarówno właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców czy rolników. Bez względu też na to, o jakiej wartości procentowej będziemy mówić - 9,4 w styczniu, 11,0 w marcu czy 15,5 w czerwcu br. - jedno jest pewne. Inflacja swobodnie przekracza kolejne granice, a to bezpośrednio przekłada się na prowadzenie biznesu.

 

Inflacja w Polsce – gdy wartość pieniądza spada, przemysł zwalnia

Zasady działania gospodarki rynkowej nie pozostawiają złudzeń. Gdy ceny za towary i usługi stale rosną, wartość pieniądza maleje. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się dłużej, zaczyna wpływać na wszystkie obszary życia społecznego - w tym biznes. Bez względu na to, o jakiej branży będziemy mówić, zmiany odczuje każdy. Już teraz możemy zauważyć w Polsce wyraźnie spowolnienie gospodarcze. Mamy tu na myśli brak nowych oraz stopowanie rozpoczętych już inwestycji czy większe koszty kredytów. Pewnym jest też to, że wzrosną ceny energii i paliw - prądu, gazu czy ropy. Oznacza to, że firmy będą musiały przygotować się na większe wydatki.

 

Jak we wszystkich przejawach życia, także w biznesie istnieją dwie strony medalu. Podczas gdy część firm będzie musiała zacisnąć przysłowiowy pas, pewien odsetek przedsiębiorstw zyska na kryzysie gospodarczym. Mowa tu na przykład o spółkach wydobywczych, handlu czy produkcji żywności. Wyraźnie wzrosty na giełdzie będą notować również firmy zajmujące się m.in. technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT) oraz produkcją sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

Inflacja a biznes: czy jest się czego obawiać?

Z pewnością należy uważnie przyglądać się prognozom ekonomistów i na tej podstawie podejmować decyzje biznesowe. Dla wielu polskich firm nie jest to dobry moment na snucie dalekosiężnych planów rozwojowych. Z kolei inne przedsiębiorstwa będą musiały zastanowić się na tym, jak znaleźć źródło dodatkowych oszczędności. Sytuacja może być chwilowa lub rozciągnąć się na kolejne lata.

 

Ostateczne wnioski będą możliwe do wyciągnięcia dopiero w przyszłości. Zgodnie z zapowiedziami ekonomistów inflacja nie zamierza wyhamować, a koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej będą rosły. Czas pokaże, czy i jak polskie firmy poradziły sobie z kryzysem gospodarczym.

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies