Co nowego w funduszach UE?

08.08.2016 Dotacje Unijne

Pierwszy kwartał br., pod względem dotacyjnych konkursów, stanowił jedynie przedsmak tego, co czeka nas w najbliższym czasie. Do zdobycia są środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Kwotę będzie można przeznaczyć m.in. na start biznesu, innowację, ochronę prawną stworzonych rozwiązań, bądź rozwój firmy poza granicami kraju.

 

Inteligentny rozwój – szybka ścieżka

Czym jest szybka ścieżka? To proces, w którym nie potrzebujesz stosu dokumentów, list rankingowych czy konkursów.

Rekordowa pula, aż 2,5 mld zł, czeka na przedsiębiorców w ramach  szybkiej ścieżki. Fundusze te pokryją koszty badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, które pozwolą opracować  innowacyjne rozwiązania.

 

Na badania i rozwój (B+R)

 

Przedsiębiorcy, którzy chcą stworzyć lub rozwinąć w swoich firmach centra badawczo-rozwojowe mogą skorzystać z działania 2.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) i otrzymać nawet do półtora miliarda złotych. To dofinansowanie przeznaczone jest m.in. na inwestycję w aparaturę, technologię i infrastrukturę niezbędną do prowadzenia badań.   Najbliższa rekrutacja odbędzie się we wrześniu, a budżet na konkurs wyniesie 460 mln zł. 

 

Bony na innowacje

 

Kolejną odsłoną Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój jest bon na innowacje. Można go wykorzystać na usługę polegającą na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego, technologii produkcji, bądź na znaczącym ulepszeniu dotychczasowych rozwiązań. Jednakże, wykonawcą tej usługi mogą być tylko jednostki naukowe. Projekty muszą jednocześnie wpisywać się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji.  Firmy mogą składać wnioski o bony już od 6 czerwca. Minimalna kwota wydatków kwalifikowanych na jeden projekt wynosi 60 tys. zł, natomiast  maksymalna 400 tys. zł.

Czym są wydatki kwalifikowane? Są to koszty, które zostały poniesione przez przedsiębiorców w trakcie realizacji projektu,  takie, jak np.: materiały, usługi, produkty oraz wynagrodzenie.

 

Zadbaj o patent

 

W nowej perspektywie unijnej przedsiębiorcy mają znacznie więcej możliwości finansowania prawnej ochrony wymyślonych przez siebie rozwiązań. W tym celu powstało m.in. poddziałanie 2.3.4 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcy mogą otrzymać fundusze na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony własności przemysłowej. Druga edycja konkursu wystartuje już 18 lipca 2016 r. Zostanie podzielona na etapy i będzie trwała aż do 20 stycznia przyszłego roku.  Budżet wynosi 50 mln zł, a uzyskane pieniądze można przeznaczyć na projekty o wartości kosztów kwalifikowanych od 10 tys. zł do 1 mln zł. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie maksymalnie połowy kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

 

Badania na rynek

 

W żadnym innym konkursie prowadzonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) firmy z sektora MSP nie mają szans na tak wysokie dotacje. W poddziałaniu 3.2.1 „Badania na rynek” można otrzymać nawet  20 mln zł na jeden projekt. Na przedsięwzięcia inwestycyjne polegające na wdrożeniu wyników prac badawczo-rozwojowych przeznaczony zostanie miliard złotych. Prace mogą być prowadzone zarówno samodzielnie jak i na zlecenie. Trzeba pamiętać jednak o tym, że efektem projektu musi być wprowadzenie na rynek nowych albo znacząco ulepszonych produktów bądź usług. Preferencyjnie będą traktowane przedsięwzięcia wpisujące się w inteligentne specjalizacje. Wnioski  konkursowe  można składać od  początku czerwca do końca sierpnia. Analogiczne projekty wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje finansowane będą w ramach regionalnych programów operacyjnych.

 

Załóż firmę na wschodzie

 

Jeżeli masz nie więcej niż 35 lat i ciekawą koncepcję innowacyjnego biznesu, zgłoś się do „Platformy startowej dla nowych pomysłów” i załóż firmę w jednym z pięciu województw wspieranych przez Program Operacyjny Polska Wschodnia (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie). Pieniądze, które możesz uzyskać, pochodzą z poddziałania 1.1.2 „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Każda firma może dostać na start od 50 tys. do 800 tys. zł. Wnioski należy składać od 22 czerwca do 21 lipca, a za konkursowe zmagania odpowiadać będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

 
#Ikonto Biznes #Dotacje Unijne

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies