Firmy znanych ludzi

18.06.2019 Artykuły i wideo
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Wśród popularnych aktorów, piosenkarzy, sportowców czy celebrytów znajdziemy wielu prężnie działających przedsiębiorców. Wielu z nich zarobione pieniądze przeznaczają na realizację własnych pomysłów na biznes, a także inwestują w dobrze rokujące startupy. Oto lista firm znanych osób, które mogą .

Mustache to sklep internetowy założony w Polsce, którego celem jest promocja młodych projektantów mody. Z czasem asortyment poszerzył się o przedmioty użytku codziennego oraz dekoracje.

 

DocPlanner jest aplikacją internetową do rejestracji wizyt u lekarzy oraz wystawiania o nich opinii (w Polsce znany pod marką Znany Lekarz). Firma w 2017 roku miała ponad 30.000 zarejestrowanych medyków, którzy miesięcznie płacili firmie średnio 50 Euro za korzystanie z usługi. Z kwartału na kwartał rejestrowało się kolejne 4.000 zainteresowanych, co wpływało na dynamiczny wzrost dochodów.

 

Misją firmy lokalnyrolnik.pl jest „zapewnianie wygodnego dostępu do najlepszej żywności w rozsądnej cenie prosto od sprawdzonych rolników oraz drobnych wytwórców.” Działalność polega na łączeniu producentów żywności bezpośrednio z konsumentami. Dzięki pominięciu całego łańcucha dystrybucji, skraca się czas dostawy oraz marża dla pośredników.

 

To tylko kilka marek z portfolio spółki Protos Venture Capital, której udziałowcem jest Robert Lewandowski. Ponadto, piłkarz jest w posiadaniu domu mediowego RL Media. Z kolei żona piłkarza - Anna Lewandowska jest właścicielką marki ekologicznych i zdrowych produktów spożywczych Food by Ann, które od niedawna dostępne są w największych sieciach handlowych w Polsce.  Do grupy Health by Ann wchodzą jeszcze m. in. planer diety czy blog parentingowy.

 

Sporymi osiągnięciami biznesowymi może poszczycić się inna trenerka - Ewa Chodakowska. Prócz sprzedaży usług turystycznych, w tym turnusów odchudzających, trenerka została udziałowcem w firmie Purella Food, która stworzyła markę dietetycznych przekąsek beRAW.

 

Polska stała się potęgą na tle innych państw europejskich w branży usług transportowych. Okazje na biznes dostrzegł były strongman i zawodnik MMA Mariusz „Pudzian” Pudzianowski. Prócz własnej firmy spedycyjnej Team Mariusz Pudzianowski sportowiec jest też właścicielem sali bankietowej U Pudziana. Świadczy też usługi wynajmu samochodów na ślub oraz pokoi noclegowych dla gości.

 

Rozwój technologii OZE (odnawialnych źródeł energii) oraz kierunek zielonej polityki Unii Europejskiej stworzył dogodne warunki dla rozwoju firm budujących i eksploatujących farmy wiatrowe. Były piłkarz, a obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zbigniew Boniek - rozpoczął podobne inwestycje w Polsce w firmie Bon-Win, której jest udziałowcem, Zapowiedział też rozwój w kierunku produkcji i przetworu biomasy oraz biopaliw.

 

Personal Reactor to firma doradczo-szkoleniowa, której współwłaścicielem jest Tomasz Kammel. Przedsiębiorstwo zajmuje się wsparciem w rozwoju firm i pracowników - szczególnie kadry zarządzającej oraz osób prywatnych. Wybrany obszar działania to szkolenia ze sztuki prezentacji, skutecznej komunikacji czy wystąpień publicznych.

 

W branży mówców, konferansjerów i trenerów działa agencja PowerSpeech.pl, która w swoim portfolio posiada wielu dziennikarzy, youtuberów, autorów książek i opracowań naukowych, sportowców i innych znanych twarzy. Działalność została założona przez Marcina Prokopa.  

 

Centrum Edukacji Europejczyk to działająca od 2003 roku szkoła językowa, oferująca swoje kursy zarówno dla dzieci jak i dla osób dorosłych. Nauczanie odbywa się w języku angielskim, niemieckim, włoskim, rosyjskim oraz polskim dla obcokrajowców. Dodatkowo placówka prowadzi warsztaty dla dzieci np. z radzenia sobie z niepowodzeniami. W działalność zainwestował aktor Cezary Żak, prywatnie kuzyn właścicielki Centrum Edukacji.

 

Warszawska restauracja Stary Dom z powodzeniem funkcjonuje od 2009 roku. Serwuje dania tradycyjnej kuchni polskiej, w oparciu o sezonowe produkty. Ofertę dopełniają słodkości serwowane przez Cukiernię Stary Dom. Ten gastronomiczny biznes został otwarty przez aktora Piotra Adamczyka.

 

Aktor znany głównie z ról komediowych - Michał Milowicz - w 2006 założył firmę deweloperską Milowicz Development, która buduje domy w Warszawie i okolicach. Obecnie jest w trakcie realizacji przedsięwzięcia na granicy Warszawy i Piastowa. Ponadto, Milowicz jest właścicielem dużego klubu muzycznego i restauracji Nova Maska. Zwieńczeniem działalności biznesowej jest możliwość wynajęcia jego samego jako konferansjera czy muzyka.

 

Brant Hotel & Restaurant to spory obiekt umiejscowiony w sąsiedztwie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Jest położony 20 km od centrum stolicy. Posiada wszelkie udogodnienia do organizacji szkoleń czy konferencji. Właścicielem jest aktor znany z ról serialowych - Kuba Wesołowski.

 

Kondrat Wina Wybrane to firma aktora Marka Kondrata zajmująca się sprzedażą wyselekcjonowanego wina. Prócz sklepu stacjonarnego w Warszawie, działa również w innych miastach w systemie franczyzowym. Dodatkową działalność firmy aktora są szkolenia sommelierskie czy doradztwo przy tworzeniu karty win dla restauracji.

 

Spółka W.Cejrowski świadczy szerokie spektrum swoich usług. Rzecz jasna należy do znanego podróżnika, producenta telewizyjnego, autora książek i satyryka Wojciecha Cejrowskiego. Działalność firmy, prócz realizacji zainteresowań samego Cejrowskiego, świadczy też usługi najmu powierzchni biurowych oraz prowadzi internetowy Sklep Kolonialny, w którym można zaopatrzyć się w m. in. w yerba mate, odzież czy naturalne kosmetyki. Asortyment uzupełniają wydawnictwa samego podróżnika.

 

Pausa Włoska to nieduża trattoria na warszawskiej Pradze, a także biznes Czesława Mozila. Ponadto muzyk posiada w tej samej dzielnicy swój pub o nazwie Łysy Pingwin.

 

Nie odchodząc od biznesu gastronomicznego, warto wspomnieć o Gringobar serwujący dania kuchni tex-mex z polskim akcentem smakowym. Obecnie sieć świetnie się rozwija, otwierając kolejne lokale oraz zdobywając nagrody oraz wyróżnienia, m. in. Złote Widelce czy Food Business Award. Autorem konceptu jest raper Maciej Bilka występujący pod pseudonimem Bilon, znany z występów grupy Hemp Gru.

 

Marka Prosto. zaczynała jako niezależna wytwórnia muzyczna, skupiająca twórców z kręgów hiphopowych. Obecnie spektrum działania jest bardzo szerokie, a muzycznie otwarte na każdy gatunek. Oprócz działalności wydawniczej, Prosto zajmuje się projektowaniem i produkcją odzieży, a także produkcją teledysków. Biznes rapera Wojtka „Sokoła” Sosnowskiego przynosi roczne obroty przekraczające 9 mln złotych.

 

Powrót mody na noszenie dłuższego zarostu przez mężczyzn otworzył nową niszę na rynku specjalistycznych usług fryzjerskich - barberów. W samej warszawie barber shopów jest kilkadziesiąt, w tym jeden, Barberian Academy, należący do frontmana black-deathmetlowego zespołu Behemoth, Adama „Nergala” Darskiego.

 

Inny muzyk zainwestował w prywatne przedszkole, stawiające na umuzykalnienie dzieci i zajęcia rytmiczne. Jest nim kompozytor Piotr Rubik - właściciel Rubik Music School w Warszawie.

 

To tylko niektóre przykłady biznesów otwieranych przez znane osoby. Z pewnością można stwierdzić, że rozpoznawalność i popularność pozytywnie wpływa na rentowność biznesu. Warto zauważyć, że najbardziej dochodowe firmy zakładane są przez polskich raperów i ludzi wywodzących się kultury hip hop, którzy przez wiele lat byli wykluczeni przez mainstream.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies