Branże, które będą mogły ubiegać się o pełne umorzenie subwencji PFR 1.0

04.05.2021 Finansowanie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

W drugiej połowie marca rząd potwierdził informację na temat możliwości pełnego umorzenia subwencji dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy Finansowej 1.0. Pierwsze wnioski są już dostępne, sam nabór oświadczeń ruszył natomiast 30 kwietnia 2021 roku. Zgodnie z szacunkami, umorzenia mogą wynieść do 40 mld zł.

Tarcza Finansowa 1.0 dla firm

 

Z powodu pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw do dziś zmaga się z kłopotami finansowymi. W związku z tym już na początku kryzysu zawiązano wiele programów pomocowych mających na celu wsparcie małych, średnich i dużych firm. Jednym z nich była Tarcza Finansowa 1.0 zaproponowana z ramienia Polskiego Funduszu Rozwoju, działająca w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Do głównych zadań należała m.in. ochrona miejsc pracy oraz gwarancja płynności finansowej przedsiębiorstw, które najsilniej odczuły kryzys. Pomoc zakładała przekazanie częściowo bezzwrotnych subwencji na ratowanie firmy.

 

Przyszedł właśnie czas, aby rozliczyć się z dotacji rządowych. Pierwsze oświadczenia są już dostępne dla przedsiębiorców. Za kilka dni ruszy obowiązek wypełniania formularzy, natomiast wnioski będą rozpatrywane od 31 maja br. Pierwsze spłaty rozpoczną się 25 czerwca br.

 

Po przesłaniu wniosku przedsiębiorca oczekuje na decyzję, dzięki której dowie się, jak będzie wyglądał harmonogram spłaty subwencji. Istnieją jednak branże, które zamiast tego otrzymają informację o jej stuprocentowym umorzeniu. Aby skorzystać z tej możliwości, należy spełnić kilka warunków.

 

Kto może ubiegać się o pełne umorzenie subwencji?

 

Lista branż, które mogą wystosować wniosek o umorzenie spłaty dotacji na ratowanie firmy w ramach Tarczy Finansowej 1.0. obejmuje 54 kody PKD. Aby mieć szansę na umorzenie subwencji, działalność powinna być obecna w CEIDG bądź rejestrze przedsiębiorców KRS. Pod uwagę należy wziąć przy tym stan na dzień 31 grudnia 2019 roku. Ponadto dotyczyć musi przynajmniej jednego rodzaju działalności wymienionej na liście kodów PKD. Przykładowe branże, w przypadku których subwencja PFR 1.0 może zostać umorzona:

 

 

Działanie w konkretnej branży nie wystarczy jednak. Ważne jest również, aby spełnić kilka warunków:

 

  1. Od momentu przyjęcia subwencji do momentu otrzymania decyzji od PFR firma powinna działać nieprzerwanie.
  2. Firma nie może posiadać statusu przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji (zgodnie z definicją dostępną w art. 2 pkt 18 Rozporządzenia Pomocowego).
  3. Firma powinna odnotować spadek przychodów ze sprzedaży o minimum 30% w okresie, który wskazuje Regulamin PFR.

 

Aby otrzymać pełne umorzenie subwencji, należy spełnić wszystkie wymienione warunki, a także prowadzić działalność ujętą w 54 kodach PKD.

 

Zasady wypełnienia formularzy umorzeniowych

 

Przedsiębiorcom, którzy skorzystali z dotacji w zeszłym roku, w sposób automatyczny przesyłane będą formularze umorzenia poprzez bankowość elektroniczną, za pośrednictwem której złożono wniosek o dotację rządową. Każdy właściciel firmy, który przyjął wsparcie rządu w ramach Tarczy Finansowej 1.0, będzie mógł wypełnić taki dokument dokładnie rok po otrzymaniu subwencji. Zgodnie z zapowiedziami, umorzenia następują po 12 miesiącach od skorzystania ze wsparcia finansowego. Odznacza to, że jeśli przedsiębiorca otrzymał dopłatę w czerwcu zeszłego roku, to umorzenie zostanie przyjęte do realizacji również w czerwcu tego roku. Właśnie na ten czas planuje się też pierwsze spłaty.

 

Właściciele firm otrzymają informację, dzięki której dowiedzą się, jaka część kwoty została umorzona, a jaką kwotę trzeba będzie jeszcze zapłacić w ramach subwencji PFR 1.0. Czas na wypełnienie i przesłanie formularza to 10 dni roboczych od momentu upływu 12 miesięcy od dnia otrzymania dotacji.

 

Przedsiębiorcy prowadzący biznes w branży, której należy się pełne umorzenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej 1.0, powinni być w stałym kontakcie z bankiem i na bieżąco sprawdzać komunikaty w bankowości elektronicznej.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies