Przeszkody w dostępie do dofinansownia

14.09.2016 Dotacje Unijne
Oceń 0.00/5 (0)

Sytuacja gospodarcza na krajowym rynku, okresowe spadki koniunktury i różna sytuacja finansowa polskich przedsiębiorstw generują trudności w dostępie do kapitału, który umożliwiałby wdrażanie nowych inwestycji. Wśród firm widać duży potencjał, kreatywność i chęci do inwestowania w nowe rozwiązania podnoszące konkurencyjność, nie tylko na rodzimym rynku, lecz również na arenie międzynarodowej. Ogromną szansą mogą być fundusze unijne.

 

Wśród osób, czy firm, które nie korzystały dotąd z dotacji często słychać obiegowe opinie o przytłaczającej biurokracji unijnej, która praktycznie uniemożliwia pozyskanie takiego dofinansowania. Wbrew pozorom biurokracja nie istnieje wyłącznie po to, żeby utrudnić życie przedsiębiorcom, lecz jej zadaniem jest zapobieganie marnowaniu publicznych pieniędzy. I z tego względu jest niewątpliwie konieczna. Pomimo tego, że sporządzenie wniosku o dofinansowanie i pozyskanie dotacji stało się procesem dość skomplikowanym, to w dalszym ciągu perspektywa bezzwrotnego dofinansowania jest bardzo atrakcyjna i kusi firmy, które z różnym skutkiem starają się je uzyskać. Warto zwrócić uwagę na podstawowe błędy popełniane w tym procesie oraz rozwiązania, dzięki którym można tych błędów uniknąć.

 

Przygotowanie do aplikowania

 

Nie ma takiej możliwości, że potencjalny wnioskodawca stwierdzi, iż chciałby nabyć określone urządzenia i po prostu złoży w tej sprawie wniosek. Do aplikowania o środki unijne trzeba się odpowiednio przygotować. Po pierwsze- mieć koncepcję inwestycji, następnie- znaleźć adekwatny program operacyjny, działanie, w ramach którego tego typu inwestycję można dofinansować. Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z dotacjami samo odnalezienie odpowiedniej instytucji możne stanowić problem, nie mówiąc już o takim dopasowaniu inwestycji, aby wpisywała się w ramy Programu Operacyjnego.

 

Kryteria i ocena szans

 

Kiedy mamy już inwestycję oraz dopasowany konkurs, w ramach którego możemy złożyć wniosek, trzeba wziąć pod uwagę, że proces starania się o dofinansowanie ma charakter konkursowy. Oznacza to, że rywalizujemy z innymi przedsiębiorcami i tylko najlepsze projekty otrzymają dotację. Z tego względu niezbędna jest analiza kryteriów wyboru projektów oraz takie działania, które pozwolą uzyskać maksymalną możliwą liczbę punktów. Problemem przedsiębiorców jest to, że patrzą na kwestię wniosku i jego zawartości głównie przez pryzmat inwestycji, natomiast w tym przypadku potrzebny jest ktoś, kto w ramach przeciwwagi będzie analizował aplikację od strony dokumentacji programowej oraz kryteriów merytorycznych. Umiejętna, nawet niewielka modyfikacja koncepcji, może bowiem w bardzo dużym stopniu zwiększyć nasze szanse.

 

Przygotowanie wniosku

 

Na przestrzeni kilku ostatnich lat, pisanie wniosków o dofinasowanie niewątpliwie się skomplikowało. Dokumentacja jest obszerna, konieczne jest przygotowanie wielu trudnych, szczegółowych opisów i analiz. Jeżeli nie mamy doświadczenia, a chcielibyśmy całą dokumentację przygotować samodzielnie,  więcej niż prawdopodobne jest, że popełnimy błędy. Niestety nawet drobne błędy formalne jak brak pieczątek, podpisów czy niewypełnienie którejś z rubryk wniosku mogą spowodować, że projekt zostanie odrzucony i nawet nie przejdzie do oceny jakościowej.

 

Rozliczenie projektu

 

Napisanie wniosku o dofinansowanie i otrzymanie dotacji to tylko połowa sukcesu. Następnie trzeba ten projekt poprawnie zrealizować i rozliczyć. Niejednokrotnie jest to dużo bardziej kłopotliwe i wymagające niż samo przygotowanie aplikacji.

Poznanie wszystkich problemów i związanych z otrzymaniem i rozliczeniem dotacji nie powinno być jednak czynnikiem zniechęcającym do ubiegania się o nią. Wręcz przeciwnie, możemy bowiem odpowiednio się do tego przygotować.

 

#Ikonto Biznes #Dotacje Unijne

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies