ABC pomocy de minimis

20.09.2018 Finansowanie działalności
5.00/5 (1)

Pomoc de minimis to słowo – klucz – pojawiające się przy okazji rozmaitych programów pomocowych oferowanych przedsiębiorcom i rolnikom. Nie zawsze ma ona formę namacalnej gotówki w kieszeni lub na koncie, ale zawsze związana jest z określoną wymierną korzyścią, którą da się wycenić. Skorzystanie z takiej pomocy ma dla przedsiębiorcy określone skutki – dotyczą one przede wszystkim obowiązku przestrzegania limitów pomocy de minimis.

Pomoc de minimis to pojęcie, które pojawiło się w naszym kraju po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Nie oznacza to wcale, że jest to jakiś specjalny, nowy rodzaj pomocy, z którym mamy do czynienia dopiero od 1 maja 2004 roku. Wręcz przeciwnie – całkiem długa jest lista ulg czy dofinasowań, z których przedsiębiorcy czy rolnicy korzystali przed wejściem do Unii (i wówczas były po prostu pomocą państwa), dziś funkcjonuje jako pomoc de minimis.

Pomoc publiczna na cenzurowanym

 

Skąd się wzięła i czym jest zatem pomoc de minimis? Ten rodzaj pomocy to dość sprytne rozwiązanie powszechnego w krajach UE problemu. Otóż co do zasady, prawodawstwo unijne i zasady funkcjonowania Wspólnego Rynku (Single Market) we wszystkich krajach Wspólnoty, wykluczają możliwość udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej (przez poszczególne kraje członkowskie), która zakłócałaby zasady równej konkurencji. Dlatego też, jeżeli rząd danego kraju chciałby wesprzeć konkretne przedsiębiorstwo, musi uzyskać na to zgodę Komisji Europejskiej. W Polsce mieliśmy kilka takich przykładów – np. pomoc na restrukturyzację PLL Lot, czy pomoc dla przemysłu stoczniowego. Jednak firm działających w każdym unijnym kraju są miliony. Pojawia się więc problem natury organizacyjnej – przy takiej skali nikt w Brukseli nie jest w stanie zapanować nad procedurą zatwierdzania i kontroli udzielanej pomocy publicznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Aby przeczytać cały artykuł należy się zalogować

Rejestrując się zyskasz także:

Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności firm na zafirmowani.pl! Zakładając konto w portalu dostajesz:

dostęp do artykułów, wideo oraz plików do pobrania w wersji premium

możliwość zadania pytania i wymiany wiedzy z ekspertem

zamieszczanie swojej wizytówki on-line (mini strona www)

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies