Czym jest indeks WIRON?

30.12.2022 Finansowanie działalności
Oceń 4.50/5 (2)

Nowy wskaźnik wysokości oprocentowania kredytów w Polsce - WIRON - już na początku 2023 roku ma stać się kluczowym narzędziem stosowanym przy tworzeniu wybranych umów finansowych. Zastąpi tym samym wcześniej funkcjonujący indeks WIBOR. Zmiana ta ma spore znaczenie z perspektywy rosnących stóp procentowych oraz galopującej inflacji. Z czasem może przyczynić się do obniżenia zobowiązań kredytowych Polaków. Co warto wiedzieć o zbliżających się konwersji? I skąd wzięła się konieczność zastąpienia dotychczasowo obowiązującej wskaźnika wysokości oprocentowania?

WIBOR - dotychczasowy wskaźnik finansowy traci ważność

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to indeks, dzięki któremu możliwe jest obliczanie stopy procentowej dla odsetek kredytów o zmiennym oprocentowaniu udzielanych przez instytucje finansowe. Stanowi średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania stosowanych przez największe polskie banki. Innymi słowy pozwala obliczyć całkowitą kwotę, jaką musi spłacić pożyczkobiorca. Wskaźnik ten jest zmienny: aktualizuje się go każdego dnia roboczego o godzinie 11.00. Wpływ na wysokość indeksu ma m.in. wysokość stóp procentowych określanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W ostatnim czasie był jednak krytykowany ze względu na brak odzwierciedlenia realnych potrzeb kredytobiorców wynikający z rosnącej inflacji.

 

WIRON - nowy sposobów na obliczanie oprocentowania kredytów

Pod koniec września 2022 roku pojawiła się propozycja zmiany dotychczas stosowanego indeksu obliczania odsetek kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Modyfikację tę zainicjował Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej powołany ds. reformy wskaźników referencyjnych. Na miejsce WIBOR-u wraz z początkiem 2023 roku ma wejść WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). To indeks “patrzący wstecz”, który w przeciwieństwie do WIBOR-u aktualizowany jest każdego dnia. Jego wartość bazuje już nie tylko na umowach międzybankowych, ale na rzeczywistych transakcjach jednodniowych zawieranych między różnymi instytucjami finansowymi. W rezultacie wskaźnik ten obejmuje znacznie szerszy zakres danych. Z założenia ma być to również indeks wolny od ryzyka różnych zawirowań na rynkach światowych.

 

Dlaczego WIBOR zostanie zastąpiony przez WIRON?

Celem decyzji Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych była zmiana aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorców, którzy zmagają się z rosnącymi ratami zobowiązań. Do tej pory spłacający zależni były głównie od decyzji związanych z podnoszeniem stóp procentowych, a co za tym idzie, postępującej inflacji. Wraz z początkiem 2023 roku, zgodnie z zapowiedziami rządu, podejście to ma się zmienić i opierać się na transakcjach, które mają miejsce między instytucjami finansowymi o zróżnicowanym, szerszym charakterze.

 

Co to będzie oznaczać dla banków komercyjnych? W związku ze zmianą od 2023 roku będą musiały w inny sposób określać wysokość stóp procentowych dla udzielanych przez siebie kredytów. Oznacza to całkowitą przebudowę stosowanych narzędzi finansowych opartych wcześniej na indeksie WIBOR. W ten sposób wszelkie nowe umowy zawierane między instytucją finansową a potencjalnym kredytobiorcą bazować będą na wartościach określanych przez WIRON. Całkowite wycofanie WIBORU- z ofert bankowych ma nastąpić natomiast do 2025 roku. W rzeczywistości jednak całkowity proces wprowadzania zmian może potrwać kilka lat.

 

Jakie znaczenie dla kredytobiorców ma zmiana na WIRON?

WIBOR, czyli indeks, który przestanie obowiązywać wraz z początkiem nowego roku, regulował wysokość oprocentowania składki w okresach trzy- lub sześciomiesięcznych. Był też w dużej mierze zależny od podwyżek stóp procentowych, co miało bezpośredni wpływ na rosnące raty zobowiązania. WIRON ma działać inaczej - aktualizowany będzie codziennie w taki sposób, aby pożyczkobiorca każdego kolejnego miesiąca otrzymywał informację o bieżącej wysokości raty. Wskaźnik ma okaże się też mniej zależny od zmieniających się stawek stóp procentowych, a cykle zobowiązania staną się krótsze i bardziej przewidywalne.

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies