Formy opodatkowania działalności gospodarczej osób fizycznych

20.07.2022 Artykuły i wideo
Oceń 5.00/5 (3)

Jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej? Sprawdź z jakich form opodatkowania podatkiem dochodowym możesz skorzystać i jakie są między nimi różnice.

Dostępne formy opodatkowania działalności gospodarczej osób fizycznych

Do wyboru dostęne są trzy formy opodatkowania:

 

 

 

Jakie są różnice w formach opodatkowania działalności gospodarczej osób fizycznych

 

Zasady ogólne, wedle skali podatkowej (12% i 32%)

 

Jest to podstawowa forma opodatkowania działąlności gospodarczej. Nie musisz zgłaszać tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego. Twój dochód będzie automatycznie opodatkowany na zasadch ogólnych chyba, że wybierzesz inną formę opodatkowania. Przy ustaleniu kwoty należnego podatku uwzględniasz koszty związane z prowadzeniem działąłności. Dochód (przychód pomniejszony o koszty) obowiązujący dla pierwszego progu podatkowego (120 tys. zł) opodatkowany jest stawką 12% i pomniejszony o kwotę zmianieszającą podatek, któy od 2022 r. wynosi 3 600 zł. Po przekroczeniu 120 tys. zł zapłacisz 32% od nadwyżki osiągniętego dochodu. Jeśli uznasz, że inna forma opodatkowania będzie dla Ciebie korzystniejsza od kolejnego roku podatkowego możesz zmienić sposób opodatkowania.

 

Jak obliczyć podatek dla określonej podstawy na zasadach ogółnych?

 

 

 

 

Ulgi w ramach skali podatkowej

 

Ta forma opodatkowania uprawnia do korzystania z wielu ulg i odliczeń. Najważniejsze z nich to:

 

 


 

Podatek liniowy (19%)

 

W przypadku wyboru tej formy opodatkowania Twoje dochody będą opodatkowane stała stawką 19% niezalęznie od ich wysokości. Możłiwe jest odliczenie od przychodu zapłaconej składki zdrowotnej do limitu 8700 zł w skali roku. Ustalając kwotę podatku nie przysługuje natomiast prawo do uwzględnienia kwoty zmniejszającej podatek. Wybierając opodatkowanie podatkiem liniowym tracisz też prawo do::

 

 

Jak obliczyć podatek liniowy

 

 

 

 

Zaliczki na podatek dochodowy należy płacić miesięcznie lub kwartalnie, przy czym kwartalny sposób rozliczeń przysługuje wyłącznie tzw. "małym podatnikom", czyli takim u których sprzedaż w ciągu jednego roku podatkowego nie przekracza wartości 2 mln euro (w 2022 r. jest to 9 188 000 zł)

 

Jak przejść na opodatkowanie według stawki liniowej

 

Jeżeli chcesz wybrać opodatkowanie dochodów z działałaności gospodarczej według stawki liniowej powinnieneś złożyć do Naczelinka Urzędu Skarbowego pismene oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z działąlności gospodarczej wedle tej stawki:

 

 

Oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania możesz złożyć:

 

 


 

Rycałt od przychodów ewidencjonowanych

 

Jest uproszczoną formą odpodatkowania działalności gospodarczej. Stawki ryczałtu są uzaleznione od rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą od 2% do 17%. Podstawę odpodatkowania ryczałtem stanowi osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń. Ustalając kwotę podatku nie uwzględnisz kosztów uzyskania przychodów dzięki czemu oblicznie kwoty podatku jest prostsze niż na zasadach ogólnych. Ryczałt może być opłacalny jeśli prowadzona przez Ciebie działalność nie będzie genrowała wysokich kosztów. Ustalając kwotę podatku będziesz mógł odliczyć 50% kwoty zapłąconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Jak obliczyć podatek ryczałtowy

 

 

 

 

Kto nie może stosować ryczałtu

 

Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodó ewidencjonowanych jest wyłączone dla niektóych działalności. Ponadto ryczałtem nie mogą rozliczać się przedsiębiorcy, którzy dokonali reorganizacji prawnej swojej działąłności, a także przediębiorcy świadczący usługi na rzecz byłego pracodawcy.

 

Z ryczałtu nie mogą korzystać osoby, które osiągają w całości lub w części przychody z:

 

 

Jak przejść na opodatkowanie ryczałtem

 

Jeżeli chcesz wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, złóż Naczelnikowi Urzędu Skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem:

 

 

Oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem możesz złożyć:

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies