Dofinansowanie na projekty inwestycyjne i doradcze od ZUS
11.07.2017 Finansowanie działalnościProgram zaadresowany jest do wszystkich płatników składek, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania został zróżnicowany ze względu na wielkość podmiotu, mierzony liczbą osób, za które odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe.

Zakład ubezpieczeń społecznych dofinansuje :
- Projekty inwestycyjne, które odnosić się będą do przede wszystkim do aspektu bezpieczeństwa technicznego (rozwoju, modyfikacji i usprawnienia systemu technicznego maszyn, urządzeń oraz systemów i środków ochrony);
- Projekty doradcze, zorientowane na poprawę zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, w tym na realizację oceny ryzyka zawodowego, wprowadzenie procedur bezpiecznej pracy oraz planowanie i monitorowanie działań prewencyjnych w zakresie BHP;
- Projekty inwestycyjno-doradcze, łączące wyżej opisane działania.
Działania na które można otrzymać dofinansowanie w przypadku projektów doradczych oraz inwestycyjno-doradczych:
- identyfikacja zagrożeń w miejscu pracy i ocena ryzyka zawodowego związanego tymi zagrożeniami,.
- wykonanie pomiarów stężeń i natężeń czynników szkodliwych i uciążliwych, występujących w miejscu pracy,.
- dokonanie doboru środków ochrony indywidualnej do zidentyfikowanych zagrożeń ( bez uwzględnienia kosztów zakupu tych środków),.
- przeprowadzenie analizy i oceny ergonomiczności miejsc pracy, które muszą oddziaływać na poprawę ergonomii stanowisk pracy,.
- wykonywanie oceny bezpieczeństwa maszyn i instalacji technicznych,.
- opracowanie projektów technicznych środków ochrony zbiorowej,.
- opracowanie projektów technicznych instalacji sprzętu ochronnego na stanowiskach pracy.
Działania na które można otrzymać dofinansowanie w przypadku projektów inwestycyjnych oraz inwestycyjno-doradczych:
1.Zakup i instalacja:
- osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń ( stałych, ruchomych blokujących i blokujących z urządzeniem ryglującym, sterujących, itp.);
- optoelektrycznych urządzeń ochronnych (kurtyn świetlnych, skanerów laserowych itp.);
- urządzeń ochronnych czułych na nacisk ( mat, podłóg, obrzeży, krawędzi, itp. Odnoszących się bezpośrednio do maszyn);
- elementów systemowych sterowania realizujących funkcje bezpieczeństwa (oburęcznych urządzeń sterujących, urządzeń blokujących zezwalających, wyłączników krańcowych, urządzeń sterujących krokowych, urządzeń włączania awaryjnego, odnoszących sie bezpośrednio do maszyn);
- urządzeń i elementów sygnalizacji, ostrzegania i informacji o zagrożeniach;,
- obudów, osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem optycznym, hałasem oraz polami elektromagnetycznymi;
- kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwiękochłonnych – izolacyjnych, tłumików akustycznych oraz materiałów i ustrojów dźwiękochłonnych itd.
2.Zakup środków ochrony indywidualnej (wyłącznie dla firm zatrudniających do 49 pracowników pod warunkiem przedstawienia dokumentacji właściwego doboru środków ochrony indywidualnej).
3.Modernizacja linii technologicznej mające na celu poprawę bezpieczeństwa pracy z wyłączeniem zakupu maszyn produkcyjnych i ich części.